KYSUCKÁ HVEZDÁREŇ

Dňa 6.12.2022 navštívili žiaci 5.A, 5.F a 7.F Kysuckú hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste. Prednáška na tému Slnečná sústava nám doplnila poznatky o jednotlivých telesách slnečnej sústavy.

Následne sme sa presunuli do kupoly hvezdárne, kde sa žiaci zoznámili s ďalekohľadmi, bohužiaľ pre nepriaznivé počasie, nebolo možné pozorovať objekty dennej oblohy. Exkurziu sme ukončili prechádzkou v záhrade hvezdárne, kde nám predstavili slnečné hodiny a model slnečnej sústavy.

KYSUCKA_HVEZDAREN_1  KYSUCKA_HVEZDAREN_2  KYSUCKA_HVEZDAREN_3

Čítať Ďalej

8.F v Zážitkovom centre vedy Aurelium v Bratislave

Veda môže byť aj zábavná! Zistiť, ako funguje magnetizmus, zahrať sa s robotmi alebo otestovať zákony optiky. V zážitkovom centre vedy Aurelium sme si vyskúšali množstvo zábavných experimentov či neuveriteľných pokusov.

8F_Zazitkovom_centre_vedy_Aurelium_v_Bratislave_1  8F_Zazitkovom_centre_vedy_Aurelium_v_Bratislave_2  8F_Zazitkovom_centre_vedy_Aurelium_v_Bratislave_3

Čítať Ďalej

Liptovské múzeum 26.10.,1.A+1.B

Dnes, 26.10., sa žiaci prvých ročníkov boli oboznámiť s históriu i prírodou nášho Liptova v Liptovskom múzeu. Opäť sme o niečo múdrejší.. :-)

Lipt.muzeum_1  Lipt.muzeum_2  Lipt.muzeum_3

Čítať Ďalej

Kvačianska dolina 2022

Pre všetkých, ktorým prišla možnosť hlasovať o najkrajšiu fotku z jesennej exkurzie Kvačianska dolina 2022 5.A + 5.F + 6.F. 

 

Kvacianska_dolina_2022_1  Kvacianska_dolina_2022_2  Kvacianska_dolina_2022_3

Čítať Ďalej

Prírodovedná exkurzia

Prírodovedná exkurzia do Kvačianskej doliny - Oblazy. 5.A + 5.F + 6.F 🌞🌲🌳🍞🚌

Prirodovedna_exkurzia_1  Prirodovedna_exkurzia_2 

Deviataci v Nitre

Správne sa rozhodnúť, vybrať si tú ,,pravú".....🙂 strednú školu - to je aktuálne mimoriadne dôležitá i zodpovedná úloha pre našich deviatakov. A tak sme im chceli pomôcť. V utorok, 5.novembra, sme v Nitre na Agrokomplexe navštívili celoštátnu prezentačnú výstavu stredného vzdelávania Mladý tvorca 2019. Žiaci dostali možnosť získať väčší prehľad o profilácii rôznych škôl s nasmerovaním na odbory a povolania žiadané na trhu práce, ale aj o záujmových činnostiach mladých. Mohli sa zapojiť do interaktívnych činností, workshopov, súťaží. Školy ponúkali motivačné odkazy, za všetky aspoň jeden: ,,V podnikaní musí byť vždy poctivosť, etický rozmer a malo by slúžiť verejnosti."(T. Baťa ml.) Kto dokázal zaktivizovať všetky zmysly, z výstavy odchádzal určite spokojný. Veríme, že sa to podarilo všetkým.🙂

Deviataci_v_Nitre_1  Deviataci_v_Nitre_2  Deviataci_v_Nitre_3

Čítať Ďalej

Vysoké Tatry – Popradské pleso IV.A

15. októbra sa žiaci IV.A triedy vybrali na vlastivedno – prírodovednú exkurziu do Vysokých Tatier . Po príchode vlakom na Štrbu sa vyviezli pozemnou „Zubačkou“ na Štrbské pleso. Odtiaľto pokračovali náučným chodníkom na Popradské pleso. Na „Babie leto“ sa oplatilo čakať. Tatry sa im ukázali v celej svojej kráse. Slnečné lúče a farby jesennej prírody ich sprevádzali počas celého dňa. Domov sa vrátili plný zážitkov.

VT_Popradske_pleso_IVA_1  VT_Popradske_pleso_IVA_2  VT_Popradske_pleso_IVA_3

Čítať Ďalej

Krajská hvezdáreň a planetárium v Žiari nad Hronom

Nočná obloha priťahovala pohľady ľudí od nepamäti. Tajomstvá vesmíru sme sa rozhodli viac preskúmať aj my - žiaci piateho ročníka.

Dňa 21.10.2019 sme sa vybrali na exkurziu do Krajskej hvezdárne a planetária v Žiari nad Hronom. Bohatý a zaujímavý program sa začal v projekčnej Hviezdnej sále, v ktorej ako by zastal čas a my sme sa nachvíľku ocitli rovno na každej jednej planéte našej slnečnej sústavy.

Po skončení projekcie sme sa plní očakávania presunuli do Ufosály. Obdivovali sme tam modely planét a zopakovali sme si učivo o Slnečnej sústave.

V tretej časti exkurzie sme si všetci vyskúšali, aké to je, pozorovať Slnko pod otvorenou kupolou cez veľký ďalekohľad. Na záver prehliadky sme si mohli zakúpiť plagáty, pohľadnice a kalendáre s vesmírnou tematikou.

