Ochrana života a zdravia: Účelové cvičenie v spolupráci s Vojenským útvarom Ružomberok
Hrad Likava
21. júna sa žiaci 3. A triedy vybrali na vlastivedno-prírodovednú vychádzku na zrúcaniny Likavského hradu. Peši prešli celou obcou Likavka a po chodníku sa dostali až na hrad Likava. Pani sprievodkyňa im porozprávala o histórii hradu a po prednáške si prezreli vystavovanú expozíciu. Cestou naspäť si všímali nielen okolitú prírodu, ale i zmeny, ktoré nastali vplyvom zásahu človeka do prírody stavbou diaľnice.
LAHODNÁ A VOŇAVÁ CHÉMIA
DDI – Detské dopravné ihrisko
8.júna sa žiaci 3.A a 3. B vybrali na detské dopravné ihrisko, kde si pod vedením príslušníka Mestskej polície zopakovali pravidlá cestnej premávky. Pripomenuli si, čo musí mať bicykel , aké dopravné značky poznáme , ako sa správame v cestnej premávke. V druhej časti si prakticky vyskúšali jazdu na bicykli s dodržiavaním všetkých pravidiel a dodržiavaní bezpečnosti pri prejazdoch cez križovatky.
Ekologický deň v múzeu III.A
21. apríla z príležitosti Dňa Zeme sa žiaci III.A triedy zúčastnili Ekologického dňa v múzeu.
Teoretická časť bola zameraná na rozprávanie akým spôsobom môžeme prispieť aj my k ochrane životného prostredia a vysvetlili sme si, prečo by sme mali žiť a správať sa ekologicky a zodpovedne voči prírode. Druhá časť bola zameraná na tvorivé dielne a zaujímavé praktické ukážky recyklovania rôznych materiálov. Žiaci si mali možnosť vyskúšať niektoré techniky recyklovania a ľudového remesla( práca s drôtom, vlnou, papierom, plastom,...)ale aj vlastnoručne si zhotoviť drobný výrobok. V tretej časti si prezreli prírodovednú expozíciu živočíchov žijúcich u nás. Do školy sa vrátili s novými poznatkami a plný dojmov.
Deň Zeme 2023
Cieľom tohto dňa je, aby sme si pripomenuli našu závislosť od cenných darov, ktoré nám Zem dáva, a uvedomili si, že prírodné zdroje nie sú nevyčerpateľné. Treba sa preto venovať otázkam ochrany životného prostredia a zachovania biodiverzity pre budúce generácie. Aj na našej škole sme pri tejto príležitosti organizovali podujatia zamerané na starostlivosť o životné prostredie. Žiaci ôsmeho ročníka si s pracovníčkou Slovenskej agentúry životného prostredia priblížili hlavné príčiny znečistenia ovzdušia ako aj jeho ochrany.
CHEMICKÁ VERNEOVKA
Utorok 21.3. = PONOŽKOVÁ VÝZVA!
Po roku tu máme opäť deň, ktorý má v kalendári miesto ako Svetový deň Downovho syndrómu. Ide o genetickú odchýlku spôsobenú poruchou chromozómov. Ľudia s Downovým syndrómom majú typické fyzické črty, na základe ktorých sú ľahko identifikovateľní. V tento deň môžeme dať aj my najavo, že si uvedomujeme odlišnosť týchto ľudí, ale aj to, že ich podporujeme a ich inakosť chápeme. Na znak toho si na každú nohu obúvame ponožky, ktoré na prvý pohľad spolu nesúvisia - líšia sa farbou, vzorom či veľkosťou. A presne tak, ako aj pár zdanlivo nesúrodých ponožiek dobre plní funkciu a zahreje nohy, tak aj ľudia s Downovým syndrómom k nám – bežným ľuďom patria, obohacujú naše životy, sú neodmysliteľnou súčasťou rodín, školských kolektívov, športových družstiev, divadelných a tanečných súborov. Rozdielnymi ponožkami demonštrujeme, že chápeme, že inakosť je normálna a patrí do nášho života. Rozdielnymi ponožkami demonštrujeme, že ju akceptujeme.
Deň vedy
Všetci sme sa tešili, pokusy pripravili,
trochu sme aj čarovali, aj balóny nafúkali.
Všetko pekne vysvetlili, pritom sa tiež zabavili.
Veríme, že KAŽDÝ Z VÁS s vedou bude KAMARÁT.
Kúzelníci z 9.A a 9.F: Baška, Monka, Sárka, Tamča, Verča,
Alin, Adam, Boris, Dominik, Lukáš, Matej, Marek, Tadeáš
KRÁSNE NETRADIČNÝ
Pozrite sa na mňa. Už tu som.
Kto? Čo? No predsa stromček s noblesou.
Bonbóny i stuhy vo vianočnej kráse,
papierové hviezdy v ligotavom jase.
Nech aj u VÁS doma
prinesie stromček hojnosť pohody a pokoja.
Hlasovaním ste rozhodli:
najoriginálnejší, najkreatívnejší a najkrajší vianočný stromček vytvorili
LILKA z triedy 6.A a TADEÁŠ z triedy 9.F.
Projekt z biológie: domček pre dážďovky. 5.F
A takto vyrábali vtáčiu búdku žiaci 5.F.
Naše žiačky a žiaci sa zúčastnili tradičnej súťaže v skoku do výšky Ružomberská latka 2022. Skákali sme, bojovali, prekonávali strach, zlepšovali sa a zbierali skúsenosti. Ďakujeme vám všetkým za vašu snahu, odhodlanie, odvahu aj výkony. Víťazom kategórie starších žiakov sa stal Peter Popel z 8.A fantastickým výkonom 164 cm. Gratulujeme. 😁
eTwinning
Naša škola sa zapojila do projektu s názvom Autori našich dejín.
V rámci projektu sa žiaci 8.B zoznámia s českými, poľskými, slovenskými a ukrajinskými spisovateľmi, ktorých si vzájomne v rámci rôznych skupinových aktivít predstavia. Po predstavení seba, svojej školy a mesta sa žiaci zamerajú na históriu literatúry svojej krajiny a predstavia svoju obľúbenú knihu českého, poľského, slovenského či ukrajinského autora. Následne sa každá škola rozdelí do troch skupín, v ktorých budú spracovávať vybraného českého, poľského, slovenského či ukrajinského autora a jeho dielo, s ktorým bude pracovať druhá strana.
Hodiny dejepisu
Mein Traumhaus
Na hodinách nemeckého jazyka predviedli naši ôsmaci jazykové znalosti a odprezentovali tému: Mein Traumhaus – išlo im to veľmi dobre.
TAJOMSTVÁ MIKROSVETA
Týždeň vedy a techniky v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši poodhalil našim žiakom z 8.B a 9.A tajomstvá mikrosveta. Pod odborným vedením lektorov si pripravili a pozorovali detaily živej aj neživej prírody na mikroskopickým preparátoch z botaniky, zoológie aj geológie. A to čo videli zaujalo aj prekvapilo.
NEPOZNANÝ LIPTOV
...taký je názov výborného projektu, na ktorý nás deň pred jesennými prázdninami pozvala do Liptovského múzea Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV. Krátke dokumentárne filmy, zaujímavé diskusie s odborníkmi a súťažné otázky zamerané na odkrývanie zaujímavých miest a tradícií nášho regiónu odhalili aspoň kúsok z nepoznaného. Žiaci 9. A triedy si okrem nových poznatkov a skvelej zábavy odniesli aj výborný pocit z víťazstva v napínavej záverečnej súťaži.
