DOTOČENÉ, DONAKRŮCANÉ...

Posledné zábery, strih, dabing, hudba, titulky...slovenčina, čeština, sprievodný program, veľa zábavy a smiechu...objatia a potoky sĺz pri lúčení. Takto sa dajú stručne charakterizovať dni od 22. 11. do 25. 11. 2017, ktoré u nás v Ružomberku prežilo 60 účastníkov projektu „TOČ I NAKRŮCAJ“ na svojom poslednom štvrtom stretnutí. To prvé, spočiatku nesmelé, sa uskutočnilo presne pred rokom vo Valašskom Meziříčí. Počas roka na ďalších výmenných stretnutiach vzniklo veľa priateľstiev a tiež 10 krátkych dokumentárnych filmov na témy: príroda, osobnosti, škola a vzdelávanie, kultúra a pamiatky, voľný čas. Výsledky úsilia dievčat a chlapcov boli prezentované počas piatkového večera spojeného s odovzdávaním malých ligotavých „oskaríkov“ – tak ako sa to na filmovom festivale patrí. Hlavnú časť poroty tvorili samotní účastníci a tvorcovia filmov. Práce svojich kamarátov oceňovali búrlivým potleskom.

Dotocene_donakrucane_1  Dotocene_donakrucane_2  Dotocene_donakrucane_3

Spestrením pracovného programu na dokončievaní filmov boli sprievodné aktivity: návšteva úžasnej a jedinečnej ZOO KONTAKT, vychádzka na Malinô Brdo, filmové predstavenie Earth: Deň na zázračnej planéte a sobotňajšia návšteva aquaparku v Bešeňovej. Cieľom projektu bolo rozšíriť priateľské vzťahy medzi deťmi z Českej a Slovenskej republiky, zoznámiť ich s technikou spracovania videa od počiatočnej tvorby scenára po finálny strih a prezentáciu na festivale. Tento cieľ bol splnený a ostáva na chlapcoch a dievčatách, koľko priateľstiev a skúseností si prenesú do ďalšieho života. Veríme, že veľa.

Projekt „TOČ I NAKRŮCAJ“ – tretie stretnutie

29 ôsmakov našej školy prežilo od 14. 6. do 18. 6. 2017 so svojimi moravskými kamarátmi štyri pestré dni vo Valašskom Meziříčí v rámci tretieho pokračovania projektu „TOČ I NAKRŮCAJ“. Spoločne strávené dni opäť využili na prípravu krátkych dokumentárnych filmov – natáčali, strihali, ozvučovali...ale hlavne utužovali vzájomné vzťahy.
Tomuto cieľu bol program prispôsobený od prvej do poslednej chvíle nášho pobytu. Hneď prvý deň si všetci mohli vyskúšať svoje herecké schopnosti, keď na workshope v ľudovej škole umenia stvárňovali rôzne emócie v sekcii dramatickej tvorby. Nasledoval rýchlokurz hry na bicie - múry školy sa otriasali v bujarých rytmoch mladosti. Spestrením pracovného programu boli rôzne športové aktivity – veľkému záujmu sa tešilo plážové ihrisko na volejbal a futbal na námestí, mestské kúpalisko a tiež discgolfový park. Blížiacimi sa prázdninami dýchala vychádzka ku prírodnej pamiatke Jarcovská kule, ktorá pokračovala zakvitnutými lúkami ku 14 metrov vysokej rozhľadni poskytujúcej krásne výhľady na veľkú časť Valašska.
Návrat do Ružomberka bol síce upršaný ale plný pekných zážitkov a nových skúseností. A čo bude nasledovať po prázdninách? V novembri posledné veľké pracovné stretnutie v Ružomberku.

Projekt_Toc_i_nakrucaj_tretie_stretnutie_1  Projekt_Toc_i_nakrucaj_tretie_stretnutie_2  Projekt_Toc_i_nakrucaj_tretie_stretnutie_3

Projekt “TOČ I NAKRŮCAJ“ v Ružomberku

Druhé pokračovanie projektu „TOČ I NAKRŮCAJ“ prebehlo od 5. 4. do 8. 4. u nás v Ružomberku. Jeho účastníci absolvovali pestrý program, ktorý ich nielen usmernil v práci na krátkych filmoch, ale tiež poskytol priestor na spoznávanie slovenského folklóru, zvykov, kultúry a samozrejme utužil priateľstvá.
Na Katedre žurnalistiky KU pripravili prednášku o tvorbe scenára a zaujímavý workshop o správaní sa pred kamerou. Tí odvážnejší mali možnosť vyskúšať si, aké to je prihovárať sa televíznym divákom v úlohe moderátora. Počas návštevy Vlkolínca si moravské aj ružomberské deti vypočuli pútavé rozprávanie o histórii tejto osady zapísanej v Zozname Svetového dedičstva UNESCO a natočili pár záberov do dokumentov. Priestor na tvorivú improvizáciu poskytlo Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici: v bábkarskom salóne ožívali bábky, v hudobnej expozícii sa rozozvučali tradičné hudobné nástroje a zazneli aj verše štúrovcov v literárnom oddelení.
Večerný program rozihral žilky všetkým, ktorí sa radi hýbu: tancuchtiví sa pod vedením tanečníkov a muzikantov z folklórneho súboru Liptov priučili ľudovým tancom; hral sa futbal, volejbal, stolný tenis.
Sobotné dopoludnie patrilo prezentáciám toho, čo skupinky „nadabovali“ ku krátkej filmovej scéne a tiež ukážkam z natáčacieho upršaného piatku. Hoci počasie mladým filmovým štábom neprialo, na ich eláne tvoriť, to nič nezmenilo.
Na pokračovanie projektu vo Valašskom Meziříčí v polovici júna sa už teraz všetci tešia.

Projekt_toc_i_nakrucaj_Ruzomberku_1  Projekt_toc_i_nakrucaj_Ruzomberku_2  Projekt_toc_i_nakrucaj_Ruzomberku_3

PROJEKT TOČ I NAKRŮCAJ

Naši ôsmaci sa od 23. 11. do 26. 11. zúčastnili v sprievode svojich triednych učiteľov na medzinárodnom projekte TOČ I NAKRŮCAJ vo Valašskom Meziříčí. Cieľom projektu je rozšíriť priateľské vzťahy medzi deťmi z Českej a Slovenskej republiky, zoznámiť ich s technikou spracovania videa od počiatočnej tvorby scenára po finálny strih a prezentáciu na festivale.
Projekt, do ktorého je zapojených 30 žiakov našej školy a 30 žiakov z partnerskej ZŠ Šafaříkova vo Valašskom Meziříčí, bude prebiehať po dobu dvoch rokov. Výstupom projektu bude desať krátkych dokumentárnych filmov na témy: kultúra a pamiatky, príroda, voľný čas, vzdelanie a škola, osobnosti. Na tvorbe dokumentov budú pracovať skupiny šiestich žiakov – traja Česi a traja Slováci.