Navštívili sme jedinečné miesto, kde sa vedecké poznatky pretvárajú na pekný emocionálny zážitok. Ďakujeme.

Krajska_hvezdaren_planetarium_v_ZnH_1  Krajska_hvezdaren_planetarium_v_ZnH_2  Krajska_hvezdaren_planetarium_v_ZnH_3

Čítať Ďalej

Jaskyňa Domica

Dňa 10.10.2019 sa žiaci našej školy zúčastnili exkurzie do „Pýchy Gemera“- jaskyne Domica. Spoznali najznámejšiu a najdlhšiu jaskyňu Národného parku Slovenský kras, ktorá je vďaka svojej unikátnej výzdobe zaradená do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Dozvedeli sa zaujímavé informácie o vzniku vápencových útvarov, o nezastupiteľnej úlohe vody, ktorá vytvorila túto podzemnú krásu. Dievčatám pripravili adrenalínový zážitok lietajúce netopiere, ktoré sú v tejto jaskyni hojne zastúpené. Napriek náročnej kľukatej ceste autobusom sa domov vrátili obohatení o krásne zážitky a suveníry.

Jaskyna_Domica_1  Jaskyna_Domica_2  Jaskyna_Domica_3

Čítať Ďalej

JE LEPŠIE RAZ VIDIEŤ AKO VIACKRÁT POČUŤ

Pod týmto heslom organizujeme chemickú exkurziu pre našich deviatakov. Tento školský rok sme ju stihli absolvovať už na začiatku októbra. V praxi sme si overili to, čo sme počuli na vyučovacích hodinách chémie, fyziky, ale aj informatiky a matematiky. Týmto ďakujeme spoločnosti ESOX, že nám umožnila lepšie spoznať svet plastov a ich využitie v každodennom živote.

 

Je lepsie_raz_vidiet_ako_viackrat_pocut_1  Je lepsie_raz_vidiet_ako_viackrat_pocut_2  Je lepsie_raz_vidiet_ako_viackrat_pocut_3

Čítať Ďalej

S DEŤMI ZA KELTMI

Návštevou Archeoskanzenu na keltskom hradisku Havránok sa žiaci 5.A vrátili o pár rôčkov v čase - do doby, keď si toto miesto v mladšej dobe železnej (300 – 100 rokov p.n.l.) vybrali za svoj domov Kelti. Pracovníci Liptovského múzea mladým zvedavcom priblížili ako Kelti bývali, čo jedli, aká bola keltská domácnosť, aké kulty vyznávali a aké módne trendy Kelti na Liptov priniesli. Vyskúšali si pečenie placiek z obilia vlastnoručne pomletého medzi dvoma kameňmi, česanie vlny, tkanie…i drastické keltské rituály. Bola to zaujímavá skúsenosť a možnosť zoznámiť sa so životom našich predkov. A ľahké to veru nemali.

S_detmi_za_keltmi_1  S_detmi_za_keltmi_2  S_detmi_za_keltmi_3

Čítať Ďalej

LEPŠIE RAZ VIDIEŤ AKO STOKRÁT POČUŤ

A platí to aj v odborných predmetoch.

Preto sme sa s našimi deviatakmi vybrali na chemickú exkurziu do spoločnosti ESOX. Na vlastné oči sme videli modernú priemyselnú výrobu a vznik rôznych špecializovaných produktov z plastového granulátu. Vďaka odbornému výkladu sme sa dozvedeli o výrobných procesoch, používaných materiáloch, ich spracovaní a množstvo zaujímavostí, kde sa plasty v bežnom živote vyskytujú.

ALE NAJMÄ to bola praktická ukážka využitia našich vedomostí z chémie, fyziky, informatiky a angličtiny. Záver exkurzie patril vyhodnoteniu najaktívnejších žiakov a sladkej odmene.

ĎAKUJEME VEDENIU SPOLOČNOSTI ZA SPRÍSTUPNENIE FIRMY A VŠETKÝM ZAMESTNANCOM, KTORÍ NÁM VENOVALI SVOJ ČAS.

Lepsie_raz_vidiet_ako_stokrat_1  Lepsie_raz_vidiet_ako_stokrat_2  Lepsie_raz_vidiet_ako_stokrat_3

Prírodovedná exkurzia

Dňa 22.5.2018 sa naši deviataci zúčastnili exkurzie do Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá je najväčšou zaľadnenou jaskyňou na Slovensku.Najprv sa schladili v priestoroch ľadovej nádhery, potom si prezreli prekrásny Stratenský kaňon. Neďaleko obce Stratená ho vymodelovala riečka Hnilec.

Prirodovedna_exkurzia_1  Prirodovedna_exkurzia_2  Prirodovedna_exkurzia_3

Čítať Ďalej

Svetové kultúrne a prírodné bohatstvo UNESCO

Dňa 16.5.2018 sa žiaci 7. ročníka zúčastnili exkurzie do Strieborného mesta - Banskej Štiavnice. Prezreli si historické jadro, dominantu Nový zámok a na vlastnej koži vyskúšali fáranie v bani. Odniesli si množstvo krásnych zážitkov.