Projekt „BANKA“
V utorok 24.októbra sa v triede 8.F na finančnej konferencii stretli štyri banky. Budúcim klientom predstavovali svoje produkty pre študentov, mladých ľudí lákali nízkymi, dokonca nulovými úrokmi, ponúkali dizajnové kreditné karty aj svoje meny, prešpekulované bonusy a darčeky za využité služby. Sú to ozajstní finančníci, ktorí sa naučili balamutiť hlavy klientom. Niektorí vynikali aj svojimi prezentačnými až hereckými schopnosťami, ktorým by uveril nejeden návštevník. Kto by potreboval poradiť v oblasti finančníctva, v 8.F sú odborníci.
Ako naši futbalisti vety skladali!
Stromy v lese
Stromy v lese
Vo štvrtok 20. októbra sa 5.A vybrala na netradičnú prechádzku do Čutkova. Mestské lesy pre nás zorganizovali poznávačku ihličnatých a listnatých stromov priamo v teréne. Pomocou zábavných didaktických hier sme sa naučili rozoznávať jednotlivé stromy, ich listy a plody. Ďakujeme za vydarenú hodinu biológie a tešíme sa na ďalšiu.
Október - Mesiac úcty k starším
CHEMICKÁ VEŽA
Športovci životnému prostrediu
KULINÁRIUM à la Dalton
Z čoho všetky látky sú?
Modely nám predvedú.
Atóm, protón, elektrón,
pozná veru každý tvor.
Atómy sme pospájali,
molekuly vytvárali.
Dalton by sa potešil,
on teóriu stvoril,
že my toho veľa vieme,
bo chémiu zbožňujeme.
VONNNÉ VRECKÁ
OCHRANA ŽIVOTA A ZDRAVIA
Ukážky prvej pomoci
Dňa 17. júna 2022 žiaci SZŠ M.T. Schererovej Rk demonštrovali ukážky prvej pomoci: KPR u dospelého človeka v bezvedomí, pri obštrukcii v dýchacích cestách, pri otvorenom krvácaní, prvú pomoc pri otvorených zlomeninách a anafylaktickom šoku pre žiakov 7.ročníka. Následne s nimi prakticky precvičovali modelové situácie a obväzovú techniku pod vedením PhDr. M. Totkovičovej a PhDr. Marty Bednárikovej.
HRNČEK VAR alebo V PRÍRODE JE ZLATO, NEZABUDNI NA TO
Veľkú silu bylinky v sebe ukrývajú,
ale ľudia na to často zabúdajú.
Noštek, hrudník, afty - mastičkou si natri.
Nádchovník a tymián – to je veľmi mocný pán.
A my sme si mastičku v škole vyrobili.
ingrediencie sme spolu povarili.
Aj vám všetkým stačí len kvietky zasadiť
a potom už len v zdraví šťastne si žiť.
Nám chémia vonia, ale najmä CHUTÍ
My sme veľmi šikovní,
nápadití, tvoriví.
Môžete s nami rybku, koláčiky ochutnať,
vitamínmi sa nadopovať.
Recepty sme pohľadali,
informácie tak získali.
Kde sa vitamín nachádza,
čo telíčku dodáva.
Rozpustné vo vode, tuku,
pomáhajú vlasom, brušku a aj oku.
A keď niečo ešte vedieť chcete,
nám – deviatakom sa určite ozvite.
Ak bude treba niečo pripraviť,
neváhajte sa s nami poradiť.
Skvelý recept nájdete vo videu.
DOBRÚ CHUŤ.
I LOVE CHEMISTRY alebo Originálne Skvelé Experimentovanie Majstrov Futbalistov
Aj 1. jún je ten deň,
keď vedu a chémiu zbožňujem.
Termín sme si dohodli,
na Katolíckej univerzite sa stretli.
Prečo? Určite sa pýtate,
odpoveď tu hneď máte.
Pozrite na naše tváre,
usmievavé boli stále.
Chameleóna sme odhalili,
chromatograficky farby objavili.
Biológiu s chémiou sme spojili
a slonovi zuby vyčistili.
A tak sme sa zabávali,
tajným písmom sme písali.
Perfektný bol DEŇ DETÍ,
nech odkaz svetom letí.
Astro Show
V pondelok 30.5. sa žiaci 1. stupňa zúčastnili programu Astro Show, kde sa zaujímavou formou dozvedeli veľa o vesmíre, o hviezdach a čiernych dierach.
Záchrana žiab - Hrabovská dolina
Aj v tomto roku sa žiaci 2.A triedy vybrali do Hrabovskej doliny , aby pozorovali žaby. Poniektoré z nich mali problém prekonať múr a tak im žiaci pomohli dostať sa bezpečne cez túto prekážku do vody.
Hasiči 2.A
4.mája slávi meniny Florián . Sv. Florián je patrónom a ochrancom hasičov. Žiaci 2.A triedy sa vybrali v tento deň navštíviť hasičskú stanicu, aby sa oboznámili s prácou HZ, a aj s technikou, ktorú používajú. Ich práca je nielen veľmi zaujímavá, ale aj nebezpečná.
Projektové vyučovanie
Aj projektové vyučovanie je súčasťou našich hodín nemeckého jazyka. Naši deviataci tvorili zaujímavé projekty k zadaným témam: Unsere Schule, unser Haus, die Sportaktivitäten, meinTraumhotel.
Vyhodnotenie ZBERU PAPIERA
Na 1.stupni našej ZŠ sa vyzbieralo 1598 kg, z toho až 282,7 kg nazbierala 3.B, čím si vyslúžila sladkú koláčikovú odmenu. Na druhom mieste sa umiestnila 4.B a hneď za ňou 1.B. Medzi najlepších zberačov jednotlivcov sa zaradil Samuel K. so svojím príspevkom 85 kg, Tibor L. (80 kg), Melisa I. (77kg) a Petra P. (76 kg). Všetci si odniesli sladké odmeny.
Ďakujeme.
Čistenie okolia - alebo eviromentálna výchova v praxi
Deň Zeme nie je len 22.4, ale každý deň, keď niečo urobíme pre naše životné prostredie. Aj to si dnes pripomenuli naši štvrtáci a tretiaci, ktorí sa pustili do čistenia okolia našej školy. O plechovky, ohorky, plasty a papiere nebola núdza... Inšpirujeme vás?
Ponožkový deň
Dnes sme si ponožkovým dňom pripomenuli, že aj medzi nami sú ľudia, ktorí musia žiť s Downovým syndrómom.
MY SME EKO
Ak máš v skrini tričko staré,
vyrob z neho tašku práve.
Stačí návod prečítať,
prírode tak pomáhať.
Ale najmä:
PRÍJEMNE SA ZABÁVAŤ.
Návod na EKO tašku TU.
POMÁHAŤ ZNAMENÁ MAŤ RÁD
Naša škola pravidelne pomáha opusteným zvieratkám v Centre nájdených zvierat – útulok Ružomberok. Bolo to aj v priebehu októbra 2021 – januára 2022 a spoločne sme vyzbierali sumu 120,50 €.
Triedy, ktoré nám pomohli: 6.A - 30 €, 9.A - 28 €, 8.A - 25 €, 9.B - 11,50 €, 8.F - 10 €, 5.B - 6 €, 9.F - 5 € a 7.B - 5 €. Peniažky budú odovzdané pani riaditeľke Centra nájdených zvierat za prítomnosti vedenia školy.
ĎAKUJEME, že osud opustených havkáčov vám nie je ľahostajný.
