Múzeum Pavla Országha Hviezdoslava

Dňa 13. novembra 1954, v deň 33. výročia Hviezdoslavovho pohrebu, bolo oficiálne otvorené Literárne múzeum P. O. Hviezdoslava. Sídlom múzea a literárnej expozície P. O. Hviezdoslava sa stala historická budova Čaplovičovej knižnice na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne. Oproti nej stojí dom, v ktorom Hviezdoslav žil. Tieto historické miesta navštívili žiaci 9.A počas literárnej exkurzie 5. októbra. Literárna expozícia v troch miestnostiach približuje život a tvorbu jedného z najvýznamnejších realistických, lyricko-epických autorov slovenskej literatúry z prelomu 19. a 20. storočia – básnika, dramatika, prekladateľa a advokáta Pavla Országha Hviezdoslava (2.2. 1849 Vyšný Kubín – 8.11. 1921 Dolný Kubín). Textový a obrazový materiál je doplnený originálnymi osobnými pamiatkami z pozostalosti básnika Pavla Országha Hviezdoslava. Je to jeho pracovňa, časť salónu, odev, dary k životným jubileám a množstvo predmetov osobnej potreby. Expozíciu dopĺňajú art protisy akad. maliarky Evy Trizuljakovej, inšpirované Hviezdoslavovým lyrickým cyklom Krvavé sonety a dobový nábytok. Množstvo zaujímavostí, skvelý výklad, úžasné spomienky - to všetko sme si odniesli z tejto praktickej hodiny literatúry. Hlavy prehriate množstvom informácií sme na záver schladili vo vode AquaRelax Dolný Kubín.

 

Muzeum_Pavla_Orszagha_Hviezdoslava_1  Muzeum_Pavla_Orszagha_Hviezdoslava_2  Muzeum_Pavla_Orszagha_Hviezdoslava_3

 Muzeum_Pavla_Orszagha_Hviezdoslava_4  Muzeum_Pavla_Orszagha_Hviezdoslava_5  Muzeum_Pavla_Orszagha_Hviezdoslava_6

Muzeum_Pavla_Orszagha_Hviezdoslava_7  Muzeum_Pavla_Orszagha_Hviezdoslava_8  Muzeum_Pavla_Orszagha_Hviezdoslava_9

Muzeum_Pavla_Orszagha_Hviezdoslava_10  Muzeum_Pavla_Orszagha_Hviezdoslava_11  Muzeum_Pavla_Orszagha_Hviezdoslava_12

Muzeum_Pavla_Orszagha_Hviezdoslava_13 

BIGtheme.net Joomla 3.3 Templates
Tieto stránky používajú súbory cookie na analýzu návštevnosti stránok. Informácie o používaní našich stránok sú na tento účel zdieľané so spoločnosťou Google.