Svetove_kulturne_a_priodne_bohatstvo_UNESCO_1  Svetove_kulturne_a_priodne_bohatstvo_UNESCO_2  Svetove_kulturne_a_priodne_bohatstvo_UNESCO_3

Čítať Ďalej

Šiestaci u Rázusovcov

V piatok, 18.mája 2018, žiaci 6.A vymenili školské lavice za fascinujúce prostredie malého vidieckeho domčeka z 19. storočia, v ktorom sa narodil a prežil svoje detstvo známy slovenský spisovateľ Martin Rázus. Písal sa vtedy 18. október 1888, a tak osmička sa stala jeho osudovým číslom. To, čo sa šiestaci naučili na hodine literatúry, zúročili počas literárnej exkurzie. Z odborného výkladu spoznali osudy úspešných slovenských literátov - súrodencov Martina a Márie R.-Martákovej. Po prehliadke sme si pozreli film z detstva M.R. Všetkých doviedol k pochopeniu, že deti na začiatku 20. storočia mali podobné,ale aj úplne odlišné radosti i starosti ako majú tie dnešné. A tiež k tomu, že život v minulosti bol oveľa náročnejší ako teraz. V pondelok sme na návštevu u Rázusovcov spomínali a zistili, že to bol jeden úžasný deň, ktorý nás obohatil o nové zážitky aj vedomosti. A to bolo naším cieľom!

Siestaci_u_Razusovcov_1  Siestaci_u_Razusovcov_2  Siestaci_u_Razusovcov_3

Čítať Ďalej

Prírodovedno-vlastivedná exkurzia Bystrá – Tále

2. až 4. mája 2018 sa žiaci 2. A triedy zúčastnili Prírodovedno-vlastivednej exkurzie „Bystrá – Tále“ v Nízkych Tatrách. Okrem krásneho výhľadu na južnú stranu Chopku, výbornej stravy a pekného ubytovania v hoteli Biela Medvedica, žiaci počas troch dní absolvovali turistickú vychádzku na Tále, relaxačný pobyt vo Wellnesse v hoteli Bystrá , prezreli si tajuplné zákutia Bystrianskej jaskyne. Pri táborovom ohni si pochutili na špekáčkach. Na vlastné oči pozorovali kolóniu mravcov , naučili sa , že slepúch nie je had a navštívili hospodársku farmu z domácimi zvieratkami. Oddýchnutí a plní zážitkov sa v zdraví vrátili domov.

Prirodovedno_vlastivedna_exkurzia_Bystra_Tale_1  Prirodovedno_vlastivedna_exkurzia_Bystra_Tale_2  Prirodovedno_vlastivedna_exkurzia_Bystra_Tale_3

Čítať Ďalej

Návšteva SNR

Žiaci 8. a 6. ročníka sa dňa 17. apríla 2018 zúčastnili exkurzie do Bratislavy. Sídlom SNR všetkých previedol fundovaný sprievodca, ktorý oboznámil žiakov so štátnymi symbolmi, históriou a prácou slovenského parlamentu. Na zvedavé otázky, hlavne futbalistov, odpovedal pán poslanec Dušan Tittel. Návštevu hlavného mesta sme ukončili krátkou prehliadkou neďalekých hradných priestorov.

Navsteva_SNR_1  Navsteva_SNR_2  Navsteva_SNR_3

Čítať Ďalej

Exkurzia Slovenské Technické múzeum

Dňa 19.4. 2018 sa žiaci 5. ročníka zúčastnili exkurzie Nová expozícia zo zbierok Slovenského technického múzea v novosprístupnenom Multifunkčnom banícko-energetickom centre v Spišskej Novej Vsi, ktorého výstavba bola financovaná cez Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013.

Exkurzia_Slovenske_Technicke_muzeum_1  Exkurzia_Slovenske_Technicke_muzeum_2  Exkurzia_Slovenske_Technicke_muzeum_3

Čítať Ďalej

Fyzikálna exkurzia 2018

Prednedávnom sa šiestaci vybrali do Centra popularizácie fyziky v Martine. Zažili príjemné a zábavné chvíle pri experimentovaní. Dozvedeli sa niečo o plynoch, ich vlastnostiach, o vzduchu a jeho pôsobení na nás a okolité predmety. Každý z nich si odtiaľ odniesol kopu príjemných zážitkov.

Fyzikalna_exkurzia_2018_1  Fyzikalna_exkurzia_2018_2  Fyzikalna_exkurzia_2018_3

Čítať Ďalej

Fyzikálno-chemické laboratórium v Mondi SCP

V piatok 9.marca sme so žiakmi 9. ročníka vymenili učebňu chémie za obrovské fyzikálno-chemické laboratórium v Mondi SCP. Prehliadku sme začali vyhliadkovou jazdou po areáli pozorujúc vykládku dreva. Potom sme sa presunuli k Papierenskému stroju 18, ktorý svojou zložitosťou môže konkurovať raketoplánu. Dozvedeli sme sa detailný postup výroby celulózy a papiera, z tzv. velína kontrolovali jeho bezchybný priebeh. Za umožnenie exkurzie a kvantum zaujímavostí ďakujeme p. Ľubomírovi Líškovi.