POZÝVAME NA PREDSTAVENIE
VIANOČNÁ POŠTA
Aj v tomto roku sa naši žiaci - štvrtáci (4.B), zapojili do projektu o.z. Pohodovo: Vianočná pošta. Vytvorili 15 vianočných pohľadníc, ktoré poslali seniorom do DD v Santovke. Veríme, že im naše priania prinesú veľa vianočnej radosti
Týždeň zdravej výživy v 4.B
V rámci Týždňa zdravej výživy si naši štvrtáci vyhľadávali informácie o zdravých potravinách, ktoré potom prezentovali spolužiakom pomocou vytvorených plagátov. V priebehu týždňa sa snažili nosiť zdravú desiatu a navzájom sa inšpirovať. Nechýbala ani tradičná malá ochutnávka exotického ovocia - ako mango a machovka. Dozvedeli sa, že existuje modrá kukurica, ktorá sa bežne vyskytuje v Mexiku či južnej Amerike - a preto bodku za celým týždňom urobili pukance z tejto netradičnej plodiny.
Detské dopravné ihrisko 2.A
11. októbra žiaci 2. A triedy, v rámci predmetu prvouka - bezpečnosť na cestách a dopravná výchova, absolvovali vzdelávanie priamo na detskom dopravnom ihrisku v Ružomberku. V praxi si zopakovali nielen pravidlá cestnej premávky, dopravné značky, ale na bicykloch sa stali aj priamymi účastníkmi cestnej premávky. Na detskom dopravnom ihrisku sa im páčilo a určite tu neboli posledný krát.
Drievková matematika v praxi
Deň Zeme 2021
Už tradične si dňa 22.4. na našej škole pripomíname DEŇ ZEME. Aj žiaci prvého stupňa sa svojimi aktivitami zapojili počas celého týždňa i v tento významný deň ,do celosvetového úsilia za záchranu Zeme so všetkým ,čo ju robí jedinečnou...Tak napr. žiaci 2.B vyzbierali odpadky v blízkosti školy,na výtvarnej zhotovili pohyblivé lienky,počítali príklady venované tejto tematike,pozreli si prezentáciu o recyklácii odpadov a záchrane našej planéty....Žiaci 4.B zhotovili plagáty ku Dňu Zeme a súťažili v kvíze venovanom recyklácii plastov. Počas celého týždňa sa všetci žiaci prvého stupňa zaoberali ochranou prírody a životného prostredia, škodlivými vplyvmi a ich dôsledkami na naše zdravie, dôležitosťou recyklácie odpadu a spoznávali možnosti ako pomôcť teraz i v budúcnosti zachrániť našu Zem...
Výtvarná súťaž Najkrajšia čapica
V spolupráci s CVČ v triedach 1. stupňa prebieha výtvarná súťaž „ O najkrajšiu čapica.“ Žiaci 1.A triedy ju majú už úspešne za sebou a piati z nich: Natálka Derjanová, Jakubko Banáš, Nikolka Katráková, Lujza Lauková a Lukáško Frolo sa tešia pekným odmenám a diplomom. Všetci sa snažili a tak sme si mohli vyzdobiť čapicami nielen triedu, ale aj chodbu.
Vedomostná súťaž hravou formou
Vo štvrtok 26. novembra sa v 1.A triede konala vedomostná súťaž zábavnou formou. Organizátormi bolo CVČ Elán. Víťazné družstvo v zložení: Nelka Kudličková, Eliška Horošová a Lujza Lauková získalo pekné ceny, diplom a všetci účastníci sladkú odmenu.
Svetový deň boja proti AIDS
7.B trieda si 1. decembra na hodine biológie pripomenula Svetový deň boja proti AIDS, ktorý sa od roku 1988 každoročne vyhlasuje na 1. decembra. Je medzinárodným dňom zameraným na zvyšovanie povedomia o pandémii AIDS spôsobenej šírením infekcie HIV a smútok za smrťou týchto ľudí. Laura Kovalovská, Sára Uličná a Nina Čekalová zaujímavými a pútavými prezentáciami priblížili spolužiakom poznatky o tomto ochorení, prejavoch, prenose, rozšírení, no hlavne o prevencii.
Jesenné aktivity 1.A triedy
Prešiel prvý štvrťrok školského roku a my, žiaci 1.A, sme sa Vám ešte nepredstavili. Za takmer tri mesiace, ktoré sme absolvovali v škole, sme sa toho veľa naučili, ale aj veľa zažili. Spočiatku, kým sa dalo, sme spoznávali nielen prostredie našej školy, ale aj jej okolie. V rámci prvouky a telesnej výchovy sme sa prešli Čutkovskou dolinou, kde sme mali možnosť vidieť domáce zvieratká, zabavili sme sa v parku v Novej Černovej, zapojili sme sa do týždňa zdravej výživy, a aj do zberu papiera. V škole sa nám páči a už sa tešíme na ďalšie „zimné“radovánky.
AKO SME BOLI V CENTRE NÁJDENÝCH ZVIERAT
Aspoň fotografiami chceme priblížiť radosť našu, ale aj radosť havkáčov. Finančná suma, ktorú sme vyzbierali a odovzdali za účasti vedenia školy a žiakov 6.F triedy, bude použitá na veterinárnu starostlivosť o štvornohých chlpáčov. Najviac ich však potešili sladké piškóty a pohladenie. Veríme, že aj VY by ste tam našli dobrého kamaráta. Stačí sa ísť pozrieť.
Ekokonferencia v 7.B triede alebo "Aj my máme k tomu čo povedať"
Bol mesiac pred Vianocami a so žiakmi sme si pripravovali trochu zaujímavejšie hodiny na predvianočný čas. Keďže sa veľmi radi o všeličom rozprávajú, tak sme sa dohodli, že budeme diskutovať. Ale aby to nebolo len také rozprávanie sa o všetkom a o ničom, dohodli sme si rôzne témy, z ktorých si jednu vybrali. Myslela som si, že to bude téma o Vianociach, kamarátstve alebo niečom podobnom. Bola som však veľmi milo prekvapená, keď si jednomyseľne odhlasovali tému o životnom prostredí.
Organizovania konferencie sa ujali dievčatá. Dohodli sa na termíne a pripravili plagát. Zostavili zoznam tém, ktoré si sami žiaci vybrali. Technické zabezpečenie - ozvučenie (mikrofón a reproduktor) zaobstarali chlapci. Ja som dostala úlohu fotografa. Lea Jeleníková bola poverená moderovaním. Musím povedať, že sa svojej úlohy zhostila veľmi zodpovedne, zaujímavo rozdelila prednášajúcich, pripravila si podnetné otázky, vedela zareagovať v každej situácii a skvele viedla celú konferenciu. 👏
Po počiatočnej tréme prvých prednášajúcich sme si na troch vyučovacích hodinách slovenského jazyka postupne vypočuli rôzne fakty o znečisťovaní životného prostredia, spôsoby ochrany a návrhy na obnovu. Žiaci prednášali, diskutovali, argumentovali. To podstatné však bolo, že dokázali spolupracovať, dohodnúť sa, zodpovedne sa pripraviť a byť hrdí na výsledok svojej práce. A veru mali byť na čo!👏👏👏
POMÁHAŤ ZNAMENÁ MAŤ RÁD!
Týmto heslom sa žiaci našej školy riadia už 9 rokov a pomáhame tým, ktorí si pomôcť nemôžu. Sú to opustené zvieratká, ktoré sú umiestnené v Centre nájdených zvierat – Biely Potok. Tento rok sa nám spoločnými silami podarilo vyzbierať 245 €.
