Siedmaci v Nitre

Naši siedmaci túžili po veľkom meste. Tak sme spolu zažili moderné veľké slovenské mesto so zaujímavou a bohatou históriou. Boli sme v Nitre, kde kedysi panoval kráľ Svätopluk. Zopakovali sme si Veľkomoravskú ríšu, želali splnenie tajných prianí, hladkajúc nohu sochy Corgoňa a veriac, že legenda o ňom je pravdivá.V bazilike sv. Emeráma sme sa naučili rozoznávať umenie v románskom, barokovom a gotickom slohu. Žasli sme nad spôsobom pustovníckeho života sv. Svorada - patróna mesta. Popritom sme hľadali STRATENÝ POKLAD NITRIANSKEHO HRADU. A našli? Našli?? Veru našli! Ten si budú deti pamätať ešte veeeeľmi dlho🙂Miestami sme sa strácali v dave, ale to už k veľkému mestu patrí. Zažiť a pritom zmúdrieť - my to máme takto radi!!🙂

Siedmaci_v_Nitre_1  Siedmaci_v_Nitre_2  Siedmaci_v_Nitre_3

Čítať Ďalej

Bábkové divadlo – Žilina

Žiaci 3.A a 2. A triedy 14.6. navštívili bábkové divadlo v  Žiline a pozreli si  predstavenie  „Trafená hus“. Zamysleli sa nad tým, že každý z nás má mať zmysel života, ktorý sa pokúsila nájsť  aj húska z rozprávky. Po predstavení si deti prezreli centrum Žiliny a spokojní a šťastní sa vrátili domov.

Babkove_divadlo_Zilina_1  Babkove_divadlo_Zilina_2  Babkove_divadlo_Zilina_3

Čítať Ďalej

Sme elegantní

Piatoček 16.6. bol retro. 😍👗

Čo to znamená? Nuž, nahodili sme sa do hábov z dôb nedávnych i dávnych a cez veľkú prestávku si zatancovali na ľudovú nôtu. Juch!!! 😂🕺
Samozrejme, nezabudnime, že v utorok bude ELEGANTNÝ! 👩‍🏫🧑‍🏫👩‍💼🧑‍💼🤵‍♂️👸👡👞😁

Piatocek_16_6_bol_retro_1  Piatocek_16_6_bol_retro_2  Piatocek_16_6_bol_retro_3

Čítať Ďalej

Návšteva v knižnici

Žiaci 9. A a 9. B triedy navštívili Mestskú knižnicu v Ružomberku, kde si prezreli interaktívnu výstavu Tiché putovanie, ktorú knižnica pripravila spolu s Medzinárodným domom umenia pre deti Bibiana. Deviataci listovali v tichých knihách, tvorili spolu príbehy podľa príbehových kociek, zahrali si tieňovú hrutwister, puzzle, prešli si príbehom života a zasadili semienka. Svoje putovanie s tichými knihami si zapisovali do cestovného denníka.
 
A čo sú tiché knihy?

"Tiché knihy sú tvorené len z obrázkov, bez textu, sú postavené výlučne na výpovednej sile ilustrácií. Predstavujú u nás málo známy žáner detskej literatúry. Vizuálnou formou „rozprávajú“ príbehy, tlmočia emócie, uvádzajú čitateľa do sveta snov a fantázie, no dokážu sprostredkovať aj fakty a reálie."(https://kniznicark.sk/p370)

Navsteva_v_kniznici_1  Navsteva_v_kniznici_2  Navsteva_v_kniznici_3

Čítať Ďalej

Keramikár

V mesiaci máj nás navštívil ujo keramikár, sochár a umelec v jednom  Marek Novotňák, s  ktorým sme mali možnosť vyrábať vlastné umelecké diela.  Bol to nezabudnuteľný zážitok. Všetky deti z 1. stupňa v rámci výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania si vyskúšali prácu s hlinou a veľmi sa im to páčilo.

Keramikar_1  Keramikar_2  Keramikar_3

Čítať Ďalej

Besiedka ku Dňu matiek

16. mája si žiaci 3.A triedy pozvali maminky, staré mamy, ale i ďalších členov rodiny na besiedku z príležitosti Dňa matiek. Okrem občerstvenia, ktoré im deti samé pripravili, predviedli i pekný kultúrny program. Na záver ich naučili tancovať Belgický tanec v zrkadlovej telocvični. Po orechových košíčkoch a banánoch v čokoláde im to prišlo vhod. Všetci strávili príjemné popoludnie, ktoré by si chceli zopakovať aj nabudúce.

Besiedka_ku_Dnu_matiek_1  Besiedka_ku_Dnu_matiek_2  Besiedka_ku_Dnu_matiek_3

Čítať Ďalej

Exkurzia v mestskej knižnici

Dňa 17.5.2023 prváci navštívili mestskú knižnicu, kde ich pani knihovníčka oboznámila s prostredím, s jednotlivými oddeleniami. Nasledovalo individuálne čítanie. Na záver dostali žiaci záložky do kníh a prihlášky do knižnice. Niektorí už členmi sú a iní mali o členstvo záujem.

Exkurzia_v_mestskej_kniznici_1  Exkurzia_v_mestskej_kniznici_2  Exkurzia_v_mestskej_kniznici_3

Čítať Ďalej

Miniolympiáda detského čitateľa

Vo štvrtok 6.4.2023 prebehla súťaž 3. a 4. ročníkov zameraná na čitateľskú gramotnosť. Žiaci plnili jednotlivé úlohy, vyhľadávali v texte informácie, preverovali si schopnosť čítať s porozumením. Víťazmi sa stali: 1.miesto Miška Rapošová, 2.miesto Lukáš Danko a Eliška Horošová, 3.miesto Karin Hámorová a Dominik Ondrejka

Gratulujeme!

Miniolympiada_detskeho_citatela_1 

Pasovanie prvákov 2023

V pondelok, 30.01.23, boli žiaci prvých ročníkov pasovaní za členov žiackeho cechu. Aby sa tak stalo, museli sa popasovať s rôznymi úlohami, ako spievanie, recitovanie, zdolanie lavičky sústredenia, prejdenie tunelom odvahy, zjedenie chlebíka múdrosti, či vypitie nápoja múdrosti. Neobišiel ich ani prednes slávnostného sľubu.

Na tejto ceste ich sprevádzali najstarší žiaci prvého stupňa, teda triedy 4.A a 4.B. Aby prvákom spríjemnili dnešné pasovanie, zdramatizovali pre nich rozprávku Soľ nad zlato, zarecitovali im rôzne básne a zaspievali v sprievode harmoniky ľudovú pieseň.

Pasovanie_prvakov_1  Pasovanie_prvakov_2  Pasovanie_prvakov_3

Čítať Ďalej

VIANOČNÉ ZVYKY A TRADÍCIE

Dnes - 8.12. - sme si so siedmakmi zašli na folklór. V Liptovskom múzeu v Ružomberku pre nás pripravili kultúrno-výchovné podujatie VIANOČNÉ ZVYKY A TRADÍCIE. Bolo SUPEEEER - kultúrne i výchovne. Niektorí sa do folklóru aj zamilovali a niektoré....do pekného folkloristu. Zaspievali sme si, zatlieskali, spoznali sme ľudové tradície od Kataríny, cez Ondreja, Luciu až do Vianoc. Sme múdrejší a vianočne naladení. Cez krátke videjko posielame sviatočnú atmosféru aj Vám VŠETKÝM. Už teraz sa tešíme na VEĽKONOČNÉ ZVYKY A TRADÍCIE...

VIANOCNE_ZVYKY_A_TRADICIE_1 

KAŽDÝM SLOVOM KROK K UMENIU

Po dvojročnej prestávke sa opäť uskutočnila okresná literárna súťaž Každým slovom krok k umeniu. Organizátori vybrali pre súťažiacich tému: Čo by som zmenil, keby som mohol. Teší nás, že odbornú porotu zaujala práca Tamarky Tancikovej z 8. A, ktorá vo svojej kategórii obsadila krásne druhé miesto. Srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov!

KAZDYM_SLOVOM_KROK_K_UMENIU_1  KAZDYM_SLOVOM_KROK_K_UMENIU_2  KAZDYM_SLOVOM_KROK_K_UMENIU_3

MDD a Obrova cesta 2. A triedy

Z príležitosti MDD sa 1. júna žiaci 2. A triedy vybrali na Obrovu cestu, ktorú zvládli na jednotku. Prešli takmer 10 km trasu z Klačna cez Hrabovo do Čutkovskej doliny. Najviac sa im páčili Obrove zastavenia: Obrove okuliare, pastelky, stolička, ďalekohľad a Obrov prsteň. Na tento deň tak skoro nezabudnú.

MDD_Obrova_cesta_2A_triedy_1  MDD_Obrova_cesta_2A_triedy_2  MDD_Obrova_cesta_2A_triedy_3

Čítať Ďalej

Remeslo má zlaté dno

Žiaci 4.A navštívili Liptovské múzeum, kde sa zúčastnili zaujímavej prednášky o remeslách v minulosti - Remeslo má zlaté dno. Z následnej prezentácie sa dozvedeli zaujímavé informácie o živote a práci remeselníkov v minulosti. Nadobudnuté vedomosti použili pri vypracovaní testu o remeslách. Nasledovala praktická časť, kde si mali možnosť žiaci vyskúšať prácu s kožou a vyrobiť si nejaký predmet, ktorý si zobrali domov ako odmenu za usilovnosť.

Remeslo_ma_zlate_dno_1  Remeslo_ma_zlate_dno_2  Remeslo_ma_zlate_dno_3

Čítať Ďalej

Literárna exkurzia

9. F po stopách Hviezdoslava - literárna exkurzia v Múzeu P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Aj futbalisti majú ku kultúre blízko😊.

Literarna_exkurzia_1  Literarna_exkurzia_2  Literarna_exkurzia_3

Čítať Ďalej

„NEMOŽNO MI ŤA NEĽÚBIŤ...“

...tak znie verš najdlhšej ľúbostnej básne sveta, ktorú napísal Sládkovič svojej Maríne. Za príbehom ich nenaplnenej lásky sme sa vybrali aj s našimi žiakmi. 16.5. sme navštívili Banku lásky v Banskej Štiavnici, kde pred našimi očami ožili postavy zarámované v obrazoch a celý príbeh nám rozpovedali. Zážitková prehliadka v rodnom dome Márie Pišlovej veľa naučila, potešila a inšpirovala nejedného z nás.

Nemozno_mi_ta_nelubit_1  Nemozno_mi_ta_nelubit_2  Nemozno_mi_ta_nelubit_3

Čítať Ďalej

Noc v škole

Noc v škole majú naši štvrtáci úspešne za sebou. Program začal ako inak športovo a akčne - hral sa futbal, ping pong, cvičilo sa na fitloptách alebo súťažilo v družstvách. Po zaslúženom oddychu a osviežení prišla na rad diskotéka, v ktorej najlepší tanečníci a tanečnice mohli získať pekné ceny. Po večeri čakal na deti relax vo vírivke a saune, a keď už bola veľká tma, tí odvážni (čiže všetci) sa pustili do pátracej skupinovej hry - hľadali čísla ukryté v tmavej chodbe našej školy... Najlepšia pátracia skupina opäť neodišla naprázdno. Okolo 23.hod. sa už každý uložil do svojho spacáčika, aby po prečítaní rozprávky mohol snívať svoj sen na školskej žinenke. Po rannej hygiene, upratovaní a rozprávaní sa všetci spokojne vrátili domov - veď tým najlepším zážitkom bolo to, že sme mohli byť spolu.

