Špeciálna pedagogika

Na našej škole pracuje špeciálny pedagóg PaedDr. Simona Poliaková. Ustanovenie § 22 ods. 2 zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov hovorí, že Školský špeciálny pedagóg vykonáva odborné činnosti v rámci špeciálnopedagogického individuálneho, skupinového alebo hromadného poradenstva a intervencie deťom a žiakom s mentálnym postihnutím, sluchovým postihnutím, zrakovým postihnutím, telesným postihnutím, s narušenou komunikačnou schopnosťou, autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami, viacnásobným postihnutím, chorým alebo zdravotne oslabeným, s vývinovými poruchami a s poruchou správania. Poskytuje špeciálno-pedagogické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom detí alebo žiakov a pedagogickým zamestnancom škôl a školských zariadení. Pripravuje podklady pre odborných zamestnancov.

Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga  na našej škole je priama práca so žiakmi, ktorým boli diagnostikované špecifické vývinové poruchy učenia a priama práca so žiakmi 1. stupňa, ktorí majú z rôznych dôvodov problémy v učení.Do náplne práce školského špeciálneho pedagóga ďalej patrí:

• depistáž detí s problémami v učení a v správaní sa;
  • orientačné špeciálnopedagogické vyšetrenia detí s poruchami učenia po návrhu triedneho učiteľa, vyučujúcich alebo rodičov;
  • zabezpečovanie špeciálnopedagogického servisu integrovaným žiakom;
  • metodické usmernenia učiteľov, ktorí vyučujú žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami;
  • spolupráca s vyučujúcimi pri tvorbe individuálnych výchovno-vzdelávacích programov a úprav tematických výchovno-vzdelávacích plánov;
  • individuálne konzultácie rodičom žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami;
  • spolupráca s výchovnou poradkyňou;
  • spolupráca odbornými poradenskými zariadeniami (CPPPaP, SCŠPP, CŠPP);
  • spolupráca so ŠZŠ v Ružomberku;