Finančná čiastka bude odovzdaná vo februári za prítomnosti našich žiakov a vedenia školy. Ale o tom bude iný príspevok.
A to najhlavnejšie: ĎAKUJEME VŠETKÝM, KTORÝM NIE JE OSUD SLABŠÍCH ĽAHOSTAJNÝ.
Keramika v 1.B a v 4.B
Konečne aj žiaci 1.B a 4.B sa dňa 13.1.2020 dočkali toho " uja keramikára" , ktorého tak veľmi spomínali žiaci iných tried na prvom stupni ZŠ Klačno. Naozaj - dokázal v každom žiakovi - či prváčikovi, či štvrtáčikovi prebudiť záujem o prácu s hlinou. Pomalými krôčikmi sa pod vedením p.Novotňáka dopracovali ku krásnym výsledkom, ktoré si každý žiak sám označil svojimi iniciálkami a po dvoch týždňoch sušenia si ich zoberie domov. Už teraz sa tešíme na opätovné stretnutie v budúcom školskom roku na "uja keramikára".
KŔMIDLÁ PRE VTÁČIKY
Naši šikovní šiestaci rozvešali na stromy v školskej záhrade výživné pochúťky pre spevavce a vlastnoručne vyrobené kŕmidlá. Vtáčiky budeme počas zimy, kedy je v prírode menej možností nájsť si potravu, prikrmovať semienkami slnečnice, prosa, maku, ľanu, repky...Čím pestrejšia zmes sa vtáčikom ponúkne, tým viac druhov sa poteší. Kŕmidlá sme vyrobili na tvorivých dielňach v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši na Mikuláša 6. decembra. Okrem iného sme sa dozvedeli, že prikrmovať sa má začať počas tuhých zím a skončiť s príchodom jari, aby sme vtáčence moc nerozmaznali a nezabudli si pre seba a mláďatá hľadať prirodzenú potravu. Do kŕmidiel rozhodne nepatrí voda, pečivo, slané a údené pochúťky.
Ďakujeme trpezlivým „pomocníkom“ zo SMOPaJ za príjemné mikulášske dopoludnie. Žiaci 6.A.
Keramika v 1.A a v 2.A
Aj žiaci 1.A a 2.A sa dočkali. Navštívil ich ujo keramikár, ktorý dokázal v každom žiakovi prebudiť záujem o prácu s mäkkou a poddajnou hlinou. Pomalými krôčikmi a so správnou navigáciou sa dopracovali k hotovým a jedinečným dielkam, ktoré si každý sám označil svojimi iniciálkami. Atmosféra v triede bola príjemne- pracovná. Výsledok snaženia sa jednotlivcov bol perfektný. Svoje výrobky si po dvoch týždňoch sušenia malí keramikári zoberú domov.
Korčuliarsky kurz v 2.B
Naši žiaci z 2.B sa v týždni od 25. - 29.11.2019 zúčastnili Korčuliarskeho kurzu, ktorý organizoval MHK Rk. Počas piatich dní zažili vďaka milým, akčným a veselým trénerom kopec zábavy. A nie len to - práve prostredníctvom hrových aktivít a súťaží nadobúdali a trénovali nové korčuliarske zručnosti a schopnosti. Radosť zo svojich veľkých pokrokov a úspechov si žiaci vychutnali na piatkovej "Olympiáde" a prevzali si zaslúžené odmeny. Pre nás je najväčšou to, že sa v nich prehĺbil pozitívny vzťah ku korčuľovaniu a zo štadióna odchádzali odhodlaní venovať sa mu (a možno aj hokeju) - naďalej.
Hokejovým trénerom teda patrí naše veľké ĎAKUJEME :D!
Keramika v 2.B
Ponuku zúčastniť sa Keramického kurzu, resp. tvorivých dielní s pánom M. Novotňákom – umelcom a keramikárom, prijali aj žiaci 2.B. Pod jeho vedením sa aj tým najskeptickejším žiakom podarilo z hliny vymodelovať dielka hodné obdivu a objaviť tak v sebe netušené tvorivé schopnosti, za čo mu patrí naše poďakovanie.
Čitateľský kútik
Čítaj a môžeš byť, kým chceš
Milovníci kníh to určite dobre poznajú. S každou novou knihou sa im otvára iný svet, svet fantázie, do akého nás môže vziať len dobrý príbeh. Zažiť dobrodružstvo s knihou a podeliť sa o to so spolužiakmi môžu žiaci druhého stupňa každú prestávku v novom čitateľskom kútiku, ktorý sme si spoločnými silami vybudovali v priestoroch školskej chodby. Z odpadových drevených paliet, ktoré sme získali z firmy ECCO Slovakia, a.s., sme s p. učiteľom Jankom Gálikom a p. učiteľkou Jankou Baďovou v horúcich letných dňoch vyrábali knižnicu. Knihy sme získali prostredníctvom zbierky kníh, do ktorej sa zapojilo veľa žiakov, rodičov a priateľov školy. Vyzbierali sme okolo 700 kníh. Pomohla nám aj pani učiteľka Danka Beňová, ktorá našla sponzorov kníh - knihkupectvá Martinus a Knihy pre každého. Do dokončovacích prác sa zapojili aj naši žiaci, ktorí si knižnicu skrášlili literárnymi pojmami. Finančné prostriedky na realizáciu sme získali od Raiffeisen banky zapojením sa do projektu Gesto pre mesto. Spolu sa nám podarilo vybudovať pre žiakov príjemné miesto na relax pri knihe. Dúfame, že ich kroky do čitateľského kútika povedú čo najčastejšie.
Keramikár
V piatok 22. novembra našu školu opäť navštívil pán Marek Novotňák , hrnčiar – keramikár a umelec, ktorý to s hlinou naozaj vie. Tentoraz sa hrnčiarskemu remeslu priúčali žiaci 4.A a 2.A triedy. A že im to išlo od ruky si môžete pozrieť aj samy.
Sladká odmena
Hoci od zberu papiera ubehlo už pár týždňov, v utorok 19. novembra žiakov 4.A triedy čakalo milé prekvapenie. Sám pán riaditeľ ich prišiel odmeniť veľkou tortou za 1. miesto v zbere. V rámci I. stupňa nazbierali vyše 400 kg, čo robilo priemer na žiaka 21 kg. Na sladkej odmene si všetci pochutili.
NAJLEPŠÍ ZBERAČI
Keramika
A nie sme len futbalisti! Vďaka pani učiteľke Dorníkovej sme sa na chvíľku stali keramikármi. Celkom nás to bavilo a sa nám aj darilo.
Ctíme si naše tradície alebo o 2. novembri v 2.B.
Naši druháčikovia v 2.B sa pred jesennými prázdninami venovali niekoľkým tvorivým aktivitám zameraným na poznávanie sviatku, ktorý slávime 2. novembra. Prečítali si príbeh O nespokojnej sviečke, ktorý im prezradil, prečo je svieca symbolom života. Vyskladali sviečku z citátov a myšlienok o živote, pričom sa podelili s ostatnými o svoje pekné spomienky. Nakoniec vytvorili krásne svietniky a spokojní vykročili do jesenných prázdnin...
Týždeň zdravej výživy - 1.B, 3.A, 3.B a 4.B.