Noc_v_skole_1  Noc_v_skole_2  Noc_v_skole_3

Čítať Ďalej

Návšteva Liptovského múzea

Dnes sa naši žiaci zo 4.B vybrali do Liptovského múzea. Prostredníctvom zaujímavej prezentácie sa dozvedeli veľa informácií o remeselníckom živote našich predkov. Všetky nové vedomosti si potom mohli overiť pri písomnom kvíze a nakoniec aj v praktickej časti - pri vyrábaní rozličných predmetov z kože.

Navsteva_Liptovskeho_muzea_1  Navsteva_Liptovskeho_muzea_2  Navsteva_Liptovskeho_muzea_3

Čítať Ďalej

Mikuláš na 1. stupni našej ZŠ

Aj v tomto roku stihol našich najmenších žiakov potešiť Mikuláš. Ako inak - aj tentokrát porozdával balíčky plné sladkostí, za ktoré sa deti odvďačili mikulášskymi pesničkami a veršíkmi.

Mikulas_na_1stupni_nasej_ZS_1  Mikulas_na_1stupni_nasej_ZS_2  Mikulas_na_1stupni_nasej_ZS_3

Čítať Ďalej

Najkrajší vianočný stromček

Vianočný čas sa blíži a k Vianociam neodmysliteľne patrí stromček. V spolupráci s CVČ si žiaci 2.A triedy mali možnosť zasúťažiť vo výtvarnej súťaži o najkrajší Vianočný stromček. Fantázii a kreativite sa medze nekládli a bolo veľmi ťažké rozhodnúť, ktorý z nich bol naj. Víťazmi sa stali všetci, pretože každý žiak sa snažil a stromčeky boli naozaj krásne. Veď posúďte sami.

Najkrajsi_vianocny_stromcek_1  Najkrajsi_vianocny_stromcek_2  Najkrajsi_vianocny_stromcek_3

Čítať Ďalej

HALLOWEEN

Posledné októbrové hodiny angličtiny na druhom stupni sa niesli v halloweenskom duchu .....alebo ako sa učíme jazyk aj poznávaním tradícií a kultúry anglicky hovoriacich krajín.

Halloween_1  Halloween_2  Halloween_3

Čítať Ďalej

Jeseň v múzeu: Múzeum ako ho nepoznáme

7. októbra sa žiaci 2. A triedy vybrali do Liptovského múzea. Pani Ľubka ich oboznámila s históriou múzea. Zaujímavým, zrozumiteľným a názorným príkladom, prostredníctvom zbierkových predmetov im objasnila , čo je to múzeum, na čo slúži, čo sa tam robí. Hravou formou im vysvetlila , čo je to muzeálny predmet, zbierka, depozitár...S deťmi sa zahrala na malých múzejníkov a archeológov. Počas celého programu ich sprevádzali dve malé postavičky zakladateľov múzea. Deti odchádzali z múzea plný zážitkov a sľúbili, že sa do múzea určite vrátia.

Jesen_v_muzeu_Muzeum_ako_ho_nepozname_1  Jesen_v_muzeu_Muzeum_ako_ho_nepozname_2  Jesen_v_muzeu_Muzeum_ako_ho_nepozname_3

Čítať Ďalej

MDD na 1. stupni našej školy

Vďaka iniciatíve našej pani učiteľky I. Vaníkovej mohli naši druháci, tretiaci a štvrtáci zažiť výnimočný MDD. Zúčastnili sa dobrodružnej hry pod názvom Escape-Room. Jedna z našich učební sa na chvíľu premenila na „kanceláriu agentov CIA“. Úlohou detí bolo pomôcť agentom dolapiť hackerov, ktorí sa „nabúrali“ do nášho školského systému s úmyslom získať cenné údaje. Nebolo to vôbec jednoduché – potrebná bola tímová spolupráca, riešenie záhadných úloh a indícií, a to všetko v určenom časovom limite. Nechýbalo napätie, atraktívna atmosféra a veľká radosť pri prestrihnutí toho správneho drôtika v počítači, vďaka ktorému sa všetci úspešne vrátili späť do reality.

MDD_na_1stupni_nasej_skoly_1  MDD_na_1stupni_nasej_skoly_2  MDD_na_1stupni_nasej_skoly_3

Čítať Ďalej

Adventný čas v 3.B

Čakanie na Vianoce si naši tretiaci spríjemnili rôznymi aktivitami. Jednou z nich bol aj Adventný kalendár dobrých skutkov. Každý deň si deti vytiahli jednu úlohu zameranú na podporu a upevňovanie dobrého správania. Okrem toho sa pred Vianocami venovali aj tvoreniu vianočných ozdôb. Niektoré štedré duše si dokonca pripravili vianočné prekvapenie pre celú triedu. Odmenou za všetky aktivity boli nielen veselé rolničky, ale aj dobrý pocit v srdci.

Adventny_cas_v_3.B_1  Adventny_cas_v_3.B_2  Adventny_cas_v_3.B_3

Čítať Ďalej

Sladké Vianoce na našej ZŠ

Vďaka iniciatíve pani učiteľky z 2. stupňa Evy Jackovej mali naši žiaci možnosť zapojiť sa aj do projektu Sladké Vianoce. Od 1. do 10.12 mohli prinášať rôzne sladkosti, čokoládky alebo slané pochúťky pre deti z Krízového centra Brieždenie v Martine. V štedrosti sa deti a ich rodičia zahanbiť nedali, preto veríme, že sme svojou troškou prispeli ku krajším Vianociam tým, ktorí to najviac potrebujú. Ďakujeme.

Sladke_Vianoce_na_nasej_ZS_1  Sladke_Vianoce_na_nasej_ZS_2  Sladke_Vianoce_na_nasej_ZS_3

Čítať Ďalej

Najkrajšia čiapočka v 3.A, 3.B a v 2.A

Aj žiaci ďalších tried sa zapojili do výtvarnej súťaže o najkrajšiu zimnú čiapočku, ktorá bola organizovaná v spolupráci s CVČ Elán. V 3.A boli za kreativitu odmenení Daniel Stuhár, Maxim Hrnčiar, Mia Dudiaková, Nina Bielaková a Sebastián Lubelec. V 3.B sa z diplomov a pekných cien tešili Lukáš Janek, Alex Stamenkovič, Lucka Mydlová, Lenka Lopatková a Dávid Chlúda. V 2.A to boli Damián Dítě, Simona Kramárová, Kiara Ondrášiková, Šimon Podolák a Karin Hámorová. Víťazom blahoželáme.

Najkrajsia_ciapocka_1  Najkrajsia_ciapocka_2  Najkrajsia_ciapocka_3

Čítať Ďalej

Vianočná pošta 2020

Tak ako minulý rok aj tento rok sa naši žiaci z 3.B rozhodli zapojiť do projektu Vianočná pošta, ktorý organizuje o.z. Pohodovo. Pridali sa k nim aj kamaráti z 3.A a 2.A a spoločnými silami vytvorili 37 krásnych vianočných pohľadníc, ktoré potešili seniorov v zariadení Cedron Senior v Mojmírovciach, Casa Slovensko v Bratislave a v Pezinku.

Vianocna_posta_2020_1  Vianocna_posta_2020_2  Vianocna_posta_2020_3

Čítať Ďalej

Mikulášska návšteva v 3.A, 3. B a v 2.A

V piatok 4.12 navštívil Mikuláš aj našich žiakov z 3.A, 3.B a 2.A triedy. Ako každý rok, aj tentokrát dobré deti pochváli a povzbudil, nezbedníkov napomenul a všetkých nakoniec odmenil dobrotami zo svojho štedrého vreca. Po svojom odchode nám nechal ešte jedno prekvapenie – dúhu nad vrchom Čebrať.

Mikulasska_navsteva_3A_3B_2A_1  Mikulasska_navsteva_3A_3B_2A_2  Mikulasska_navsteva_3A_3B_2A_3

Čítať Ďalej

Mikuláš 2020

V piatok 4. decembra sa poslednú vyučovaciu hodinu v jednotlivých triedach I. stupňa uskutočnilo Mikulášske posedenie. Z bezpečnostných a hygienických dôvodov sa nekonalo spoločne v malej telocvični, ako pominulé roky, ale každá trieda si pripravila svoj program. Žiaci 1. A triedy mali šťastie, pretože „Mikuláš“ stihol navštíviť akurát ich triedu. Mikulášovi a čertíkovi deti predniesli básničky, zaspievali pesničky a odovzdali mu aj pekné obrázky. Veríme, že budúci rok budeme Mikuláša oslavovať opäť všetci spoločne.

Mikulas_2020_1  Mikulas_2020_2  Mikulas_2020_3

Čítať Ďalej

Pozdravy z 2.B

Škola je už niekoľko týždňov zatvorená, a podobne ako ostatným deťom - tak aj našim žiačikom z 2.B už začína chýbať. Spoločné stretávanie, hranie sa a rozprávanie, učenie, maľovanie, spievanie aj šport bez obmedzení museli ísť bokom. Avšak svet internetu ponúka veľa možností, ako sa "stretnúť". Jednou z nich je aj posielanie pozdravov a fotografií kamarátom. Naši druháci to vyskúšali - a vytvorili si takúto peknú galériu.

Pozdravy_z_2B_1  Pozdravy_z_2B_2  Pozdravy_z_2B_3

Čítať Ďalej

Konôpka

13. februára do našej školy zavítal folklórny súbor „Konôpka“ zo ZŠ Zarevúca. Žiaci tejto školy nám predviedli ľudové zvyky viazané k Fašiangovým slávnostiam. Najviac sa nám páčili masky a pochovávanie basy...

Konopka_1  Konopka_2  Konopka_3

Čítať Ďalej

Karneval 2020

„Fašiangy, Turice, Veľká noc príde...“ 12.februára sa na našej škole opäť uskutočnila prehliadka rozmanitých masiek KARNEVAL 2020. Zo žiakov 1. stupňa sa stali fantastické, rozprávkové, filmové, strašidelné i zvieracie bytosti. Všetci sa výborne zabávali a tancovali....

Karneval_2020_1  Karneval_2020_2  Karneval_2020_3

Čítať Ďalej

Za rozprávkou do divadla

Dňa 21. januára 2020 sa žiaci troch tried 5.A, 5.F a 7.F zúčastnili divadelného predstavenia Traja veteráni v Slovenskom komornom divadle v Martine. Traja veteráni je rozprávka o veľkom priateľstve, nemalom šťastí a dlhom nose. Vďaka množstvu humorných i magických situácií a inteligentnému humoru sme mali možnosť zažiť neopakovateľné chvíle a potvrdiť si staré-známe, že šťastie a dobré konce neprichádzajú v živote zadarmo a márnivosť či klamstvo si zaslúžia spravodlivú odplatu.

Za_rozpravkou_do_divadla_1  Za_rozpravkou_do_divadla_2  Za_rozpravkou_do_divadla_3

Čítať Ďalej

Pasovačka prváčikov

Dňa 30.1.2020 boli naši prváčikovia pripravení stať sa právoplatnými žiakmi Základnej školy Klačno.V malej telocvični sa konala slávnosť pripravená práve pre nich – Pasovačka prváčikov , na ktorej boli dievčatá a chlapci z 1.A a 1.B. Na začiatku sa ku prítomným prihovoril p.riaditeľ a po jeho príhovore zahrala na ukulele peknú skladbičku žiačka 5.A triedy Sabínka Šalantayová. Potom naši prváčikovia predviedli prítomným, čo sa naučili a plnili úlohy, pri ktorých im pomáhali úžasní trpaslíkovia z 5.A triedy. Preskočili prekážky, prešli bránou odvahy, zjedli penový cukrík poznania a vypili nápoj múdrosti. Kráľovna trpaslíkov ich pasovala za právoplatných žiakov školy a z rúk p.zástupkyni dostali darček a pamätný list na tento deň. Odmenou pre prvákov bol potlesk ich rodičov i súrodencov. Nasledoval slávnostný sľub, ktorým potvrdili, že sa budú učiť a správať tak, ako sa na ozajstného prváčika patrí. Na záver si spolu veselo zaspievali a tým ukončili slávnosť. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa na tejto peknej akcii podieľali. Prváčikom prajeme, nech sa im v škole darí.