Fyz_chem_lab_Mondi_SCP_1  Fyz_chem_lab_Mondi_SCP_2  Fyz_chem_lab_Mondi_SCP_3

Čítať Ďalej

Exkurzia v zimnom Tajove

Žiaci siedmeho ročníka navštívili v malebnej dedinke pri Banskej Bystrici - v Tajove - rodný dom Jozefa Gregora Tajovského. Prezreli si expozíciu pripomínajúcu jeho život a literárnu tvorbu. Dozvedeli sa zaujímavosti o Tajovského manželke Hane Gregorovej a spoznali aj ďalšieho významného tajovského rodáka Jozefa Murgaša, ktorý je známy mnohými vynálezmi. Po dopoludní strávenom ponorením sa do histórie žiaci z Tajova odchádzali s vedomím, že usilovnou prácou a odvahou dokážu urobiť veľké veci.

Exkurzia_v_zimnom_Tajove_1  Exkurzia_v_zimnom_Tajove_2  Exkurzia_v_zimnom_Tajove_3

Čítať Ďalej

Burza informácií 2017

Žiaci 9. ročníka sa 30.11.2017 zúčastnili v sprievode tr. učiteľov a výchovnej poradkyne akcie s názvom Burza informácií v KD A.Hlinku, ktorú organizoval ÚPSVaR. Burza bola zameraná na prezentáciu študijných a učebných odborov vybraných stredných škôl.

Burza_informacii_2017_1  Burza_informacii_2017_2  Burza_informacii_2017_3

Čítať Ďalej

Vzdelávací program „Kras a jaskyne Slovenska“

Dňa 27.11.2017 absolvovali žiaci 8.F triedy vzdelávací program „Kras a jaskyne Slovenska“ v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Okrem množstva zaujímavostí o vzniku jaskýň a jaskynných útvarov žiaci videli aj interaktívnu expozíciu minerálov a hornín tvoriacich jaskynnú výzdobu. Dozvedeli sa veľa zaujímavostí aj o živých obyvateľoch jaskýň. Po úspešnom absolvovaní krátkeho testu a „poznávačky“ boli najšikovnejší žiaci odmenení.

Vzdelavaci_program_Kras_a_jaskyne_Slovenska_1  Vzdelavaci_program_Kras_a_jaskyne_Slovenska_2  Vzdelavaci_program_Kras_a_jaskyne_Slovenska_3

Čítať Ďalej

VÝSTAVA - ĽUDSKÉ TELO

16. novembra niektorí žiaci druhého stupňa navštívili výstavu ĽUDSKÉ TELO v Bratislave. Uvideli sme kostrový systém, svalstvo, reprodukčné orgány, dýchacie orgány, krvný obeh a ďalšie časti ľudského tela. Výstava nám umožnila detailný pohľad hlboko pod kožu od hlavy až k pätám. Špeciálna galéria bola venovaná aj vývoju ľudského plodu. K jednotlivým exponátom nám ucelený výklad podali študenti medicíny.

Vystava_ludske_telo_1 

Exkurzia na Podšíp

Zahmlené ráno nám neponúkalo veľmi jasné výhľady našej prírodovednej exkurzie na Podšíp v stredu 18.10.2017. Cesta vlakom do Stankovian bola krátka a každý odvážny cestovateľ doň nastupoval s vlastnoručne zakúpeným spiatočným lístkom. A potom sme šli pešo. Na ceste ku drevenicovej osade Podšíp sme stretli salamandru škvrnitú, teplotnú inverziu, jesienky obyčajné, plody pagaštana konského. Odmenou bola opekačka, schovávačka, stromy zafarbené jesennou paletou farieb a krásne výhľady. Čas utekal a na ceste späť nás čakala ochutnávka siričito-železnatých prameňov. A čo sa nám páčilo najviac? Spýtajte sa VI.A, keď nás stretnete v škole :).

Exkurza_na_Podsip_1  Exkurza_na_Podsip_2  Exkurza_na_Podsip_3

Čítať Ďalej

8.A na univerzitnej pôde

Dňa 24. októbra sme si pripomenuli Medzinárodný deň školských knižníc. Pri tejto príležitosti žiaci 8.A navštívili Univerzitnú knižnicu Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktorá bola otvorená v roku 2013. Stavba a priestory knižnice sú skutočným architektonickým skvostom. Projekt knižnice sa realizoval najmä vďaka bývalému rektorovi KU Prof. Tadeuszovi Zasepovi, PhD. Knižnica vlastní 310-tisíc kníh vo výbere a ďalších 470-tisíc v archíve. Vďaka pútavému výkladu Mgr. Anny Chlebničanovej sa žiaci dozvedeli množstvo informácií o práci a službách tejto výnimočnej ustanovizne v našom meste. Oplatí sa navštíviť.

8_A_na_univerzitnej_pode_1  8_A_na_univerzitnej_pode_2  8_A_na_univerzitnej_pode_3

Čítať Ďalej

Ešte jeden návrat k Osvienčimu

Takto tábor smrti zachytila naša deviatačka Lucka Focková.

Este_jeden_navrat_k_Osviencimu_1  Este_jeden_navrat_k_Osviencimu_2  Este_jeden_navrat_k_Osviencimu_3

Čítať Ďalej

Dejepisná exkurzia do Osvienčimu

Slúchadlá na ušiach, plná sústredenosť na výklad. Ticho, sklonené hlavy. U niektorých sa zrkadlil v tvári odpor, u ďalších ľútosť, keď sme kráčali po jednom z najväčších cintorínov na svete, po Osvienčime v Poľsku. Exkurziu sme absolvovali s našimi deviatakmi 6.10.2017. Žiaci mohli naplno prežiť tábor smrti so všetkými hrôzami. Chvalabohu, len vo výklade. Osvienčim - vidieť, zamyslieť sa, ale nikdy nezažiť.