Pani učiteľky z tried bloku "B" sa v týždni zdravej výživy venovali mnohým aktivitám. V pondelok deti poznávali "Cestu mlieka", kde sa prostredníctvom interaktívneho CD oboznamovali so spôsobom výroby mliečnych výrobkov a ich prospechu pre zdravie. V priebehu ďalších dní nechýbali v triedach misy z farebného ovocia a rozhovory o dôležitosti vitamínov, minerálov a vlákniny pre naše zdravie. A neostalo len pri slovách, chutné šaláty, ovocné šejky alebo šťavy z ovocia si žiaci pripravili a degustovali aj samostatne. Vyučovanie pani učiteľky spestrili aj čítaním kníh k téme týždňa (Laboratórium výskumníka výživníka) spojeným s aktivitami, alebo výtvarnou tvorbou: tvorením plagátu zdravej výživy, netradičného jabĺčka alebo otlačkov pomocou zeleniny u prváčikov. Nechýbali ani piesne, hry alebo rozprávky (Bol raz jeden život) podporujúce vzťah detí k zdravému stravovaniu. V závere týždňa sa niektorí žiaci oboznámili aj s "Tukiskom nasýteným a nenasýteným". Veríme, že aj tohoročný Týždeň zdravej výživy nasmeroval deti k správnemu stravovaniu a zanechal v nich okrem vedomostí aj pekné spomienky.
Týždeň zdravej výživy - triedy 1.A, 2.A, 2.B, 4.A
Zdravý jedálniček je pre zdravie nevyhnutnosťou. Aj túto myšlienku si v tzv. Týždni zdravej výživy pripomínali žiačikovia z celého prvého stupňa našej ZŠ. Pani učiteľky z tried "bloku A" prostredníctvom rôznych aktivít rozširovali obzory detí o zdravej strave. V bielom dni bol antihrdinom dňa Cukor - porozprávali sme sa o jeho škodlivosti a možnostiach, ako ho v strave minimalizovať. V utorok boli hrdinami dňa mrkvičky, grepy, 100% šťavy a aj sušené ovocie, ako dobrá alternatíva k tak lákavým cukríkom. V stredu nikto neodchádzal zo školy bez šťavnatého červeného jabĺčka a hľadali sme odpoveď na otázku, čo nesmie chýbať v zdravej desiate. Vo štvrtok sa deti mohli otestovať v rozlišovaní čerstvej zeleniny. A veru identifikovať chuť čerstvého špenátu, cukety či ľadového šalátu nebolo až také jednoduché. Na radosť pani učiteliek nezostal na tanierikoch ani lístoček...V piatok sme sa s deťmi porozprávali, čo znamenajú pojmy "BIO" a "É-čka" a vytvorili pekné "pyramídy zdravej výživy". Veríme, že tieto aktivity nielen obohatili deti o príjemné zážitky, ale zároveň im výrazne napomohli budovať zdravé stravovacie návyky a uvedomelý vzťah k jedlu.
Plavecký výcvik IV.A a IV.B triedy
34 žiakov štvrtých ročníkov absolvovalo počas dvoch týždňov v termíne od 30.9. do 11. 10. 2019 dvadsaťhodinový plavecký kurz. Nielenže sa zdokonalili v plávaní, ale postupne si osvojili aj jednotlivé plavecké štýly, základy potápania, skoky do vody. Posledný deň 30 žiakov splnilo limit a preplávali určenú vzdialenosť 100m / 4 dĺžky bazéna/ a možno by plávali aj ďalej ...až do Čierneho mora. Odmenou za ich výkony bol nielen diplom a sladká odmena, ale i pobyt v aerosolovej kabíne s morským vzduchom a dobrý pocit z úspešného absolvovania plaveckého kurzu.
DEŇ STROMOV
Planéta Zem je domovom pre viac ako 23 000 rôznych druhov stromov. Ich dôležitosť pre náš život je nesporná. Okrem toho, že produkujú kyslík, majú aj ďalšie zásluhy na kvalitu nášho života. Tak napríklad strom dokáže absorbovať až 48 kilogramov oxidu uhličitého ročne! Za svoj život tak každý jeden strom zadrží aj tonu tejto klímu ohrozujúcej látky. Presne kvôli tomu by sme ich význam nemali prehliadať. Myšlienka osláv Dňa stromov vznikla už v 19. storočí v americkej Nebraske v hlave novinára J. Sterlinga Mortona a postupne sa rozšírila do celého sveta. V stredoeurópskych krajinách si DEŇ STROMOV pripomíname 20. októbra. Vtedy tu panujú vhodné klimatické podmienky na ich vysádzanie.
Vysadili ste aj vy nejaký stromček? Či už áno alebo nie, v tieto jesenné dni by to bol viac než dobrý nápad!
"Už sa psíka nebojím" - 2.A a 2.B
Minulý týždeň navštívila našich druháčikov pani Katarína Janovová so svojím psíkom menom Kimi. Porozprávala a názorne nám spolu s Kimi predviedla základné zásady, ako sa správať ku psíkom, aby to bolo bezpečné. Najprv nám pripomenula, že zvieratká majú oveľa lepší sluch a čuch ako my. Deti sa naučili: ako nechať psíka, aby si ich oňuchal a spoznal ich, čo robiť, aby na nás neskákal, ako správne ku psíkovi pristupovať a ako ho hladkať. Deti si tiež zopakovali, ako sa správať, ak prechádzame okolo psíka za plotom, čo robiť, ak sa dva psy pustia do seba alebo ak nájdeme psíka, ktorý nikomu nepatrí. Nakoniec všetci dali malej Kimi zaslúženú odmenu. Pani Janovoá tak spolu s Kimi pomohla žiakom budovať si správny vzťah k zvieratkám a upevnila povedomie o dodžiavaní bezpečného správania, za čo jej patrí poďakovanie.
Druháci v Galérii Ľ. Fullu
"Učiť sa dá nielen v škole, ale kdekoľvek". O tom sa presvedčili aj naši druháci, ktorí sa v piatok 4.10. zúčastnili programu v Galérii Ľ. Fullu pod názvom "Vyučovanie v Galérii". Žiaci si prostredníctvom pozorovania obrazov upevňovali vedomosti zo slovenského jazyka, matematiky a popri tom sa spontánne oboznámili s dielami nášho významného rodáka a umeleckého maliara Ľ. Fullu. Popri tom si nemohli nevšimnúť charakteristické črty jeho tvorby, názvy jeho významných diel - a rozvíjať tak svoj vzťah k výtvarnému umeniu. Tvorcom programu preto patrí naše poďakovanie.
September a 4.A trieda
Prázdniny ubehli ako voda a My sme sa stali štvrtákmi. Mesiac september bol okrem opakovania učiva tretieho ročníka plný „bezpečnosti“.
Prvý týždeň sme sa zúčastnili podujatia v Čutkovskej doline „Bezpečne do školy.“
10. septembra prednášky venovanej nášmu zdraviu a správnej životospráve.
25. septembra sme navštívili detské dopravné ihrisko v Ružomberku, kde sme si pripomenuli základné dopravné predpisy a zajazdili na bicykloch.
RECYKLUJEME !
RASTÚ!!!
V piatok 13. septembra mala 6. A trieda šťastie na množstvo zaujímavých informácií o hubách Liptova. Pracovníci Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pár dní pred 2 – dennou výstavou zbierali v lesoch a na lúkach v tomto čase rastúce exempláre. A našli toho neúrekom – jedlé, nejedlé, jedovaté, bežné i vzácne, v tráve, v machu, na kôre stromov, nádherne voňajúce i odporne páchnuce...všetkých možných farieb a tvarov. Zanietene a trpezlivo nás previedli výstavou a mnohých z nás prekvapili pestrosťou tejto tajomnej ríše našej prírody. Ďakujeme.