Pasovacka_prvakov_1  Pasovacka_prvakov_2  Pasovacka_prvakov_3

Čítať Ďalej

Divadlo NaTraky na 1. stupni našej ZŠ

Čakanie na Vianoce nám v posledný predvianočný deň, teda 20.12.2019 prišlo spríjemniť detské divadlo NaTraky. Svojím interaktívnym predstavením "Rozprávkový vláčik" rozveselilo a pobavilo všetky deti aj pani učiteľky. Za túto veselú bodku za rokom 2019 im krásne ďakujeme.

Divadlo_NaTraky_na1st_nasej_ZS_1  Divadlo_NaTraky_na1st_nasej_ZS_2  Divadlo_NaTraky_na1st_nasej_ZS_3

Čítať Ďalej

Banka lásky v Banskej Štiavnici

Láska! Všetci po nej túžime. Marína Pischlová mala to šťastie, že sa do nej zamiloval výnimočný umelec - básnik Andrej Sládkovič. A tak ich vzťah zostal nesmrteľný - venoval jej ľúbostnú lyrickú skladbu s názvom Marína. WORD RECORD ACADEMY potvrdzuje, že ide o najdlhšiu ľúbostnú báseň sveta. S ôsmakmi a deviatakmi sme boli na návšteve v Maríninom dome v Banskej Štiavnici, v ktorom sa nachádza Banka lásky - najväčší trezor lásky na svete. Prostredníctvom interaktívnej prehliadky sme bližšie spoznali love story Maríny a Andreja, ale aj prepojenie histórie so súčasnosťou. Pre nás všetkých to bol výnimočný zážitok! A keďže sme sa na tomto magickom mieste ocitli v predvianočnom čase, pozreli sme si aj štiavnický pohyblivý betlehem. Tiež bol pekný - skvostné umenie!

Banka_lasky_v_BS_1  Banka_lasky_v_BS_2 

Folklórny súbor Konôpka

Dňa 12.12.2019 sme privítali folklórny súbor Konôpka zo ZŠ Zarevúca, ktorý našim žiakom 1. stupňa ZŠ veľmi pekne priblížil vianočné zvyky a tradície svojimi piesňami,hrou na harmonike i tancami... A tak nám spríjemnili čakanie na Vianoce.

Folklorny_subor_Konopka_1  Folklorny_subor_Konopka_2  Folklorny_subor_Konopka_3

Čítať Ďalej

Žiaci 7. ročníkov v múzeu SNP

"Kto nepozná svoju minulosť je odkázaný prežiť ju znova." Žiaci 7. ročníkov v múzeu SNP.

Ziaci_7rocnikov_muzeu_SNP_1  Ziaci_7rocnikov_muzeu_SNP_2  Ziaci_7rocnikov_muzeu_SNP_3

Čítať Ďalej

Adventný čas v Pribyline

Adventom nazývame obdobie štyroch týždňov pred najkrajšími sviatkami v roku - Vianocami. Krásne chvíle plné radosti a zážitkov zažili žiaci 5. A a 5. F v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Spoločne sme sa vrátili v čase a vyskúšali si činnosti, ktoré vypĺňali dni našich predkov - páranie peria, pečenie oblátok či vlastnoručné vyrábanie vianočnej pohľadnice. Plní vianočného očakávania aj Vám všetkým prajeme:
                                           Na Vianoce pokoj v duši,
                                           šťastie, ktoré nik nezruší.
                                           V novom roku veľa sily,
                                           by ste zdraví dlho žili.  
 
Krásne a požehnané vianočné sviatky prajú žiaci 5. A a 5. F.
 

Adventny_cas_v_Pribyline_1  Adventny_cas_v_Pribyline_2  Adventny_cas_v_Pribyline_3

Čítať Ďalej

Adventný čas v 1.A, 2.A, 2.B a 4.A.

Advent, ktorý sa nám začal 1.decembra nenechal chladných ani žiačikov z našich tried - 1.A, 2.A, 2.B a 4.A. V každej triede si ho žiaci vychutnávajú iným spôsobom. Prváci a štvrtáci sa postarali o ozdobu Vianočného stromčeka, ktorý už zdobí našu chodbu. Druháci z 2.A s pomocou pani učiteľky vytvárali krásne adventné vence pre svojich blízkych. Žiačikovia z 2.B sa zasa tešia z "Adventného kalendára vďaky", ktorý je plný tajných úloh podporujúcich kamarátske vzťahy a priateľskú atmosféru v triede....

Adventny_cas_1A_2A_2B _4A_1  Adventny_cas_1A_2A_2B _4A_2  Adventny_cas_1A_2A_2B _4A_3

Čítať Ďalej

Relax IV.A triedy

Ani sme sa nenazdali a ďalší mesiac školského roka je pomaly za nami. V úvode sme ho privítali v maskách na „ Helovinskom party“, ktoré pokračovalo tak dlho očakávajúcim relaxom v saune a v perličkových vaniach . Konečne sa aj naši chlapci - futbalisti dočkali...

Relax_IV_A_1  Relax_IV_A_2  Relax_IV_A_3

Čítať Ďalej

HURÁ DO ŠKOLY, NIKTO SA UŽ NEBOJÍ

Dnes sme sa po dlllllhých mesiacoch opäť stretli a bolo si čo povedať. Oprášili sme TRIEDNE PRAVIDLÁ, KOMUNIKAČNÝ KANÁL, SÚŤAŽ V SKOKU DO REČI.... Poniektorých " mrle žrali", ale vydržali. A čuduj sa svete, vraj prídu aj zajtra. Tak, hor sa do práce! Všetci sa Vás už nevieme dočkať. PS: mali DÚ....a pozrite ako si ju VÄČŠINA splnila. Inšpirujte sa :-).

3.A

Hura_do_skoly_nikto_sa_uz_neboji_1  Hura_do_skoly_nikto_sa_uz_neboji_2  Hura_do_skoly_nikto_sa_uz_neboji_3

Čítať Ďalej

Divadielko pre prvákov

Žiaci z 5.A triedy na hodinách slovenčiny zdramatizovali rozprávku od Ľubomíra Feldeka - Nepodpísaná rozprávka a predstavili ju svojim spolužiakom. Mladí nadaní herci si zahrali rôzne rozprávkové postavy, ako Gulliver, Snehulienka, striga, trpaslík, profesor Machuľa, spisovateľ a jeho žena, tri prasiatka, zbojníci, drak, vietor a iné. Sami si rozprávkovú hru režírovali, vytvorili kulisy a zorganizovali predstavenie pre prvákov a svoju pani učiteľku Alenku Huntošovú, ktorá ich učila na prvom stupni. Napriek počiatočnej tréme sa im predstavenie vydarilo a podali neuveriteľné herecké výkony. Piataci, boli ste skvelí!

Divadielko_pre_prvakov_1  Divadielko_pre_prvakov_2  Divadielko_pre_prvakov_3

Čítať Ďalej

A ide sa na výlet

Prečo? Aby sme si oddýchli, aby sme sa zabavili a niečo sa naučili.

A kam sme sa vybrali? Chlapci a dievčatá z 5.B a 5.F triedy navštívili Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. Patrí medzi najmladšie skanzeny na Slovensku. Najskôr sme objavovali goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec a ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary. A potom sme si labyrintom chodníkov prezreli expozície tradičného spôsobu života a zamestnania rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev Liptova - domy, hospodárske budovy či školu. Príjemne unavení slnečným počasím sme si dopriali na záver chladivú odmenu.

A_ide_sa_na_vylet_1  A_ide_sa_na_vylet_2  A_ide_sa_na_vylet_3

Čítať Ďalej

Hodina literatúry naživo

Vo štvrtok 6.6.2019 strávili piataci veľmi príjemné dopoludnie v Bábkovom divadle na rázcestí v Banskej Bystrici. Pozreli si úžasné bábkové predstavenie Gulliverove cesty http://www.bdnr.sk/program/program/deti/gulliverove-cesty a v bábkovom ateliéri sa zoznámili s bábkohercami, ktorí ich zasvätili do tajomného života bábok v rozprávkach.

Hodina_literatury_nazivo_1  Hodina_literatury_nazivo_2  Hodina_literatury_nazivo_3

Čítať Ďalej

DEŇ MATIEK 2019

Ako každý rok, aj tento rok si naši žiaci 1.stupňa pripravili ako poďakovanie všetkým mamičkám, starým mamičkám krásny program, ktorý prezentovali v Aule KU v Ružomberku dňa 9.5. 2019. Bolo to predstavenie, v ktorom sa postupne vystriedali krásne tance, milé básničky, dojímavé piesne... Všetci žiaci sa veľmi, veľmi snažili a za to ich mamičky ako aj všetci, ktorí sa prišli na nich pozrieť odmenili veľkým potleskom.Veľká vďaka patrí všetkým pani učiteľkám z 1.stupňa, tanečnej skupine REA pod vedením p.Cingeľovej, taktiež žiačkám z - DOTYK-u pod vedením p.Bielakovej ako aj Vladkovi Gazdíkovi za super ozvučenie.

Den_matiek_2019_1  Den_matiek_2019_2  Den_matiek_2019_3

Čítať Ďalej

Potulky literárnou Oravou

Naši ôsmaci v tomto školskom roku v rámci literárneho vzdelávania ulovili množstvo čitateľských zážitkov - čítali modernú, ale aj klasickú slovenskú literatúru a takisto inonárodnú. Pomaly, no isto, začínajú chápať hodnoty, ktoré prináša čítanie umeleckých diel. Svoje zážitky a vedomosti zúročili pri tvorbe individuálnych i tímových projektov, spoznali pri tom nové možnosti vlastnej osobnosti. Nadobudnuté poznatky utvrdili a rozšírili počas májových dní, keď sme sa spolu túlali po stopách oravských literátov. Navštívili sme Múzeum P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Tu dievčatá aj chlapci interaktívnou formou sa viac zoznámili so zaujímavosťami zo života a diela tohto ,,najväčšieho" slovenského básnika. Ďalšou zastávkou bola Jasenová - rodný dom nášho ,,svetom ostrieľaného" realistického spisovateľa Martina Kukučína. Okrem iného žiaci lepšie pochopili, že život Slovákov v minulosti bol vskut ku náročný a za naše dnešné pohodlie patrí veľká vďaka aj národným dejateľom vrátane slovenských spisovateľov. Preto o nich musíme vedieť! Patria medzi významné osobnosti slovenského národa!