Dejepisna_exkurzia_do_Osviencimu_1  Dejepisna_exkurzia_do_Osviencimu_2  Dejepisna_exkurzia_do_Osviencimu_3

Čítať Ďalej

Máme nových kamarátov

Vilko, Darlito, Elza, Simba, Bruno...a veľa ďalších...tak s týmito sa „ôsmaci áci“ zoznámili tesne pred letnými prázdninami v ZOO Kontakt. Zoznamke asistovali milí zamestnanci, ktorí spestrili našu návštevu historkami zo života svojich zverencov a dbali na to, aby hladkanie, kŕmenie a fotenie bolo pre obe strany potešením. Pre nás určite bolo!

Mame_novych_kamaratov_1  Mame_novych_kamaratov_2  Mame_novych_kamaratov_3

Čítať Ďalej

LITERATÚRA NIELEN V LAVICIACH

Ani mrazivé počasie, ktoré bolo štvrtok 10. novembra, neodradilo žiakov 7.A od literárnej exkurzie do susedného Liptovského Mikuláša. Počas nej navštívili Múzeum Janka Kráľa, kde sa zoznámili s pravdivým príbehom legendárneho zbojníka Juraja Jánošíka a najmä so životom nášho najväčšieho štúrovského básnika Janka Kráľa, narodeného v Liptovskom Mikuláši. Potom sa vybrali po stopách ďalších veľkých liptovských rodákov - súrodencov Rázusovcov. Priamo v rodnom dome spoznali životný príbeh spisovateľa Martina Rázusa a jeho sestry Márie Rázusovej-Martákovej. Expozícia veľkého množstva originálnych predmetov, doplnená pútavým výkladom, bola pre všetkých obohatením a príjemným spestrením hodín literatúry.

Literatura nielen v laviciach 1  Literatura nielen v laviciach 2  Literatura nielen v laviciach 3

Čítať Ďalej

TÝŽDEŇ VEDY A TECHNIKY

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pripravilo počas 13. ročníka Týždňa vedy a techniky zaujímavé aktivity „ Svet pod mikroskopom“.

V rámci prírodovednej exkurzie sa tejto akcie, ktorej zmyslom je popularizovať vedu u mládeže, zúčastnili žiaci 8. A triedy. Pod láskavým vedením odborníkov zhotovovali mikroskopické preparáty a pozorovali ich rôznymi typmi mikroskopov. Veľmi zaujímavé bolo pozorovanie jednobunkovcov a drobných kôrovcov digitálnym 3D mikroskopom so zabudovanou kamerou.

Najviac nás však nadchol svet minerálov a hornín. V ôsmom ročníku sa venujeme geológii a preto v múzeu prispôsobili program práve tejto vednej disciplíne. Okrem iného pre nás pripravili pozorovanie ultratenkých rezov hornín polarizačným mikroskopom. Prípomínali skôr avantgardné umenie ako šedivé „skaly“. Pohľad na mikrokryštalickú stavbu hornín nás ohúril a presvedčil, že neživá príroda skrýva veľa krásy a tajomstiev.

Toto múzeum má čo ponúknuť. Radi sme sa do jeho priestorov nechali pozvať na ďalšiu hodinu geológie.

Tyzden vedy a techniky 1  Tyzden vedy a techniky 2  Tyzden vedy a techniky 3

Čítať Ďalej

Svetová výstava Cosmos Discovery

V piatok 4. novembra sme s našimi žiakmi navštívili veľmi zaujímavú výstavu Cosmos Discovery v Bratislave. Videli sme stovky exponátov mapujúcich vývoj pilotovaných kozmických letov, viac ako 200 originálnych artefaktov z vesmírnych misií USA a ZSSR, reálne modely rakiet a raketoplánov. Žiaci mali možnosť vyskúšať si náročný výcvik kozmonautov, či najnovšie 3D technológie. Vrátili sme sa s množstvom zážitkov, na ktoré budeme dlho spomínať.

svetova vystava cosmos discovery 1  svetova vystava cosmos discovery 2  svetova vystava cosmos discovery 3

Čítať Ďalej

Návšteva rodného domu Andreja Hlinku

Onedlho, 27.10.2016, budú Černovci spomínať na niekdajšiu Černovskú tragédiu spred 109 rokov, kedy pri snahe požehnať Černovcami vlastnoručne vybudovaný kostol Andrejom Hlinkom, prišlo o život 15 ľudí a mnohí ďalší boli zranení.
Túto udalosť si v piatok 14.10.2016 pripomenuli aj žiaci prvého stupňa, ktorí sa vydali navštíviť súbor pamiatok tejto tragédie do samotnej Černovej.
Ako prvý im bol predstavený rodný dom Andreja Hlinku, v ktorom žiakov privítala jeho podobizeň vo forme voskovej figuríny a množstvo zaujímavých predmetov z jeho života. Pani sprievodkyňa žiakom porozprávala o neľahkom živote Andreja Hlinku, jeho boji za rodnú reč či autonómiu Slovenska. Nejednou informáciu zo života Andreja Hlinku žiakov neraz i prekvapila, nakoľko jeho život, teda podmienky naň, boli už od samotného detstva výrazne odlišné ako tie dnešné, ktoré naši žiaci poznajú dnes. Školáci preto počúvali s naozajstným záujmom.
Konečným pamätným miestom, ktoré žiaci v tento deň navštívili bol pomník na černovskom cintoríne.
 