Ochrana človeka a prírody 2019
Aby boli naši žiaci z 5.B a 5.F triedy ,,podkutí,, vedomosťami a pripravení na prázdniny, absolvovali predposledný vyučovací deň sériu aktivít s viacerými odborníkmi. Spolu kvízovali, ale aj tipovali , nacvičovali stabilizovanú polohu, masáž srdca, diskutovali o poskytnutí prvej pomoci pri rôznych druhoch zranení. Dozvedeli sa o postupe pri stretnutí s medveďom, uhryznutí vretenicou či nájdení munície v lese a inom nebezpečenstve v horách. Vypočuli si techniky nastavenia fotopascí, videli fotopascu aj infračervenú kameru v ,,priamom prenose,,. Pomocou teleobjektívu sledovali ,, na diaľku,, život na Plieške nad Černovou. Pliešku alebo Tri vrchy stráži päť metrov vysoký jednoramenný kríž, ktorý sa pri peknom počasí ligoce. Prečo? Ak sa to chcete dozvedieť, stačí sa vybrať na toto úžasné miesto s krásnymi výhľadmi.....
Čutkovská dolina známa - neznáma
V rámci opakovania učiva prírodovedy sa žiaci 3.A triedy vybrali na náučný chodník Čutkovskou dolinou. Hoci sme sa dostali až k 5. zastávke, dážď nás zahnal späť. Bol to zážitok. Premočení , ale šťastní sme sa vrátili do školy.
Deti kvetov
21. júna Mestský študentský parlament zorganizoval 5. ročník akcie Deti kvetov. Zúčastnili sa ho okrem žiakov 2.B a 3.B aj žiaci 3.A triedy. Deti sa na námestí Š.N. Hýroša tešili z workshopu sadenia kvetov, súťažili a oprášili si vedomosti z prvej pomoci, separovania odpadu a zdravej výživy.
JE FAJČENIE „IN“?
Voda nad zlato
Dobre čítate, vôbec sme sa nepomýlili. Nielen soľ, ale aj voda je nad zlato. Naši siedmaci si počas chemickej exkurzie v Liptovskej vodárenskej spoločnosti prešli putovanie kvapky vody z domácnosti až do rieky. Dozvedeli sa o mikrobiologickom testovaní odpadovej vody, metódach mechanicko – biologického čistenia, videli rôzne typy usadzovacích nádrží, hrablíc, zásobníky bioplynu a diskutovali o tom, čo našu vodu najviac ohrozuje. Do vodárenskej spoločnosti sa dostane za jedinú sekundu až 360 litrov odpadovej vody a najväčšie množstvo znečisťujúcich látok predstavujú mikroplasty. My všetci to však môžeme ZMENIŤ. Dúfame, že sa k nám pridáte aj VY.
Po cestičkách fyziky
Naši šiestaci - futbalisti sa v piatok 24.5. zúčastnili zábavno - poučnej exkurzie v Centre popularizácie fyziky v Gymnáziu V. P. Tótha v Martine. Popri hre a zábave sa naučili mnoho, nechýbala im šikovnosť a chuť zapojiť sa do fyzikálnych aktivít. Určite si niečo podobné ešte zopakujeme.
FYZIKA VESELO I VÁŽNE
Naši šiestaci sa začiatkom mája zúčastnili fyzikálnej exkurzie v Centre popularizácie fyziky v Martine. Zabavili sa pri experimentovaní a súťažení, kde šikovné ruky a bystrá myseľ boli veľmi dobrými pomocníkmi. Popri zábave sa aj veľa naučili. Fyzika sa postupne stáva ich dobrou kamarátkou.
Viete, že...
jeden hektár ihličnatého lesa vyprodukuje za rok 30 ton kyslíka a pri listnatom lese je to 15 ton ?
Túto a iné zaujímavosti sme sa my, ekológovia z 5.B a 5.F triedy, dozvedeli počas EKOLOGICKÉHO DŇA v Liptovskom múzeu. Zopakovali sme si znaky ihličnatých drevín, spoznávali sme stopy mäsožravcov mačkovitých, psovitých, všežravcov, bylinožravcov, hrabavcov , vodných cicavcov, vtákov a určovali sme plody rôznych drevín. Po prednáške nasledovala prehliadka expozícií zo zoológie, botaniky, geológie, ale aj archeológie. Záver patril umeleckým fotografiám výstavy STROM, ktorú Liptovské múzeum organizuje už niekoľko rokov. Ešte ste výstavu nenavštívili? My ju určite odporúčame.
V MÚZEU – POUČENIE I ZÁBAVA
V Múzeu Čierny orol v Liptovskom Mikuláši pripravili žiakom 5.A triedy príjemné dopoludnie. Vedomosti o lese si doplnili prehliadkou expozície a aktuálnou prednáškou a prezentáciou „Ekológia lesa“. Po zaujímavých informáciách nasledovala interaktívna časť – zoznámenie sa so zvykmi spojenými s príchodom jari a s veľkonočnými tradíciami našich predkov. Ďakujeme!
Ako správne triediť odpad
21.3. 2019 sa vo veľkej telocvični uskutočnilo interaktívne vystúpenie „Ako správne triediť odpad“. Vystúpenie bolo zábavné a zároveň i poučné. Zúčastnili sa ho žiaci 1. stupňa.
Príbeh jedného stromu
Vyrastal som v krásnom lese, obklopený mojimi kamarátmi. Cez konáre sme boli pospájaní a tvorili jednu rodinu. Každý sníval o tom, že raz bude niekto na ňom písať, kresliť, sedieť alebo budú z neho hračky, skladačky a skrinky. Po desiatkach rokov som sa musel s kamarátmi rozlúčiť, ale predsa sme sa stretli. Kde? V jednej škole, v jednej triede. V lese nás zdobili hniezda vtákov, kvapky rosy a voňavé ihličie. A tu v škole? Veď sa pozrite :).
Veľké ĎAKUJEME Paťkovmu, Ivkovmu a Sebastiánovmu oteckovi a firmám vankusovo.sk a Quiltex z Liptovského Mikuláša.
MAŤ RÁD ZNAMENÁ POMÁHAŤ !!!!
A v našej škole máme radi zvieratká, preto im pomáhame rôznou formou. Už šiesty rok sme organizovali finančnú zbierku na pomoc opusteným zvieratkám v Centre nájdených zvierat. Spolu s pánom riaditeľom, zástupcom rodičov, našimi piatakmi a ôsmakmi sme odovzdali vyzbierané peniažky – 267 €, ale aj prikrývky, hračky a chutné dobroty. Najväčšiu radosť však havkáči mali z nášho pohladenia.
VŠETKÝM, KTORÍ POMOHLI, ĎAKUJEME !!!!!
Rozhodni sa správne
Dňa 11.3. a 12.3. 2019 sa žiaci 4.A a 4.B zúčastnili na zaujímavej akcii: “Rozhodni sa správne“, ktorú každoročne organizuje Polícia SR v Ružomberku. Naši štvrtáci si hravou formou prehĺbili vedomosti o drogách, legálnych aj nelegálnych, pochopili ako negatívne pôsobia drogy na organizmus človeka. Vyskúšali si stav pod vplyvom alkoholu za pomoci špeciálnych okuliarov, dôsledky fajčenia na rodinný rozpočet a na „ vlastnej koži“ pocítili ako fungujú policajné náramky – kovové putá.... Nakoniec spoznali miestnosť predbežného zadržania a zahrali sa zaujímavú hru, inštalovanú v miestnosti, kde prebiehala samotná akcia. Bolo to naozaj poučné, ale aj zábavné, čo dokazujú aj samotné fotky...