Potulky_literarnou_Oravou_1  Potulky_literarnou_Oravou_2  Potulky_literarnou_Oravou_3

Čítať Ďalej

Tajomná noc v škole

V piatok 3. mája 2019 bola pre žiakov 4.A a 4.B pripravená akcia s názvom Tajomná noc v škole. Deti si premenili triedy na spanie na žinenkách a pani učiteľky pre ne pripravili množstvo aktivít a zábavy. Deti si to skutočne užili - boli v posilňovni, hrali ping-pong, skákali na švihadlách zahrali si vybíjanú, futbal a iné pohybové hry, zatancovali si na diskotéke, prezreli si módnu prehliadku a potom si užili relax vo vírivkách a v saunách. Medzitým konzumovali prinesené zásoby. Za žiakov 4.B ďakujeme p. Grochalovej a p. Bobákovej za občerstvenie. Potom si deti si pozreli film, ktorý sledovali v prestávkach medzi aktivitami. Približne o 22,30 hod boli vychystaní "do postele". Niektorým žiakom sa „nedalo“ zaspať ,no nakoniec ich únava zmohla. V sobotu o 8,00 hod. opustili deti školu so zážitkom, na ktorý budú ešte dlho spomínať.

Tajomna_noc_v_skole_1  Tajomna_noc_v_skole_2  Tajomna_noc_v_skole_3

Čítať Ďalej

DIVADLO V ŽILINE

V stredu, 24.apríla 2019, sa naši ôsmaci zúčastnili profesionálneho divadelného predstavenia pod názvom Anna Franková v Mestskom divadle v Žiline. Okrem výnimočného estetického zážitku si zúčastnení žiaci odniesli uvedomenie, že také prejavy správania ako nenávisť, nacionalizmus, šovinizmus či fašizmus do modernej demokratickej spoločnosti 21. storočia jednoducho nepatria.

 Divadlo v Ziline 1

Fašiangy 2019

My sme šikovní piataci

Vyrábame Ekologicky, Ľahko, Kreatívne Á   a  Najmä Originálne s Citom

Pozrite sa na naše výrobky

 

Fasiangy_2019_1  Fasiangy_2019_2  Fasiangy_2019_3

 

Čítať Ďalej

Výstavka v škole

O živote ľudí v minulosti sa môžeme dozvedieť aj z vystavených exponátov našom školskom minimúzeu ...

Vystavka_v_skole_1  Vystavka_v_skole_2  Vystavka_v_skole_3

Čítať Ďalej

Historické udalosti našej obce

V rámci vlastivedného učenia sa žiaci 3.A triedy vybrali po stopách Andreja Hlinku. Zastavili sa pri jeho rodnom dome v Černovej , kde sa dozvedeli veľa zaujímavého z jeho života. Cestou späť si spravili zastávku pri kostole Panny Márie Ružencovej a pamätníku obetí 1. a 2. sv. vojny, ako i obetí tragédie súvisiacej s posvätením kostola v Černovej.

Historicke_udalosti_nasej_obce_1  Historicke_udalosti_nasej_obce_2  Historicke_udalosti_nasej_obce_3

Čítať Ďalej

Marec - mesiac knihy aj v Slovenskom technickom múzeu

Žiaci 6. ročníka sa po roku vrátili do Spišskej Novej Vsi a znovu navštívili Slovenské technické múzeum. Tentokrát sa zoznámili s vývinom písma a vznikom knihtlače, prezreli si staré rukopisy a čítali z historických kníh. Pri prehliadke historickej časti mesta sa zastavili pri evanjelickom kostole z 18. storočia, v ktorom sa dodnes nachádza cenná knižnica niekdajšieho evanjelického gymnázia v Spišskej Novej Vsi.

Marec_mesiac_knihy_ajv_Slovenskom_technickom_muzeu_1  Marec_mesiac_knihy_ajv_Slovenskom_technickom_muzeu_2  Marec_mesiac_knihy_ajv_Slovenskom_technickom_muzeu_3

Čítať Ďalej

Deň otvorených dverí

V sobotu, dňa 23.2.2019, sa uskutočnil Deň otvorených dverí. Budúcich prváčikov a ich rodičov pri vstupe do školy privítal detektív, ktorý ich naviedol na cestu plnú veselých aktivít a hier „po stopách žiačika Adamka“. Tajomnou cestou ich sprevádzali učitelia a asistenti – naši ochotní žiaci. Deti na jednotlivých stanovištiach vyskúšali interaktívnu tabuľu, losovali tombolu, skladali z lega, lovili ryby, oboznámili sa s vírivkou i saunou. Svoju šikovnosť predviedli pri hádzaní loptičky a fyzickú zdatnosť otestovali pri gymnastických prekážkach. Na konci cesty všetkých čakala odmena a posedenie pri občerstvení. Rodičia mali možnosť oboznámiť sa s priestormi školy a nahliadnuť do odborných učební. Všetci sme si tento deň dobre užili a tešíme sa zasa o rok!

Den_otvorenych_dveri_1  Den_otvorenych_dveri_2  Den_otvorenych_dveri_3

Čítať Ďalej

Karneval 2019

„Fašiangy, Turice, Veľká noc príde...“ 21. februára sa na našej škole konal dlhoočakávaný KARNEVAL. Zo žiakov 1. stupňa sa stali rozmanité fantastické, rozprávkové, filmové, strašidelné i zvieracie bytosti. Tohtoročná prehliadka masiek sa naozaj vydarila. Veď posúdte sami...

Karneval_2019_1  Karneval_2019_2  Karneval_2019_3

Čítať Ďalej

PASOVANIE PRVÁKOV

Dňa 30.1.2019 boli naši prváčikovia nedočkaví. V malej telocvični sa konalo slávnostné popoludnie pripravené práve pre nich –Pasovačka prváčikov , na ktorej boli dievčatá a chlapci z I.A a l. B oficiálne pasovaní za žiakov našej školy. Vyobliekaní prváčikovia, plní radosti a očakávania predviedli prítomným, čo sa naučili a plnili úlohy, ktoré pomohli Maruške priniesť do kráľovstva soľ. Prešli bránou odvahy, zjedli chlebík poznania a vypili nápoj múdrosti. Odmenou pre prvákov bol potlesk ich rodičov, starých rodičov i súrodencov. Nasledovalo slávnostné pasovanie každého prváčika za žiaka našej školy samotným pánom kráľom. Z rúk kráľovny si prevzali malý darček a pán riaditeľ im odovzdal pamätný list z pasovačky. Slávnostným sľubom potvrdili, že sa budú učiť a správať sa tak, ako sa na ozajstného prváčika patrí. Na záver im starší spolužiaci pripravili krátky program. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa na tejto peknej akcii podieľali. Prváčikom prajeme, nech sa im v škole darí!

Pasovanie_prvakov_1  Pasovanie_prvakov_2  Pasovanie_prvakov_3

Čítať Ďalej

Sférické kino

18. decembra k nám do školy zavítalo sférické kino z Prievidze. Žiaci 3.A a 2. B si mali možnosť pozrieť príbeh“ Tajomstvo stromov.“ Prostredníctvom filmu sa dozvedeli o živote stromov a stali sa súčasťou tohto príbehu. Filmové predstavenie sa im veľmi páčilo a tešia sa už na budúce.

Sfericke_kino_1  Sfericke_kino_2  Sfericke_kino_3

Čítať Ďalej

INVESTIGATÍVNI NOVINÁRI ZŠ KLAČNO

INVESTIGATÍVNI NOVINÁRI ZŠ KLAČNO: PECKA NA ZÁVER ŠKOLSKÉHO ROKA!!! Zvýši LADY ZIKA sledovanosť kultúry v KOŠICIACH JEDNOZNAČNE: ÁNO! Aj takto nejak by sme mohli poinformovať svet, že medzinárodný rýchlik PRAHA- KOŠICE bude mať odteraz zvýšenú obsadenosť. Prečo???? No, lebo stretnúť celebritu LADY ZIKA je takmer nemožné, vyspovedať ju - neskutočné, stráviť s ňou 1 h. v kupéčku - nepredstaviteľné. A pár našim žiakom sa to skutočne podarilo..., tak sledujte s nami....,mimochodom,...po osobnom stretnutí môžem konštatovať: mimoriadne milé stvotenie. Ďakujeme ZIKE!

INVESTIGATIVNI_NOVINARI_ZS_KLACNO_1  INVESTIGATIVNI_NOVINARI_ZS_KLACNO_2 

P.I.ČAJKOVSKIJ

P.I.ČAJKOVSKIJ: NUTCRACKER, LUSKÁČIK, щелкушка Deťúrence z 2.A a 3.B sa spojili a prekonali viac ako 250 km vzdialenosť len aby sa dovzdelali v kultúre. Celou cestou sme počúvali vzdychy: " nás balet nebaví" my sme tvrdí chlapi..... až do momentu 1. scény, kde sme sa preniesli do 19.str. ruského zámku, vianočnej nálady a my pozorovatelia sme to pozorovali akoby zo zasneženej krajiny z vonku cez OKNO!!! Prekrásna FINTA!!! PIOTR, ďakujeme. 3 D efekty, scény snehu ako NAŽIVO....no, nádhera!!! Zaujímavé bolo, že slová BALET MA NEBAVÍ už nikto viacej nevyslovil. To hovorí za všetko. DO ZASNEŽENIA PRIATELIA! 2.A

PICAJKOVSKIJ_1  PICAJKOVSKIJ_2  PICAJKOVSKIJ_3

Čítať Ďalej

VIANOČNÉ "MECHECHE" PO SLOVENSKY

Tak sme sa spočne s RODIČMI rozlúčili s rokom 2018 a popriali sme si POKOJNÉ VIANOČNÉ SVIATKY plné rodinnej pohody, a aby sme nezabudli, tak sme sa vrátili do 13.-19.str. a zaspomínali sme si na naše staré mamy a dedkov. Však nie nadarmo nám prizvukovali: skromnosti nie je nikdy dosť! A veru, keď sme si teraz dali 100 ročné REPETE, tak ten rozdiel bolo cítiť. Veď posúďte sami. POKOJNÉ SVIATKY VÁM PRAJE CELÁ 2.A

Vianocne_mecheche_po_slovensky_1  Vianocne_mecheche_po_slovensky_2 

ŠKÔLKARI PATRIA DO ŠKOLY!!!

Ako ste správne pochopili, škôlkari navštívili 2.A, aby si dobre pomerali herecké výkony našich druháčikov...A čuduj sa svete, nie je to tak dávno, čo sa spoločne so škôlkármi vozili kolenačky po koberci, lebo ich zvítanie bolo BUJARÉ. Najviac ich potešila PANI UČITEĽKA, presne tá, ktorá im čítavala rozprávky a fúkala boľavé kolienka. Tak, HOR SA HOP, do STAROBYLÝCH VIANOC nech tých našich maličkých, čo to priučíme.

Skolkari_patria_do_skoly_1  Skolkari_patria_do_skoly_2  Skolkari_patria_do_skoly_3

Čítať Ďalej

Bolo u nás divadielko...

Našich prvákov a štvrtákov navštívilo v pondelok skvelé divadielko NatraKY, ktoré nám zahralo interaktívne divadelné predstavenie Rozprávka z mlyna. Príbeh bol o tom, ako sa podarilo odvážnemu a pracovitému mlynárovi Vavrovi a jeho vernému kamarátovi kohútikovi Pierovi zachrániť zakliatu princeznú. Rozprávke nechýbal humor a vtip, občas hercov vystriedali bábky a princeznú si nakoniec zahrala naša pani učiteľka Ivka. Všetci sme si pripomenuli, že v priateľstve je dôležitá vernosť a úcta, a že dobro a odvaha vždy zlo porazia.

