Enviroprojekt 2008

Autor projektu: PaedDr. Miloš Smetana

Ministerstvo školstva SR vyčlenilo prostriedky na program pre financovanie projektov environmentálnej výchovy a vzdelávania Enviroprojekt 2008. Dotácie bolo možné poskytnúť subjektom so zameraním svojej činnosti na environmentálnu výchovu a vzdelávanie detí a žiakov základných a stredných škôl a školských zariadení. Naša škola bola úspešná pri návrhu vlastného environmentálneho programu zameraného na implementáciu jednotlivých tém a vytváranie správnych postojov a konania žiakov k životnému prostrediu. Škola získala finančné prostriedky vo výške 100 000,-Sk. Projekt sme realizovali v predmete fyzika počas školského roka 2008/09.

Náš projekt s názvom "Počítačom podporované mobilné laboratórium" bol zameraný na propagáciu ochrany životného prostredia. Žiaci mali možnosť pracovať s modernými meracími prístrojmi, ktoré sa dnes používajú aj v priemysle. Bolo zaujímavé sledovať prácu žiakov, ktorí sa do realizácie projektu zapojili. Deti priamo v teréne merali niektoré parametre životného prostredia (UV žiarenie, prítomnosť kyslíka a oxidu uhličitého vo vzduchu, prítomnosť nitrátov a dusičnanov v pôde a vodných tokoch, pH dažďovej vody, hluk prostredia, ...). Žiaci pritom pracovali s notebookom, ktorým ovládali jednotlivé senzory aplikačným softwarom v anglickom jazyku. Zaujímavé bolo tiež použitie dátového zariadenia s dotykovým displejom - tiež v anglickom jazyku. Deti sa teda okrem pôvodného zámeru (ochraňovať životné prostredie) naučili pracovať aj s modernou meracou technikou.

Cieľom projektu bolo vychovať zo žiakov ľudí zodpovedných za svoje činy voči prírode, ľudí schopných kedykoľvek vyjadriť svoj názor, prípadne nesúhlas s devastovaním životného prostredia. Deti mali možnosť priamo v teréne si overiť, do akej miery je prostredie, v ktorom žijú znečistené. Niektoré výsledky boli veľmi prekvapivé. Žiakov práca v prírode veľmi bavila. Takouto netradičnou formou sa naučia veľa nového. S realizáciou projektu sme boli veľmi spokojní, nakoľko životné prostredie je pre budúce generácie jeden z kľúčových faktorov a mladí ľudia sa musia naučiť ho chrániť. Pre nahliadnutie sú k dispozícii niektoré výsledky našich meraní - kliknite tu.

Rozpočet projektu:

100 000 Sk --- Ministerstvo školstva SR