Vlastivedno-poznávací výlet na Malinô Brdo
Posledný februárový deň sa žiaci 3.A triedy vybrali na vlastivedno-poznávací výlet spojený so zimnou turistikou. Zároveň to bola rozlúčkou so snehom. Hoci sa na Malinô Brdo vyviezli kabínkovou lanovkou , návrat absolvovali po svojich. Prešli takmer 10 km, za čo im patrí veľký obdiv.
Pozývame Vás do kina !
A to nie obyčajného. Naši ôsmaci si pripravili videá k téme ,,Kyseliny". Viaceré z nich si môžete vyskúšať doma, pretože ponúkli priamo návod z kuchyne. Doplnili ho hudbou, zamiešali svoje vedomosti a okorenili ho filmárskymi efektmi. Dúfame, že budú ,,chutiť".
MESIAC FINANČNEJ GRAMOTNOSTI
Pôvodne to mal byť týždeň, dnes už je to mesiac. Tvorivé vyučovanie má jednu veľkú výhodu: zaužívané štruktúry sa môžu prispôsobovať situácii a potrebám. Presne tak to bolo aj teraz. Systém, ktorý sa minulý rok rozbiehal len ako základný projekt dostal tento rok krídla. Prispôsobil sa dvom verziám 1.premene meny ZL na euro 2. Nákup a predaj v eurách. Každý učiteľ sa mohol rozhodnúť, aké sú schopnosti jeho triedy a čo z toho by rád vyskúšal. Posledný týždeň bude patriť škôlkarom. Tí budú našou čerešničkou na torte. Práve p.riaditeľka Materskej školy Klačno bola zábezpekou materiálneho zabezpečenia našeho projektu. S ochotou zapožičala euro bankovky a mince, ktoré zabezpečila pre materskú škôlku. Naši škôlkari totiž finančnú gramotnosť s RADOSŤOU TRÉNUJÚ! Pre učiteľov vznikla mimoriadna nástenka, kde zanietenci dostali možnosť vybrať si z 50 tich pracovných listov rôznej úrovne náročnosti a vyskúšať implementáciu naučených vedomostí v inej papierovej forme. Tak, a keďže tvorivosti nie je nikdy dosť, tak tento rok PROJEKT FINANČNEJ GRAMOTNOSTI dostal KRÍDLA.V pedagogickej praxi sa za najvyšší stupeň pochopenia považuje vlastná tvorba!!! Tu sa mimoriadne preukázala ako tvorivá Mgr. Lýdia Gejdošová, ktorá tento projekt dotiahla do dokonalosti. Vytvorila systém odmien, ktorý je založený na princípe zárobkov za dobrý výkon v škole. Žiaci si nakúpia len za to, čo si môžu dovoliť. Zaujímavá verzia!!!! Budúci rok to nenecháme len v 1 triede, ale spojíme sily a dotiahneme to do dokonalosti. No, najlepšie nakoniec. MIMORIADNU POCHVALU udeľujeme STELLE, TAMARKE, DANIELKE, ELLE, LENKE, JAKUBOVI, LAURE, NATÁLKE, NINKE...Títo žiaci 5.B nám totiž zabezpečili fungovanie celej akcie, ktorú si minulý rok predtrénovali a v tomto roku boli v obsadení V HLAVNEJ ÚLOHE. ĎAKUJEME
Žiacka ,,vedecká“ konferencia – rolová hra /prezentácia projektov
Prosíme buďte trpezliví a čítajte od začiatku do konca. Ďakujeme! Etiketa: dress code – blúzky, sukne, šaty, košele a niektorí i kravaty či motýliky. Na stoloch čajíček ,,nervy a stres“, v rukách plody našej trojmesačnej práce z literatúry. Asi takto začínala žiacka ,,vedecká“ konferencia, ktorú si žiaci 8.A a 8.F vyskúšali na vlastnej koži 9. a 10. januára 2019. Bolo to pre nich niečo nové, zatiaľ nezažité, preto mnohí mali zmiešané pocity. No úsmevy na tvárach a odhodlanie v ich očiach prezrádzali, že sa tešia. Konferencia sa niesla v duchu hesla LITERATÚRA JE ZAUJÍMAVÁ, FASCINUJE, POMÁHA, INŠPIRUJE.... Témy a podmienky boli zadané ešte v septembri. Pri spracovaní projektu i počas prezentácie sa vyžadovala originalita, nápad, myšlienka a odborná terminológia v zmysle platných vzdelávacích štandardov. Odporúčalo sa vychádzať z rôznych zdrojov informácií, navštíviť pamätnú izbu, rodný dom či múzeum zadaného autora. Takáto práca z literatúry má svoje špecifiká – je potrebné stavať na vlastných čitateľských zážitkoch. A výsledok?? Nad všetky očakávania. DECKÁ BOLI ÚŽASNÉ!!!!!
Pomoc zvieratám
Poslený deň pred Vianočnými prázdninami sa žiaci 3.A triedy boli rozlúčiť so „Starým rokom“ v Čutkovskej doline a zároveň priniesli niečo pod zub aj zvieratám.
Zimné radosti
V Novom roku si to zopakovali, ale zmenili lokalitu a pokrm pre zvieratá vysypali v lese za Lesnou ulicou. Okrem toho využili bohatú nádielku snehu a dopriali si zimných radostí.
Prváci chcú mať zdravý chrbátik
Prváci chcú mať zdravý chrbátik... a preto v stredu 19.12. absolvovali zdravotné cvičenia zamerané na správne držanie tela a odstránenie deformít chrbtice. Správne cviky nám ukázala fyzioterapeutka Radka Komárová, tentokrát s pomôckou Thera - Band, posilňovacou gumou na cvičenie.
PROJEKTY - OTRAVA ALEBO PRIRODZENÝ PRINCÍP UČENIA? VYBERTE SI :-)
V každej triede sa nájde žiak, ktorému to tradičné vyhovuje MENEJ. Väčšinou sa prispôsobuje ťažšie, ale vydrží to. A sem-tam sa sám chopí iniciatívy a všetkým naokolo ukáže, ako by sme to my učitelia mali robiť. Vnímavý učiteľ sa z toho poučí a nechá DROBCA zažiariť. A tak si vychutnajte moment SLÁVY nášho MATEJA ŠMIDU. Pripravil si projekt o sopkách a všetci sme na neho hľadeli v nemom úžase. Ďakujeme MATEJ
Jesenné upratovanie 2018
Naši žiaci sa neustále zapájajú do práce na školskom pozemku. To, čo nám pripravila príroda alebo ľudia, ktorí nevedia, kde patrí plastová fľaša či papierik od obľúbenej sladkosti, sa snažíme so žiakmi vyzbierať. Skrášľovanie, zbieranie odpadu, čistenie jazierka, zbieranie lístia a mnohé ďalšie činnosti patria už k neoddeliteľnej súčasti predmetu technika a svet práce.