Bolo_u_nas_divadielko_1  Bolo_u_nas_divadielko_2  Bolo_u_nas_divadielko_3

Čítať Ďalej

Vianočná akadémia 2018

V aule Katolíckej univerzity v Ružomberku sa dňa 14.12.2018 konalo vystúpenie žiakov ZŠ pod názvom Vianočná akadémia. Vystupoval tam kúzelník Samo a jeho smiešny divák, tanečné trio Ley, Timey a Emmy. Videli sme zábavnú súťaž vtipov a poučnú ukážku vianočných zvykov a tradícií. Do programu sa mali možnosť zapojiť aj diváci, a to formou vedomostnej súťaže, v ktorej sa víťazmi stali hneď dva tímy, zelený a žltý, a ako výhru si odniesli balíček cukríkov. Programom nás sprevádzali piati pohotoví moderátori a za jeho zorganizovanie vďačíme pani učiteľkám Janke Baďovej a Gabriele Janovcovej. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník tohto zaujímavého podujatia.

Autor: NELKA IMRICHOVÁ 5.A

Vianocna_akademia_2018_2  Vianocna_akademia_2018_3

Čítať Ďalej

Vianočná atmosféra na 1. stupni

Viete si predstaviť Vianoce bez vianočného stromčeka, voňavých medovníčkov či vianočných ozdôb? Veru, ani naši žiačikovia nie...a preto sa dali s chuťou do práce a svojimi šikovnými rúčkami si pravú vianočnú atmosféru urobili aj v škole. Prváci z 1.A vytvorili krásne vianočné ozdoby, žiačikovia z 1.B ozdobovali voňavé medovníčky, štvrtáci zo 4.A ozdobili vysoký vianočný stromček a štvrtáci zo 4. B namaľovali krásne zimné mestečká. No čo poviete...Vianoce môžu začať!

Vianocna_atmosfera_na_1stupni_1  Vianocna_atmosfera_na_1stupni_2  Vianocna_atmosfera_na_1stupni_3

Čítať Ďalej

Boli sme si pozrieť Vianočné nebo

Naši prváci (1.A a 1.B) a štvrtáci zo 4.B si adventný čas, v ktorom čakáme na Ježiška spríjemnili návštevou kultúrneho podujatia v Liptovskom múzeu pod názvom Vianočné nebo. V programe účinkovali deti zo ŠZŠ v Ružomberku, dospelí z centra Trojlístok a deti a mladí z folklórneho súboru Belanček. Vianočnú atmosféru nám spríjemnili milým divadielkom, prednesom vianočných vinšov, básní a spevom vianočných piesní a kolied, za čo im ešte raz krásne ďakujeme.

Boli_sme_si_pozriet_Vianocne_nebo_1  Boli_sme_si_pozriet_Vianocne_nebo_2  Boli_sme_si_pozriet_Vianocne_nebo_3

Čítať Ďalej

Aj k nám prišiel Mikuláš

Tak ako po iné roky, aj tento rok k nám zavítal sv. Mikuláš. Ako inak, neprišiel sám, ale spoločnosť mu robili anjeli aj čertíci. Naši žiaci neváhali, a potešili sv. Mikuláša básničkami, piesňami, vinšami a tancom. Ich snaha neostala bez odmeny – každý si odniesol balíček plný dobrôt. Na záver radosť z jeho návštevy všetci prežili na spoločnej Mikulášskej tancovačke.

Aj_k_nam_prisiel_Mikulas_1  Aj_k_nam_prisiel_Mikulas_2  Aj_k_nam_prisiel_Mikulas_3

Čítať Ďalej

Múzeum ručnej výroby papiera

V prostredí zasneženej Ludrovskej doliny navštívili naši piataci Múzeum ručnej výroby papiera. Po krátkej videoprojekcii o histórii vzniku papiera sme sledovali odborný výklad s ukážkami jednotlivých krokov vo výrobe. Ale nezostali sme len pri tom. Viacerí z nás si chceli vyrobiť vlastný papier. A tak sme postupne: premiešavali papierovinu rozomletú na holendri, naberali zmes do sitovej šablóny, odtláčali na plstenné podložky a spoločnými silami sme lisovaním odstreďovali vodu. V takomto počasí by sme na nami vyrobený papier museli čakať aspoň 2 týždne, tak sme dostali do daru ručne vyrobený papier pracovníkmi múzea. Videli sme ukážky papiera z 19. storočia a dobové rytiny heraldických symbolov, ktorými sa papier kedysi zdobil. Na záver sme vo výtvarnej súťaži nakreslili Múzeum našimi očami a dostali sladkú odmenu. Určite odporúčame toto zaujímavé miesto navštíviť.

 

Muzeum_rucnej_vyroby_papiera_1  Muzeum_rucnej_vyroby_papiera_2  Muzeum_rucnej_vyroby_papiera_3

Čítať Ďalej

Vianoce v Pribyline

Naše - pravé slovenské, tradičné liptovské, milé, skromné - také Vianoce prežili žiaci 8.F v pondelok, 10. decembra 2018, v útulnej dreveničke s čarovnou atmosférou v Pribyline, keď sa zúčastnili v Múzeu liptovskej dediny zážitkového vianočného programu pod názvom VIANOČNÉ DOBROTY STAREJ MAMY ALEBO VIANOCE V DREVENIČKE U STAREJ MAMY. Súčasťou spoznávania bola najskôr turistická vychádzka do čerstvo zasneženej Račkovej doliny. SUPER! A potom sme išli na to! Chlapci boli rozdelení do dvoch pracovných skupín, ,,vyhrnuli sa rukávy" a vaľkali, rezali, miešali, strúhali, guľôčkovali, mriežkovali a iné ...li...li....li - skrátka sami sa podieľali-li-li na príprave Štedrého večera. Výsledkom ich námahy boli makové opekance, mriežkový jablkový koláč a vianočné dekorácie. Pracovné nasadenie naberalo rýchlo na obrátkach, nálada bola úžasná - humorne ladená. Po vydarenej práci nasledovala vytúžená odmena - ,,Štedrá večera" so všetkým, čo k tej klasickej liptovskej patrí. Počas nej nám pani z múzea rozprávala o zvykoch a magických účinkoch jedál i predmetov, ktoré v minulosti počas Vianoc v dreveničkách nesmeli chýbať. Mnohé tradície sa zachovali dodnes. Najväčší úspech mal jablkový koláč. Zmizol raz, dva, tri - ani do päť sme nestihli narátať. Ak by ste radi recept - spýtajte sa chlapcov z 8.F! Prezradia. Možno...

Deň nám spríjemňovali-li-li aj dievčatá zo 7.A - Miriam, Paulínka, Sabínka a Sara. Ďakujeme im za to. AHA, pozrite sa, ako sa všetkým darilo!

Vianoce_v_Pribyline_1  Vianoce_v_Pribyline_2  Vianoce_v_Pribyline_3

Čítať Ďalej

Beseda so spisovateľkou Silviou Vančovou

V utorok 27.11. k nám z Liptovského Mikuláša zavítala na besedu spisovateľka Silvia Vančová. Predstavila nám svoju doterajšiu tvorbu – tri knihy pre deti. Mladšiemu školskému veku venovala knihu Dve srdiečka a Ľúbim, pre deti prvého stupňa je určená kniha V našej triede. Najprv porozprávala o tom, ako jej knihy vznikali – svojim deťom vymýšľala básničky a keď ich už bolo neúrekom, rozhodla sa ich vydať knižne. Deti počúvali, ako sa hľadá rým, odkiaľ čerpá námety na básne, ako vznikajú jej knižky. Ukázala deťom ilustrácie, ktorými spestrila knihy jej kamarátka, ale aj ilustrácie, vytvorené deťmi v knihe Ľúbim. Prezradila, že jej snom bolo stať sa učiteľkou, ale nakoniec vyštudovala technický smer. Cesta knihy od spisovateľa k čitateľovi je veľmi dlhá, na jej výrobe sa podieľajú viacerí ľudia, a kým sa ocitne v kníhkupectve na pulte, prejde aj pol roka. Deti si pre pani spisovateľku pripravili množstvo otázok, ktoré ich zaujímali o jej živote, rodine aj knihách. Pani Silvia Vančová nám venovala výtlačky svojich kníh. Za besedu aj za knihy, ktoré si môžete požičať v školskej knižnici, jej veľmi pekne ďakujeme.

Beseda_so_spisovatelkou_Silviou_Vancovou_1  Beseda_so_spisovatelkou_Silviou_Vancovou_2  Beseda_so_spisovatelkou_Silviou_Vancovou_3

Čítať Ďalej

Výroba adventných vencov

Tešme sa! Buďme ako deti! Tie iskierky v ich očiach sú prejavom, že sa to skutočne oplatí. Keď sa zoznamovali s adventnými vencami, slovenským tradičným remeslom ručnej výroby, tak sa ich radosť dala MERAŤ, ale nikto by nečakal, že príprava na VIANOČNÚ AKADÉMIU ich tak poteší. Keď zistili, že na Luciu sa ich babky potierali múkov, na Ondreja triasli plotom, popisovali si lístky s menami ich budúcich ženíchov, chodili do kurníka počúvať kohúta alebo sliepku... , tak ich prekvapenie bolo ÚPLNÉ. Veď počkajte, keď Vás dnes budú spovedať. Držte nám teda prsty...nech to dobre dopadne. ZAČÍNAME!!!

Vyroba_adventnych_vencov_1  Vyroba_adventnych_vencov_2  Vyroba_adventnych_vencov_3

Čítať Ďalej

NAŠA KRAJINA - SLOVENSKO

NAŠA KRAJINA - SLOVENSKO Vedeli by ste meno rodáka, ktorý sa pričinil o to, aby sme sa dnes učili v škole po slovensky? Dáme Vám indíciu - nebýval ďalej ako 2 km. Správne: ANDREJ HLINKA. Tak, a k tejto osobnosti sa viaže celá naša slovenská história, a aby sme sa nečudovali, že naše deti DEJEPIS príliš nepoznajú, uchopili sme to z iného uhla. Teraz ešte túžia, tak sme im čo to o Vavrovi Šrobárovi, Martinskej deklarácii, vzniku ČSR, či pomaďarčovaní národa povedali. Čuduj sa svete - počúvali. Vraví sa: Keď ťa vyhodia dvermi, tak vôjdi oknom. A to skúsime aj v tom našom školstve:-). Uvidíme, či to prinesie osoh.

Naša_krajina_Slovensko_1  Naša_krajina_Slovensko_2  Naša_krajina_Slovensko_3

Čítať Ďalej

Deviataci v Štátnej opere

Žiaci deviateho ročníka navštívili 6.11.2018 Štátnu operu v Banskej Bystrici. Našim cieľom bolo predstavenie Nemé tváre / Výkriky do ticha. Toto dielo Dany Dinkovej je príbehom o šikanovaní – virtuálnom i fyzickom. Prostredníctvom pohľadu do života mladých ľudí inscenácia rieši vážny spoločenský problém násilia, ktoré je často nenápadne, no deštruktívne prítomné v školách či rodinách. Hlavným posolstvom inscenácie je, aby sme boli tolerantní a k tolerancii viedli aj svoje okolie. Aby sme sa nenechali šikanovať inými a sami nešikanovali ľudí, s ktorými žijeme. Inscenácia prostredníctvom hudby, tanca a činoherného umenia pranieruje javy, ktoré neraz nesprávne považujeme za normálne alebo jednoducho pohodlne prehliadame.

Halloween 2018

Halloween bol pôvodne pohanský keltský sviatok konca leta Samhain. Kelti verili, že vtedy sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Ochranou proti týmto duchom bolo svetlo v podobe ohnivých uhlíkov. Starí Slovania sa chránili svetlom, ktoré nosili svetlonosi a to sa neskôr presunulo do tekvíc. V 17. storočí tento zvyk preniesli Európania do Ameriky a postupne sa dostal aj k nám. A tak sme sa na hodinách cudzích jazykov naladili aj my na „halloweensku nôtu“, naučili sme sa niečo o tomto sviatku, zaspievali sme si aj zasúťažili. Užili sme si veselú aj strašidelnú atmosféru, no nezabudli sme si pripomenúť aj to, čo si ctíme u nás – naše Dušičky.