Navsteva rodneho domu A Hlinku 1   Navsteva rodneho domu A Hlinku 2   Navsteva rodneho domu A Hlinku 3

Čítať Ďalej

Dejepisná exkurzia

Dňa 25.10.2016 sa naši žiaci zúčastnili dejepisnej exkurzie zameranej na tému život Milana Rastislava Štefánika, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti našej histórie. Navštívili sme SNM - Múzeum Milana Rastislava Štefánika Košariskách(jeho rodný dom). Ide o memoriálne múzeum, ktoré prostredníctvom svojej expozície podáva komplexný pohľad na Štefánikovu osobnosť. V šiestich miestnostiach sa dokumentuje jeho životná dráha, súkromie a záľuby, no najmä jeho vojenská, diplomatická a politická činnosť. Súčasťou našej exkurzie bol aj výstup k Mohyle Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa nachádza na vrchu Bradlo týčiacom sa v nadmorskej výške 543 medzi mestom Brezová pod Bradlom a obcou Košariská.

Dejepisna exkurzia 1   Dejepisna exkurzia 2   Dejepisna exkurzia 3

Čítať Ďalej

Zábavná fyzika v Martine

Nedávno naši šiestaci navštívili mesto Martin, kde v Gymnáziu Viliama Paulínyho – Tótha zažili super chvíle pri fyzikálnom experimentovaní. Precvičili si svoju šikovnosť, pozornosť, logický úsudok a overili si svoju schopnosť kriticky myslieť. Všetci sa výborne zabavili a pohrali s „kamarátkou fyzikou“. Ak to bude možné, určite si takéto zážitky ešte doprajeme.

Zabavna fyzika v Martine 1   Zabavna fyzika v Martine 2  Zabavna fyzika v Martine 3

Čítať Ďalej

Piataci v Kysuckej hvezdárni

Kysuckú hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste sme dňa 11.10. 2016 navštívili i s našimi mladšími žiakmi. Prednáška na tému Slnečná sústava im doplnila poznatky o jednotlivých telesách slnečnej sústavy.

Následne sme sa presunuli do kupoly hvezdárne, kde sa žiaci zoznámili s ďalekohľadmi, no bohužiaľ pre nepriaznivé počasie, nebolo možné pozorovať objekty dennej oblohy.

V závere exkurzie nám pracovníčky hvezdárne predstavili a popísali model slnečnej sústavy v exteriéri.

Piataci v Kysuckej hvezdarni 1   Piataci v Kysuckej hvezdarni 2   Piataci v Kysuckej hvezdarni 3

Čítať Ďalej

Deviataci v Kysuckej hvezdárni

6.10.2016 naši deviataci navštívili Kysuckú hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste. Program bol zložený z prednášky Vesmírne katastrofy vo vesmíre a na Zemi: výbuch supernovy, zrážka Zeme s cudzím telesom, sopečná činnosť, zemetrasenia, tsunami, hurikány, ... ktoré by mohli ohroziť alebo dokonca zničiť život na Zemi. Nasledovala prehliadka kupoly, zoznámenie sa s prístrojovým vybavením, demonštrácia práce s ďalekohľadmi, kde sa v prípade priaznivého počasia pozorujú objekty dennej či večernej oblohy. Exkurziu sme ukončili prechádzkou v záhrade hvezdárne, kde nám predstavili slnečné hodiny a model slnečnej sústavy.

Krajska hvezdaren KNM 1  Krajska hvezdaren KNM 2  Krajska hvezdaren KNM 3

Čítať Ďalej

Európska NOC VÝSKUMNÍKOV v Žiline

Žiaci 9.A a 9.B sa dňa 30.09.2016 zúčastnili podujatia, na ktorom mohli vidieť zaujímavosti z biológie, fyziky, chémie a techniky, ako aj najnovšie technológie používané v praxi. Mohli si tiež vyskúšať virtuálnu plavbu loďou, pilotovanie lietadla, hlásateľskú prácu v televíznom štúdiu, pozorovanie zaujímavých živočíchov pod mikroskopom, ovládanie robotov alebo si mohli odskúšať prácu záchranárov a podanie prvej pomoci. Všetci žiaci boli spokojní. Určite sa pôjdeme pozrieť na takúto akciu aj budúci školský rok.

Europska noc vyskumnikov v Ziline 1   Europska noc vyskumnikov v Ziline 2   Europska noc vyskumnikov v Ziline 3

Čítať Ďalej

Exkurzia v Korytnici

Deň 1. 6. bol pre žiakov 7. A triedy v znamení vody. Vybrali sme sa na exkurziu do plničky minerálnych vôd v Korytnici, kde sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí počnúc výrobou plastových fliaš z granuliek cez plastové výlisky pripomínajúce skúmavku až po plnenie fliaš rôznymi druhmi minerálnych vôd, ktoré pramenia v Korytnici, alebo ich v plničke upravujú a ochucujú. Po návšteve plničky nasledovala prechádzka po areáli bývalých kúpeľov. Prečítali sme si, aké účinky na ľudské zdravie majú jednotlivé pramene: Jozef, Vojtech, Žofia, Antonín a z každého sme ochutnali, čo nám hrdlo ráčilo. Zvýšil aj čas na loptové hry v peknom prostredí v blízkosti zrekonštruovaných prístreškov pre pramene. A akoby vody nebolo dosť, cestou k autobusu nás sprevádzal poriadny lejak. Do Ružomberka sme sa vrátili v dobrej nálade, obohatení o nové vedomosti a nabalení fľašami minerálky, ktorými nás štedro obdarovali v plničke a tak sa celej triede postarali takmer na týždeň o zdravý pitný režim. Ďakujeme!