Halloween_2018_1  Halloween_2018_2  Halloween_2018_3

Čítať Ďalej

Jesenné variácie 3. A

Prešli dva mesiace školského roku a aj žiaci 3. A triedy už toho veľa zažili a majú sa čím pochváliť. Počasie na jeseň nám prialo a tak sme sa zúčastnili podujatí: Bezpečne do školy, Likavský hrad, Šarkaniáda, Hľadá sa prameň, Zdravá výživa, Zdravý chrbátik...

Jesenne_aktivity_3A_1  Jesenne_aktivity_3A_2  Jesenne_aktivity_3A_3

Čítať Ďalej

TRI PRASIATKA A VLK ÚŽERNÍK

SOM VLK, SOM PODNIKATEĽ, SOM VÁŠ DOBRÝ PRIATEĽ

Tak takto nejako sa odprezentovala rozprávočka TRI PRASIATKA A VLK ÚŽERNÍK v Štátnom divadle v Košiciach na Malej scéne. Moderný VĹČIK, ktorý nahováral prasiatka, aby stavali iba s jeho firmou, hoc, chudobné prasiatka nevedeli, čo je to vlastne DLH. Veď v živote platí, že každý kto Vám ZADARMO niečo postaví, bude žiadať ešte vačšie ÚROKY! Našťastie, SLOVAČ vždy čítala deťom rozprávky, a tak vieme, že na LEP nesadáme. A to je na našich rozprávočkách to krásne. Učme naše deti toto tajomstvo ďalej.

Tri_prasiatka_a_vlk_uzernik_1  Tri_prasiatka_a_vlk_uzernik_2  Tri_prasiatka_a_vlk_uzernik_3

Čítať Ďalej

Objav v sebe talent

Zavítal k nám tanečný majster - umelec Miroslav "Bruise" Žilka, člen tanečnej skupiny Old School Brothers, ktorá vyhrala pred niekoľkými rokmi súťaž Slovensko má talent. Talentovaný, veľmi skromný, milý umelec deťom predviedol niekoľko tanečných štýlov, roztlieskal a roztancoval celú telocvičňu, naučil deti základné pohyby najnovších tancov, nakoniec urobil autogramiádu. So svojím programom " Objav v sebe talent" chodí po slovenských školách a ukazuje deťom krásu pohybu a vzbudzuje v nich radosť z tanca. Jeho prezývka Bruise - Modrina - znamená veľa pádov a modrín, ktoré získal pri nacvičovaní krkolomných tanečných kúskov. A jeho priezvisko dokazuje, že v ňom skutočne hrá každá žilka!

Objav_v_sebe_talent_1  Objav_v_sebe_talent_2  Objav_v_sebe_talent_3

Čítať Ďalej

Jesenná výzdoba na 1.stupni

Jesenna_vyzdoba_na_1_stupni_2  Jesenna_vyzdoba_na_1_stupni_3

Jesenna_vyzdoba_na_1_stupni_1  Jesenna_vyzdoba_na_1_stupni_4

Múzeum Pavla Országha Hviezdoslava

Dňa 13. novembra 1954, v deň 33. výročia Hviezdoslavovho pohrebu, bolo oficiálne otvorené Literárne múzeum P. O. Hviezdoslava. Sídlom múzea a literárnej expozície P. O. Hviezdoslava sa stala historická budova Čaplovičovej knižnice na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne. Oproti nej stojí dom, v ktorom Hviezdoslav žil. Tieto historické miesta navštívili žiaci 9.A počas literárnej exkurzie 5. októbra. Literárna expozícia v troch miestnostiach približuje život a tvorbu jedného z najvýznamnejších realistických, lyricko-epických autorov slovenskej literatúry z prelomu 19. a 20. storočia – básnika, dramatika, prekladateľa a advokáta Pavla Országha Hviezdoslava (2.2. 1849 Vyšný Kubín – 8.11. 1921 Dolný Kubín). Textový a obrazový materiál je doplnený originálnymi osobnými pamiatkami z pozostalosti básnika Pavla Országha Hviezdoslava. Je to jeho pracovňa, časť salónu, odev, dary k životným jubileám a množstvo predmetov osobnej potreby. Expozíciu dopĺňajú art protisy akad. maliarky Evy Trizuljakovej, inšpirované Hviezdoslavovým lyrickým cyklom Krvavé sonety a dobový nábytok. Množstvo zaujímavostí, skvelý výklad, úžasné spomienky - to všetko sme si odniesli z tejto praktickej hodiny literatúry. Hlavy prehriate množstvom informácií sme na záver schladili vo vode AquaRelax Dolný Kubín.

 

Muzeum_Pavla_Orszagha_Hviezdoslava_1  Muzeum_Pavla_Orszagha_Hviezdoslava_2  Muzeum_Pavla_Orszagha_Hviezdoslava_3

Čítať Ďalej

Návšteva múzeí

Boli sme v Liptovskom Mikuláši v múzeu. A nie v jednom, ale rovno v dvoch. V Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva si naši šiestaci prezreli vynovené priestory zamerané na prírodu, jaskyne a život v minulosti na Slovensku. V múzeu Čierny orol sme sa dozvedeli, ako prebiehal život dvoranov a poddaných počas poľovačiek na dvora kráľa Mateja Korvína.

Navsteva_muzei_1  Navsteva_muzei_2  Navsteva_muzei_3

Čítať Ďalej

Európsky deň jazykov 2018

HELLO – GUTEN TAG – BUENOS DIAS – BUON GIORNO

Tieto a mnohé ďalšie cudzojazyčné slová zneli v stredu 26.9. na hodinách cudzích jazykov. Spolu so žiakmi sme si aj u nás pripomenuli Európsky deň jazykov. Hravou formou sme triedili a priraďovali slová a frázy k jednotlivým krajinám, siedmačky nám „zarapovali“ v nemčine, zasmiali sme sa na videu o Rebarborovej Barbare, zamotali sa nám jazyky pri jazykolamoch a prečítali (alebo skôr neprečítali ) sme si tie najdlhšie slová z angličtiny, nemčiny, češtiny či taliančiny. Objavili sme slovíčka poznané i nepoznané a zistili sme hravo, že každá reč skrýva svoje čaro.

Europsky_den_jazykov_2018_1  Europsky_den_jazykov_2018_2  Europsky_den_jazykov_2018_3

Čítať Ďalej

Otvorenie nového školského roka 2018/2019

Všetkým Vám prajeme veľa úspechov, energie a krásnych zážitkov.

Otvorenie_noveho_skolskeho_roka_2018_2019_1  Otvorenie_noveho_skolskeho_roka_2018_2019_2  Otvorenie_noveho_skolskeho_roka_2018_2019_3

Koniec školského roka 2017/2018

Je koniec. Ale nesmútime. Tešíme sa. Prežili sme krásny rok...

Prajeme príjemné prázdniny.

Koniec_skolskeho_roka_2017_2018_1  Koniec_skolskeho_roka_2017_2018_2  Koniec_skolskeho_roka_2017_2018_3

Čítať Ďalej

Beseda so spisovateľom

Piataci prežili Deň detí netradične. Stretli sa so známym spisovateľom pánom Milanom Igorom Chovanom a jeho rozprávkami a povesťami. Po hodinovom zaujímavom rozprávaní o spisovateľovom živote a jeho literárnej tvorbe zažili aj skutočnú autogramiádu.

Beseda_so_spisovatelom_1  Beseda_so_spisovatelom_2  Beseda_so_spisovatelom_3

Čítať Ďalej

Návšteva Bábkového divadla na rázcestí v Banskej Bystrici

Piataci sa vo štvrtok 26.4. ponorili do sveta rozprávok. V bábkovom divadle strávili dopoludnie s postavami z obľúbenej rozprávky Pinocchio a znova si pripomenuli dôležitosť jej posolstva. Zoznámili sa s rôznymi druhmi divadelných bábok a spoznali zaujímavú prácu bábkohercov.

Navsteva_Babkoveho_divadla_na_razcesti_v_Banskej_Bystrici_1 

DOKARNEVALOVANÉ ;-)

Radosť, radosť, radosť, aj tak sa dajú opísať emócie z karnevalu, ktoré rozihrali úsmev na tvárach našich detí, a aby som splnila sľúbené, tak Vám ukážem akí boli naši štvrtáci zo 4.B.

Dokarnevalovane_1  Dokarnevalovane_2  Dokarnevalovane_3

Čítať Ďalej

Vianočná akadémia 2017

Užili sme si atmosféru Vianoc. Tú nám navodili naši žiaci na Vianočnej akadémii. Ďakujeme všetkým vyučujúcim, aj žiakom za vynaložené úsilie.

Prajeme krásne a pokojné sviatky.

Vianocna_akademia_2017_1  Vianocna_akademia_2017_2  Vianocna_akademia_2017_3

Čítať Ďalej

Vianočný jarmoček 2017

Na našej škole sa pravidelne koná vianočný jarmocek ŠKD, na ktorom sa so svojimi prácami a výrobkami prezentujú deti ŠKD aj so svojimi vychovavateľkami . Preto Vás všetkých srdečne pozývame.

Vianocny_jarmocek_2017_1  Vianocny_jarmocek_2017_3   Vianocny_jarmocek_2017_4

Vianocny_jarmocek_2017_2

Máme v škole Mikuláša!!!

Warning! Každý kto sa bojí nech sem nelezie...náš MALÝ SVET PREPADOL Základnú školu Klačno aj s ich krásne slovenským repertoárom: precestovali sme hrady, zámky, Krupinu, Svidník, Kamzík, Marhát, Petránky........a Mikuláš bol tvrdo skúšaný, čo z toho pozná! Tak celý 1.stupeň ďakuje všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a toto milé dielko pre nás pripravili..... PS: končím, idem si užiť krásneho MIKULÁŠA ;-)

Mame_v_skole_Mikulasa_8  Mame_v_skole_Mikulasa_2  Mame_v_skole_Mikulasa_3

Čítať Ďalej

Noc v škole 2

Noc v škole. 16.11.2017 sme sa (5.A, 5.B, 5.F, 6.F) rozhodli stráviť noc v škole. Dobre sme sa navečerali, zahrali sme si stolný tenis, boli aj súťaže, film a samozrejme hľadanie pokladov v tajomných zákutiach. Záverečná diskotéka nám odhalila mnoho tanečných a speváckych talentov. A aj keď sme toho moc nenaspali, ráno nám padli vhod spoločné raňajky. Spokojne sme sa rozišli a už teraz sa tešíme na ďalšiu spoločnú akciu.

noc_v_skole_2_1  noc_v_skole_2_2  noc_v_skole_2_3

Čítať Ďalej

Noc v škole

Nebýva zvykom, aby žiaci prichádzali do školy v čase, keď na televíznych obrazovkách beží večerníček a piatok sa láme s víkendom. A predsa sme to zažili! V piatok 27. októbra o 19:00 sme privítali v tmavých útrobách školy žiakov 6.A a 8.B triedy. Nocľažníci s netradičnou školskou výbavou - so spacákmi a karimatkami, si prišli užiť Halloweensku noc v škole. Po posilnení pizzou, prekonaní strašidelných i logických úloh na ceste chodbami školy, zábave na minidiskotéke, pozeraní hororu ich čakal polnočný pochod ulicami v blízkosti školy. Myslíte, že po tom všetkom niekto spal? :)

Noc_v_skole_1  Noc_v_skole_2  Noc_v_skole_3

Čítať Ďalej

RONJA - dcéra lúpežníka

ASTRID LINDGNEROVÁ a jej neuveriteľne silný príbeh z lesa dnes rozpútal teenagerskú horúčku v 4.B! Ronja ako nespútaná hrdinka, Birk- čistá duša spojená s čarom prírody, Plesnivec- predstaviteľ múdrosti starších, zbojníci, vojaci, harpie a šomríci..., tak títo všetci postavili do pozoru našu mlaď. Poučný príbeh lásky, priateľstva, družnosti, ktorý do popredia postaví česť a lásku vs. chamtivosť a boje. Chválime našich štvrtákov, že tak statočne vydržali a s nadšením si užívali slovenskú kultúru. Tak, dozdivadlovania priatelia;-).

RONJA_dcera_lupeznika_1  RONJA_dcera_lupeznika_2  RONJA_dcera_lupeznika_3

Čítať Ďalej

Európsky deň jazykov 2017

Európsky deň jazykov je oslavou jazykovej rôznorodosti členských krajín EÚ, ktoré tvoria súčasť bohatého kultúrneho dedičstva a tradícií. Cieľom je tiež podpora občanov k učeniu nových jazykov, vďaka ktorým si zvyšujú svoje šance na štúdium, prácu a lepší život v rámci EÚ.

Na našej škole sa stal tento deň už tradíciou. 26. septembra sme sa prostredníctvom rôznych aktivít preniesli do anglicky aj nemecky hovoriacich krajín a priblížili si tak zábavnejším spôsobom ich reč, zvyky a kultúru. Veľkou pomocou nám boli aktívni a tvoriví asistenti z radov našich žiakov.

Europsky_den_jazykov_2017_1  Europsky_den_jazykov_2017_2  Europsky_den_jazykov_2017_3

Čítať Ďalej

Tajomná noc v škole 2017

V piatok 2. júna 2017 bola pre žiakov štvrtého ročníka pripravená akcia s názvom Tajomná noc v škole. Deti si prichystali núdzové spanie na žinenkách (vydezinfikovaných) a pani učiteľky pre ne pripravili množstvo aktivít a zábavy. Deti si to skutočne užili - boli v posilňovni, hrali ping-pong, pohybové hry, skákali na diskotéke, potom sa skľudňovali v saune a vo vírivkách. Medzitým konzumovali prinesené zásoby. Ďakujeme mamičke p. Švidroňovej, ktorá nás zásobila ešte aj chlebíčkami a perfektnou bábovkou a starkej Damiánka Pelca s koláčikmi. Deti si mohli vybrať film, ktorý sledovali v prestávkach medzi aktivitami. Približne o 22,30 boli vychystaní "do postele", avšak ešte predtým si otestovali odvahu na cestičke nočnou školou. Vybrali sa po označenom chodníčku zo sviečok poza šatne (tma riadna) a na konci ich čakala sladká odmena. Aj keď spánok bol pomerne „rušný“, v sobotu o 8,00 hod. opustili deti školu so zážitkom, na ktorý budú ešte dlho spomínať.

Tajomna_noc_v_skole_2017_1  Tajomna_noc_v_skole_2017_2  Tajomna_noc_v_skole_2017_3

Čítať Ďalej

Hodiny literatúry v bábkovom divadle

Žiaci 9. B a 6. B triedy sa zúčastnili na Festivale slovenských bábkových divadiel Bábková Žilina 2017 a pozreli si bábkové predstavenia v bábkovom divadle. Deviataci si zaspomínali na svoje detské časy pri predstavení Z rozprávky do rozprávky (http://www.bdz.sk/index.php?name=menu_fotogal&id=125) a šiestaci si pozreli výborne spracovaný príbeh o Petrovi Panovi, chlapcovi, ktorý nikdy nevyrastie (http://www.bdz.sk/index.php?name=menu_fotogal&id=69). Žiaci si znovu pripomenuli známe posolstvo rozprávok o dobre a spravodlivosti a tiež sa zoznámili s mnohými druhmi divadelných bábok, kulís, zvukových a svetelných efektov a mali možnosť vidieť skvelé herecké výkony bábkohercov. Z obidvoch predstavení žiaci odchádzali spokojní a vysmiati, nič viac si tvorcovia divadla snáď ani nemôžu priať.

Hodiny_literatury_v_babkovom_divadle_1  Hodiny_literatury_v_babkovom_divadle_2  Hodiny_literatury_v_babkovom_divadle_3

Deň detí 1.A 2017

Kto by si nepochutil na veľkej zmrzline? . Trnovského cukráreň opäť nesklamala. Aj žiaci 1.A triedy začali svoj deň práve týmto sladkým občerstvením. Počasie prialo a tak okrem zábavy v parku stihli navštívíť aj Liptovské múzeum. Najviac sa im páčili vystavené preparované zvieratá.

Den_deti_1_A_2017_1  Den_deti_1_A_2017_2  Den_deti_1_A_2017_3

Čítať Ďalej

Čitateľský maratón 2017

Dňa 31.5. sme sa so žiakmi zapojili do 10. ročníka projektu Čítajme si 2017. V tento deň sa na hodinách slovenčiny čítali knihy. Dievčatá z 9.B triedy boli čítať rozprávkové knihy predškolákom v materskej škole. Prečítali im rozprávky o zvieratkách, princeznách a kráľoch. Predškoláci rozprávky so záujmom počúvali a vedeli odpovedať na všetky otázky, ktoré im dievčatá položili. Deviatačky prežili spolu s budúcimi prváčikmi príjemné rozprávkové dopoludnie.

Citatelsky_maraton_2017_1  Citatelsky_maraton_2017_2  Citatelsky_maraton_2017_3

Čítať Ďalej

Tanec s Elánom

V piatok 19.5.2017 tanečnice z krúžku REA - deti reprezentovali našu školu na nesúťažnej tanečnej prehliadke s názvom Tanec s Elánom. Za účasť získali peknú trofej a účastnícky list. Zábava bola super, nálada tiež. Strávili sme pekné popoludnie. Prajeme mladým tanečníčkam, aby im radosť z pohybu a tanca vydržala čo najdlhšie.

Tanec_s_Elanom_1  Tanec_s_Elanom_2  Tanec_s_Elanom_3

Tanec_s_Elanom_4  Tanec_s_Elanom_5 

Divadlo BABADLO

Dňa 14.marca 2017 v utorok k nám do ŠKD I., II. a III. oddelenia zavítala bábko herečka z divadla BABADLO z Prešova. Zahrala deťom prekrásne divadielko " Hrnček var ". Mnoho detí túto rozprávku nepoznalo a tak predstavenie sledovali so zatajeným dychom, a spontánne sa zapájali na vyzvanie herečky do deja.

Divadlo_BABADLO_1  Divadlo_BABADLO_2  Divadlo_BABADLO_3

Čítať Ďalej

Týždeň slovenských knižníc

Žiaci 8.A triedy sa v pondelok 13. marca zúčastnili programu "Cestami slovenského slova"- čítania diela slovenskej spisovateľky Margity Figuli Tri gaštanové kone v Slovenskej národnej knižnici v Martine. Vypočuli si originálne prednesy úryvkov oživené hudbou a spevom. Prezreli si SNK, dozvedeli sa zaujmavosti o knižnych dielach, ktoré sú v knižnici uložené. Obohatení o nové umelecké zážitky si prezreli historickú časť mesta Martin a navštívili najstaršiu budovu Matice slovenskej.

Tyzden_slovenskych_kniznic_1  Tyzden_slovenskych_kniznic_2 

Medzinárodný deň materinského jazyka 2017

21. február je Medzinárodným dňom materinského jazyka. Žiaci ôsmeho ročníka si ho pripomenuli zaujímavou aktivitou. Zahrali si Scrabble. Je to jazyková hra, ktorá obsahuje hrací plán a zásobník písmen, hráči tvoria slová podľa vopred stanovených pravidiel. Naši hráči hrali s veľkým zaujatím a počas dvoch hodín podali skvelé výkony.

Medzinarodny_den_materinskeho_jazyka_1  Medzinarodny_den_materinskeho_jazyka_2  Medzinarodny_den_materinskeho_jazyka_3

Čítať Ďalej

Vianočná akadémia 2016

Krásne Vianoce chceme Vám priať
aby mal človek človeka rád
aby jeden druhému viac šťastia prial
aby ten nový rok zato stál!

Pokojné prežitie vianočných sviatkov praje ZŠ Klačno!

Vianocna akademia 2016 1  Vianocna akademia 2016 12  Vianocna akademia 2016 3

Čítať Ďalej

Vianočný jarmoček 2016

Aj jarmoček bol vydarenou predvianočnou akciou, ktorú zorganizovali všetky p. vychovávateľky troch oddelení ŠKD. Všetkým prajeme pekné a pokojné Vianoce a šťastný Nový rok 2017.

Vianocny jarmocek 2016 1  Vianocny jarmocek 2016 2  Vianocny jarmocek 2016 3

Čítať Ďalej

Práce detí ŠKD

Vianoce a zima sa pomaly, ale iste blížia. Na vianočnú výzdobu sme si urobili krásny malý vianočný stromček na špilke s gombíkovou výzdobou. Aj snehu sme sa veľmi potešili a už tu máme aj krásnych snehuliakov.... vyrobili deti II. oddelenia.

Prace deti SKD 1  Prace deti SKD 2  Prace deti SKD 3

Čítať Ďalej

Maľovanie na kameň

.... aj toto bola zábava pre malé rúčky prvákov, druhákov a tretiakov II. oddelenia ŠKD. Bola síce deťom potrebná dávka trpezlivosti, ale výsledok stál za to. :)

malovanie na kamen 5  malovanie na kamen 2   malovanie na kamen 3

Čítať Ďalej

Halloween 2016

Posledný deň pred jesennými prázdninami zavládla v našej škole veľmi zvláštna atmosféra. Už počas dňa sa tu ozývali hrôzostrašné zvuky a tmavé chodby boli plné nezvyčajných stvorení, čarodejníc, ba dokonca aj duchov. Takto vyzeral štvrtok, ktorý sa niesol v znamení Halloweenu. Spoločne so žiakmi sme si na hodinách cudzích jazykov vyzdobili triedy, chodby a priblížili si tento sviatok trošku netradičnými aktivitami. Nesmeli chýbať tekvice, pavúky, strašidelné príbehy či videá. A to najlepšie nás ešte len čakalo – Halloweenska noc. Po zotmení sme sa stretli pred školou, plní strachu, ale aj očakávaní, čo sa bude diať. Noc odštartovala strašidelným hororom a o polnoci sme sa vydali so sviečkami a baterkami na Halloweensky pochod. Ani tí najlepší herci nedokázali v danej chvíli skryť svoj strach. Nevedeli sme sa dočkať rána.... a od tohto rána sa nevieme dočkať ďalšej Halloweenskej noci.

  Halloween 2016 1  Halloween 2016 2  Halloween 2016 3

Čítať Ďalej

Galakoncertu umenia viacerých generácii

Dňa 23.6.2016 sa žiaci prvého stupňa našej školy zúčastnili "Galakoncertu umenia viacerých generácii", ktorý sa  uskutočnil v kultúrnom dome v Liptovských Sliačoch. Naši žiaci spolu s dievčatami z tanečného súboru REA veľmi pekne a dojímavo reprezentovali našu školu, za čo si vyslúžili veľký potlesk a pochvalu.