Exkurzia v Koritnici 1  Exkurzia v Korytnici 4  Exkurzia v Korytnici 6

Čítať Ďalej

Návšteva Banskej Štiavnice

Žiaci 6.A, 6.B a 8.A oslávili svoj sviatok, Medzinárodný deň detí, aktívne. Podarovali si exkurziu do slávneho banského mesta Banská Štiavnica s bohatým programom. Dopoludnia ich čakala prehliadka mesta s odborným sprievodcom. Žiaci videli stredoveké Námestie sv. Trojice s morovým stĺpom, Evanjelický kostol z r. 1796, budovu Evanjelického lýcea, dom a hrob Sládkovičovej lásky Maríny a mnohé ďalšie. Okrem pozemských krás obdivovali aj podzemné bohatstvo, ktoré je ukryté pod Banskou Štiavnicou. Žiaci navštívili Banské múzeum v prírode, kde zostúpili do hĺbky 50 m a zoznámili sa s namáhavou prácou baníkov. Okrem skvelých zážitkov si domov na pamiatku odniesli aj krásne nerasty a minerály.

Banska Stiavnica 1  Banska Stiavnica 2  Banska Stiavnica 3

Čítať Ďalej

MÚZEM OCHRANY KRAJINY A JASKYNIARSTVA V LIPTOVSKOM MIKULÁŠI

Na DEŇ DETÍ triedy V.A a V.B navštívili Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Expozícia múzea sa rozprestiera na niekoľkých podlažiach zrekonštruovanej budovy a je impozantná. Obdivovali sme jaskyne, ich vznik, výskyt na Slovensku, horninové a minerálne zloženie a do vytvorenej jaskyne sme mohli aj vojsť. Prešli sme sa spoločenstvami rastlín a živočíchov s možnosťou spustenia zvuku zvieraťa a nejeden z nás vliezol do medvedieho brlohu. Potom sme si mohli nájsť skamenelinu a vyskúšať, aký ťažký je kilogram na rôznych planétach slnečnej sústavy. Záverečná expozícia bola história turistiky, včelárstva, lyžovania, chovania oviec na Slovensku opäť s inými aktivitami, napríklad pexeso, či zmena poveternostných podmienok na horách.

Muzeum ochrany krajiny LM 1  Muzeum ochrany krajiny LM 2  Muzeum ochrany krajiny LM 3

Čítať Ďalej

Švajčiarsko 2016

Posledný májový týždeň sme sa s našimi žiakmi zúčastnili poznávacieho zájazdu do Švajčiarska. 22. mája sme plní očakávaní nasadli do autobusu a po 9-hodinovej ceste nás čakala prvá zastávka – rakúsky Salzburg. Navštívili sme Schloss Mirabell s nádhernými záhradami či Mozartov rodný dom. Vo večerných hodinách sme dorazili do cieľa – švajčiarskeho Steckbornu, malebného mestečka na brehu Bodamského jazera, kde sme si po dlhej ceste konečne oddýchli v našej ubytovni. V utorok ráno sme plní novej energie vyrazili k vodopádom Rheinfall, ktoré nás ohúrili svojou silou a mohutnosťou. Navštívili sme mestečká Stein am Rhein, Konstanz a ostrov tropických rastlín Mainau s nádherným pavilónom motýľov. V stredu nás konečne potešilo doslova gýčové počasie. Vyviezli sme sa lanovkou na vrchol Säntis, kde sa nám naskytol úchvatný výhľad na alpskú panorámu. Keďže hlavným cieľom nášho zájazdu bolo „zažiť nemčinu na vlastnej koži“, navštívili sme aj ZŠ v Steckborne. Vďaka ústretovosti p. riaditeľa Rűeggeho sa naši žiaci zúčastnili na hodinách matematiky, nemčiny, geografie a angličtiny. Pozreli si priestory zákl. školy, dielne či školský dvor. Po vyučovaní nás čakal zábavný park Conny Land, kde si každý z nás prišiel na svoje. Posledné dva dni sme strávili v Zűrichu, Luzerne a mníchovskej ZOO. Unavení, ale spokojní sme sa v nedeľu vrátili domov. Prežili sme spolu nádherný týždeň plný nezabudnuteľných zážitkov a nových skúseností. Mali sme možnosť vyskúšať a porovnať nemčinu v troch nemecky hovoriacich krajinách. Tento zájazd sa stal pre nás obrovskou motiváciou učiť sa cudzie jazyky a nebáť sa ich používať.

Na záver by sme sa chceli poďakovať firme TOMY Ružomberok za profesionálny prístup a ústretovosť, p. Mádrovi za sprevádzanie počas celého týždňa a všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii zájazdu.