Galakoncertu umenia viacerych generacii 1  Galakoncertu umenia viacerych generacii 2  Galakoncertu umenia viacerych generacii 3

Čítať Ďalej

English party

Žiaci 6.A sa rozlúčili s vyučovaním anglického jazyka v školskom roku 2015/16 v štýle anglických tradícií. Práve v čase, keď Briti oslavovali 90. narodeniny kráľovnej Alžbety II., ani my sme nechceli ostať bokom. Na záver tohto školského roka sme si pripravili štýlovú English party. Predpísaný DRESS CODE bol tvorený v typických anglických farbách ( biela, modrá, červená ), chlapci siahli po sakách v štýle anglických lordov, dievčatá dali prednosť oblečeniu podobnému školským uniformám. Nezabudli sme ani na typické občerstvenie, podával sa čierny čaj s mliekom a maslové sušienky. K dobrej nálade prispela anglická hudobná produkcia, v podaní neprekonaných Beatles a čas sme si spestrili aj rôznymi jazykovými a spoločenskými hrami. Vydarená akcia, ktorú si radi zopakujeme aj v budúcnosti.

English party 1  English party 2  English party 3

Čítať Ďalej

Čitateľský maratón 2016

„Knihy sú pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla.“

John Ruskin

Vo štvrtok 2. 6. 2016 sa u nás celý deň čítalo. Zapojili sme sa do aktivity Čítajme si 2016 http://www.ldi.sk/podujatia/citajme-si/citajme-si-2016/, ktorú už deviaty rok organizovala Linka detskej istoty. Cieľom podujatia bolo podporiť u detí záujem o knihy a čítanie. Čítalo sa vo viacerých mestách a na rôznych miestach na Slovensku súčasne. My sme čítali v školskej knižnici a v jazykovej učebni, kde sa každú hodinu striedali žiaci a na pokračovanie čítali vybrané knihy. Každý žiak sa po prečítaní jednej strany z vybranej knihy zapísal do prezenčnej listiny. Na konci vyučovania sme zistili, že sa do čitateľského maratónu zapojilo 257 žiakov prvého aj druhého stupňa.

Citatelsky maraton 2016 1   Citatelsky maraton 2016 2   Citatelsky maraton 2016 3

Čítať Ďalej

Tajomná noc v škole

Každoročne sa žiaci štvrtých ročníkov lúčia s I. stupňom netradičným podujatím „Tajomnou nocou v škole.“ Ináč to nebolo ani tohto roku. Vybrali si na to magický dátum piatok 13. mája. Čakali ich športové zápolenia vo futbale, florbale, vybíjanej. Svoje svaly posilnili v posilňovni. Po športových aktivitách ich čakala sauna a perličkové vane. Večer nechýbala diskotéka ukončená ohňostrojom pred budovou školy. Ani film im nedodal odvahu pri polnočnom prechádzaní nočnou školou vysvietenou sviečkami. Na tento zážitok budú určite dlho spomínať.

Tajomna noc v skole 1  Tajomna noc v skole 2  Tajomna noc v skole 3

Čítať Ďalej

Autorské čítanie

Hovorí sa, že k dobrej knihe treba dobrých čitateľov. To, že dobrých čitateľov máme aj v našej škole, dokázali žiaci 7.A triedy, ktorí zažili netradičnú hodinu literatúry. Mali možnosť vypočuť si poviedku Posledné želanie z knihy Dračí řád - času navzdory priamo od autora Jána Gálika, ktorého doteraz poznali ako svojho učiteľa matematiky a telesnej výchovy. Dnes ho spoznali aj ako autora fantasy literatúry, ktorého tvorba získala viaceré ocenenia v oblasti fantasy. Po prečítaní poviedky žiaci s autorom živo diskutovali o jeho diele a literárnej tvorbe.

 

Autorske citanie 1  Autorske citanie 2  Autorske citanie 3

Čítať Ďalej

Deň matiek 2016

Kvety pre mamu

Všetky kvety do rúk mamy,
skladám ako drahokamy.
Za jej lásku plnú nehy,
za zelené detské brehy.
Za jej štedrosť, starosť v hlave,
za dni šťastné, za dni hravé,
za rozprávky nad kolískou,
za to, že vždy stojí blízko.

Druhá májová nedeľa už niekoľko rokov patrí všetkým mamám a starým mamám. Naši žiaci ani tento rok nezabudli na svoje mamičky a 12. mája ich v Aule KU obdarovali pekným programom plným básničiek, pesničiek, tancov a scénok.

Den matiek 1st 2016 1  Den matiek 1st 2016 2  Den matiek 1st 2016 3

Čítať Ďalej

Marec – mesiac knihy

Už tradične mesiac marec spájame s príchodom jari, no tento mesiac nesie ešte jeden pekný prívlastok – mesiac knihy. Aj keď mnohí ho už nevnímajú tak intenzívne, u nás to bolo presne naopak! Mesiac knihy sme si pripomenuli aj na hodinách cudzích jazykov, kde sme spoločne čítali, rozoberali a diskutovali o prečítaných dielach nemeckých a anglických autorov. Slávny spisovateľ Victor Hugo povedal : „Dobrá kniha potrebuje dobrých čitateľov“. A takých sa snažíme na našej škole vychovať čo najviac.

Marec mesiac knihy 1   Marec mesiac knihy 2   Marec mesiac knihy 3

Čítať Ďalej

Veľkonočný jarmoček 2016

V dňoch 21. – 22. marca 2016 pani vychovávateľky I. , II. , a III. oddelenia usporiadali s deťmi ŠKD veľkonočný jarmoček, na ktorom sa prezentovali vlastnými výrobkami.

Velkonocny jarmocek1   Velkonocny jarmocek2  Velkonocny jarmocek3

Čítať Ďalej

Sv. Valentín 2016

Aj tento rok sme si spolu so žiakmi druhého stupňa pripomenuli sviatok sv. Valentína. Na hodinách anglického a nemeckého jazyka vyrobili naši žiaci prekrásne valentínske pozdravy pre svojich kamarátov, kamarátky, tajné lásky či učiteľov. Svoje valentínky vhodili do valentínskej schránky a netrpezlivo čakali do pondelka, kedy naše šikovné dievčatá valentínky porozdávali a vyčarili tak úsmev na tvári nejednému z nás :).

sv valentin 2016 1   sv valentin 2016 2   sv valentin 2016 3

Čítať Ďalej

ZŠ KLAČNO – DVADSAŤROČNÁ

Hovorí sa, že prvých dvadsať rokov v živote človeka je najkrajších. To isté platí aj o živote našej školy. Bol to čas plný práce, v ktorom sa dobudovala telocvičňa, školská jedáleň, odborné učebne či futbalové ihrisko pre žiakov. Stretli sa tu skvelí učitelia, ktorí odovzdávali svoje vedomosti a životné skúsenosti mnohým žiakom.

Pozvaní hostia, bývalí a súčasní učitelia sa stretli pri tejto príležitosti na slávnostnej akadémii 26. novembra 2015 v kine Kultúra. Pestrý program si pripravili žiaci. Vystúpeniam predchádzala videoprojekcia o histórii školy. Sprievodcom nám bol pán riaditeľ PaedDr. Mojmír Šrobár. Po jej skončení pokračovali oslavy slávnostnou recepciou v škole.

Plní nových očakávaní sa púšťame do ďalších rokov a prajeme si, aby boli aspoň tak úspešné ako predchádzajúce.

akademia 1  akademia 2  akademia 3

Čítať Ďalej

Mikuláš 2015

Po krásnej rozprávke O princeznej so zlatou hviezdou na čele, žiaci 1.stupňa privítali Mikuláša, ktorý prišiel v sprievode anjelikov a čertov. Žiaci sa na neho tešili a pripravili si pekný program. Za odmenu si zástupcovia tried vyzdvihli balíčky plné dobrôt , ktoré pani učiteľky rozdali v triedach. 

Mikulas 1  Mikulas 2  Mikulas 3

Čítať Ďalej

O princeznej so zlatou hviezdou na čele

Dňa 4.12.2015 sa naši žiaci zúčastnili divadelného predstavenia, v ktorom bola humorne a moderne spracovaná klasická rozprávka O princeznej so zlatou hviezdou na čele... (divadlo Clipperton). V predstavení sa striedali pesničky , krásne a vtipné scénky. Herci plynulo komunikovali aj s obecenstvom, čo žiakov veľmi potešilo. Moderné texty a rozhovory hercov sa našim žiakom veľmi páčili, čo vyjadrili na konci silným potleskom.

O princeznej so zlatou 1  O princeznej so zlatou 2  O princeznej so zlatou 3

Čítať Ďalej

O Slovanských kniežatách

Dňa 27.11.2015 sme sa zúčastnili vo veľkej telocvični na predstavení O Slovanských kniežatách. Celé predstavenie bolo popretkávané vtipnými situačnými scénkami, do ktorých boli zapojení žiaci. Herci im postupne priblížili našu históriu vzniku napr. Samovej ríše , kniežactiev či korunováciu v našej krajine. Bolo to vydarené predstavenie, čo dokazovali aj úsmevy žiakov na tvárach, keď odchádzali z predstavenia.

Slovanske kniezata 1  Slovanske kniezata 2  Slovanske kniezata 3

Čítať Ďalej

Halloween 2015

Na Slovensku sviatok Všetkých svätých, v anglicky a už aj nemecky hovoriacich krajinách Halloween. Posledný deň pred jesennými prázdninami prebiehalo vyučovanie cudzích jazykov na našej škole veľmi netradične. V laviciach sedeli namiesto žiakov bosorky, mŕtva nevesta, pirát, víla, čarodejnice a ďalšie rozprávkové a hororové postavy. Našich žiakov v tento deň neučili len „obyčajní“ učitelia, ale čarodejnice, striga a dokonca aj upír. Všetci sme sa výborne zabávali, veď posúďte sami... 

halloween 2015 1  halloween 2015 2  halloween 2015 3

Čítať Ďalej

Týždeň hlasného čítania 2014

V apríli sa žiaci 1. stupňa zapojili už do trinásteho ročníka Týždňa hlasného čítania. Myšlienkou tejto akcie bolo zblížiť svet dospelých so svetom detí prostredníctvom príbehov a rozprávok. Vstúpili sme na dobrodružnú cestu do Krajiny zázrakov a kúziel. Čáry-máry, abraka dabra....to boli naše kúzelné slová pri odhaľovaní tajomstiev na kúzelnej ceste. Počas siedmich dní sa žiaci stretli so siedmimi zázračnými predmetmi, ktoré, keď sme odkúzlili, teda odpovedali na otázku, na oplátku sa vykúzlili jedno alebo dve písmenká. Za sedem kúzelných úloh - otázok, získali žiaci desať písmen, ktoré keď poukladali do správneho poradia, získali odpoveď na otázku – Kto je najväčším kúzelníkom sveta? Za splnenie všetkých úloh získali Certifikát. 

Beseda s Branislavom Jóbusom 2014

Pekné septembrové dopoludnie strávili tretiaci v mestskej knižnici na besede so spisovateľom a hudobníkom Branislavom Jóbusom. Pán spisovateľ porozprával deťom ako vznikali jeho knihy. Zábavnou formou deťom priblížil osobnosť hlavnej postavy viacerých jeho kníh Muflóna Anciáša. Svoje rozprávanie spestril vlastnými piesňami. Adriánko Kenereš je vášnivým čitateľom kníh uja spisovateľa a tak si priniesol podpísať hneď niekoľko titulov. 

BIGtheme.net Joomla 3.3 Templates
Tieto stránky používajú súbory cookie na analýzu návštevnosti stránok. Informácie o používaní našich stránok sú na tento účel zdieľané so spoločnosťou Google.