Svajciarsko 2016 1   Svajciarsko 2016 2   Svajciarsko 2016 3

Čítať Ďalej

Vlastivedno-poznávacie exkurzie „Cestujeme po Slovensku“

V rámci „zážitkového učenia“ sa žiaci 4.A triedy, spolu s pani učiteľkou a so súhlasom rodičov, rozhodli absolvovať vlastivedno - poznávacie exkurzie po našej vlasti. Začali na jeseň 6. 11.2015 návštevou krajského mesta Žiliny. V tom čase preberali učivo o regiónoch severného Slovenska. Súčasťou vlastivedného učiva je téma „Cestujeme“, a tak sa rozhodli, že pocestujú vlakom z Ružomberka do Bratislavy. 20.mája 2016 navštívili najznámejšie pamiatky nášho hlavného mesta. Prešli popod Michalskú bránu, poprechádzali sa po Starom meste, videli SND, budovu Slovenskej filharmónie, Univerzitu Komenského. Uchvátil ich pohľad na Dunaj s mostami a radosť im urobili aj nákupy v Eurovei. Popri Dunaji prešli až k Dómu sv. Martina a odtiaľ vyšli na Bratislavský hrad, kde mali pekný výhľad na mesto, sídlisko Petržalku, budovu NR SR, ale i veterné mlyny patriace Rakúsku. Nezabudnuteľným zážitkom bolo i náhodné stretnutie s pánom ministrom školstva Petrom Plavčanom a moderátorkou Jankou Hospodárovou.

Žiakov čaká ešte návšteva východoslovenskej metropoly Košice. Už teraz sa tešia nielen na cestu vlakom, ale i na  pamiatky Košíc, najmä Dóm sv. Alžbety.

Na pláne majú aj návštevu našich veľhôr Vysokých Tatier. Keďže už absolvovali prechádzku okolo Štrbského plesa v lete aj v zime, tento krát sa chystajú spoznať krásu Popradského plesa a jeho okolitých štítov. 

Vlastivedno – poznávacia exkurzia do Žiliny

Dňa 6. novembra 2015 sa žiaci IV. A triedy vybrali na vlastivedno-poznávaciu exkurziu do Žiliny. Do nášho krajského mesta cestovali vlakom, a tak mali možnosť vidieť nielen miesto, kde sa rieka Orava vlieva do Váhu, ale aj hrad Strečno a pamätník Francúzskych vojakov. V Žiline si prezreli námestie A. Hlinku, Mariánske námestie, navštívili budovu mestského divadla a Katedrálu svätej Trojice. Z krásneho počasia a jesene sa tešili v parku politických väzňov. Odtiaľ prešli do nákupného centra Mirage, ktoré ich ohromilo svojou veľkosťou i žralokom vo veľkom akváriu.

exkurzia zilina 1  exkurzia zilina 2  exkurzia zilina 3

Čítať Ďalej

Titanic

Dňa 26.10.2015 sa naša škola zúčastnila výstavy TITANIC v Bratislave, ktorý bol vo svojej dobe najväčšou osobnou transatlantickou loďou sveta, zosobnením vrcholu technickej revolúcie začiatkom 20.storočia. Žiaci videli stovky originálnych exponátov, ktoré boli zachránené zo slávneho vraku lode. Očarilo ich množstvo originálnych artefaktov, dokonalá rekonštrukcia kajút, strojovne a celá rada osobných predmetov pasažierov. Na vlastnej koži pocítili chlad osudového ľadovca, ktorý spôsobil nešťastie Titanicu.

titanic 1  titanic 2  titanic 3

Čítať Ďalej

Noc výskumníkov v Banskej Bystrici 2015

V piatok 25.09.2015 sa šikovní žiaci našej školy zúčastnili festivalu vedy a techniky s názvom Noc výskumníkov v Banskej Bystrici. Mohli si precvičiť svoju pozornosť, šikovnosť a logický úsudok pri rôznych zábavných úlohách, ktoré pre nich pripravili organizátori tohto zaujímavého podujatia. Aj tí zvedaví si prišli na svoje. Tento pekný výlet dostali vybraní žiaci ako dar od školy za to, že svoje nadanie a výnimočné schopnosti neustále zdokonaľujú. Chuť vedieť stále viac a ochota venovať nejedno svoje voľné popoludnie vzdelávaniu alebo inej zmysluplnej činnosti, svedčí o ich pevnej vôli a zodpovednosti. Tým, že sa zapájajú do rôznych súťaží, olympiád a dobrovoľných školských podujatí, robia radosť svojim rodičom, nám učiteľom a prispievajú k dobrému menu školy. Ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s vami! 

Noc vyskumnikov BB 1  Noc vyskumnikov BB 2  Noc vyskumnikov BB 3

Čítať Ďalej

Dejepisná exkurzia 2014

Dňa 7.novembra 2014 sa žiaci našej školy s pedagogickým dozorom pani učiteľka Fabiánová, Šalantayová, Drobúlová, zúčastnili výnimočnej exkurzie v Bratislave, ktorá nás zaviedla do doby egyptských faraónov. Výstava hrobky Tutanchamona a ďalších 1000 nádherných predmetov vrátane svetoznámejzlatej posmrtnej masky Tutanchamona, jeho hrobky a pokladov, s poskytnutím detailného výkladu o jednotlivých exponátoch, poskytli našim žiakom nezabudnuteľný zážitok, pri ktorom načerpali množstvo nových vedomostí. 

BIGtheme.net Joomla 3.3 Templates
Tieto stránky používajú súbory cookie na analýzu návštevnosti stránok. Informácie o používaní našich stránok sú na tento účel zdieľané so spoločnosťou Google.