REVOLUTION TRAIN – PROTIDROGOVÝ VLAK
Do Ružomberka zavítal 7. 11. unikátny multimediálny mobilný vlak, ktorý interaktívnou formou ponúka kvalitný protidrogový program. Naši ôsmaci si prehliadkou protidrogového vlaku – REVOLUTION TRAIN mohli prejsť reálnym príbehom drogovej závislosti. Postupne ho sledovali v kinosálach v jednotlivých vagónoch vlaku. Po filmovej pasáži nasledovala realisticky stvárnená scéna priamo súvisiaca s drogami - drogový brloh, súdna sieň, väzenská cela, protidrogová liečebňa, miesto havárie... Tu sa aj uskutočnila interakcia medzi návštevníkmi a moderátorom. Veríme, že kombinácia informácií, zmyslového vnímania a diskusie inšpirovala našich žiakov k pozitívnym životným voľbám.
AKO 2. A ŠIROKÉ "ä" TRÉNOVALA
Poriadny to jazykolam: Žriebä, smäd a mäkčeň aj by som sa prešiel. Mäsiar, pamäť, vädnúť asi mi ide rednúť......., tak, toto mala byť iba vstupná motivácia. Potom hor sa do práce druháci, však už sú z VÁS veľkáči! A čuduj sa svete, celkom sa im darilo.
Týždeň zdravej výživy: Farebné dni na 1. stupni ZŠ
Jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravá výživa, na ktorú často zabúdame... Práve preto sme sa v týždni od 15.10. do 19.10.2018 zamerali na podporu zvýšenia spotreby mlieka a mliečnych výrobkov, zvýšenia konzumácie ovocia a zeleniny...
Raňajky v škole 2018
16. októbra si pripomíname Svetový deň zdravej výživy. Pretože, výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje zdravie. V tento deň raňajkujeme zdravo v škole. Tradičná múdrosť hovorí: „Raňajky zjedz sám, o obed sa podeľ s priateľom a večeru daj nepriateľovi.“ Odvtedy sa doba síce zmenila, význam raňajok však aj v moderných časoch pretrváva. Vyváženým prvým jedlom dňa totiž naštartujete nielen metabolizmus, ale aj centrálny nervový systém. Únave a hladu tak nedáte najmenšiu šancu. A ak máte nejaké to kilo navyše, je celkom možné, že aj schudnete. Tak teda, dobrú chuť!
Evakuácia školy
V piatok 28.9.2018 sme si vyskúšali únik z budovy v prípade hroziaceho nebezpečenstva. V stratke - evakuáciu. Takisto sme mali možnosť vidieť prácu hasičov pri vyslobodzovaní našich žiačok "uväznených " v plameňoch.
Zásady prvej pomoci
Naši deviataci mali možnosť vyskúšať si zásady prvej pomoci a prvú pomoc samotnú. Za túto výbornú skúsenosť ďakujeme Strednej zdravotníckej škole Márie Terézie Schererovej z Ružomberka.
Deň zmeny 2018
Aj tento rok mali naši žiaci možnosť spoznať spoločnosť Mondi SCP trochu inými očami. Mladá generácia triedy 8.A si vyskúšala ručnú výrobu papiera, prácu s hasiacim prístrojom a oboznámila sa s bezpečnostnými prvkami v tejto firme. Žiaci sa stretli so študentmi SOŠ polytechnickej v Ružomberku, ktorí prezentovali ukážky z jednotlivých odborov a spolu so študentmi STU v Bratislave experimentovali s jednoduchými chemickými látkami. Akciu sme opúšťali so sladkým občerstvením. Určite sa zúčastníme aj budúci rok.
Dopravé ihrisko žiakov baví
Tak, opäť sme mali šancu prevetrať prilby na bicykel. Detské dopravné ihrisko nám spríjemnilo jedno májové dopoludnie a opäť nás školili po ktorej strane sa jazdí na bicykli, odrazky, raflexky, počty bicyklov vedľa seba alebo radšej v rade? Vedeli by ste? No, správnych odpovedí bolo pomenej, ale doštudovali sme to, poriadne preopakovali a HOR SA DO PRAXE! Ďakujeme Mestu Ružomberok, Mestskej polícii a Polícii SR, že pre žiakov robia takúto milú aktivitku.
RAABE - PRÍRODOVEDA V TERÉNE
No, inovácie sa vyplácajú. Nová pracovná učebnica PRÍRODOVEDY pre 4.r. je veľmi pekná. Využíva všetky zásady, ktoré má dobrá učebnica mať a priamo vyzýva učiteľa, že DNES sa pôjde do terénu. STOPKY, ŠNÚRKY, PALIČKY - POTEŠTE SA DETIČKY. A tak sme ich poslúchli a merali sme rýchlosť okolitých tokov, porovnávali teplotu stojatých a tečúcich vôd. No, radosť pracovať. ZŠ KLAČNO nám ponúka ideálnu polohu - toky, rieky, potôčiky, jazerá...radosť pracovať a nadšenie žiakov by sa tiež dalo zmerať. Tak do SPRÍRODOVANIA priatelia ;-)
Deň Zeme 2018
Deň Zeme si pripomínajú ľudia na celom svete práve preto, aby sa nezabúdalo na dôležitosť prírody a jej ochrany. Vytvára sa priestor na to, aby sme sa zamysleli nad budúcnosťou našej planéty. Aj my sme tento deň oslávili rôznymi aktivitami skrášľujúcimi okolie, v ktorom žijeme, pracujeme a učíme sa. Vyčistili sme exteriér školy, sídlisko Klačno, lesnú cestu na cintorín a zachránili sme žaby v Hrabove.
Staraj sa o Zem ako najlepšie vieš.
Nedostal si ju od rodičov, ale požičal od svojich detí.
Program projektu „Zdravý chrbátik“
Projekt Zdravý chrbátik je celoslovenský projekt, ktorý organizuje OZ Za zdravší život. Projekt je pod záštitou Ministerstva školstva a financovaný Národným športovým centrom. Odborným garantom projektu je pán doc. MUDr. Robert Rusnák, PhD., ktorý je prednostom Neurochirurgickej kliniky, ÚVN v Ružomberku a predsedom OZ Za zdravší život.
Hlavným cieľom projektu je predchádzať deformitám chrbtice a chybnému držaniu tela u detí. Projekt je zameraný na žiakov prvého stupňa základných škôl a deti v predškolskom veku (5-6 rokov).
V rámci projektu sa pani Mgr. Zuzana Smiešková zúčastnila školenia, ako s deťmi správne cvičiť zdravotné cvičenia a ako stimulovať ich držanie tela počas dňa. Keďže absolvovala školenie môže s deťmi tieto prvky uplatňovať v škole.
Matematické nákupy
Pred krátkym časom sa piataci z 5.A venovali riešeniu úloh o výhodnom nakupovaní. Virtuálne nakúpili v rôznych obchodoch rovnaké druhy potravín, porovnali ceny za jednotlivé nákupy. Prepočítali tiež, či je výhodné cestovať po obchodoch a kúpiť si v každom z nich len najlacnejší tovar. Všetky svoje zistenia potom spracovali a vytvorili pekné plagáty. Snažili sa a tak si zaslúžia pochvalu.
Polícia školila
Tak, radosť nám urobila prednáška policajného zboru SR, ktorá okrem toho, že je veľmi poučná je aj mimoriadne nápaditá. Niektoré informácie o pasívnom fajčení, alkoholizme, drogových závislostiach boli pre žiakov mimoriadne poučné. Vyskúšali si stav pod vplyvom alkoholu, dôsledky fajčenia na financie..., mimochodom, vedeli ste, že fajčiar by mohol za rok ušetriť okolo 1100 eur.
Interview v praxi
Klačno sa dnes otriasalo v základoch. Poniektorí respondenti, by radšej ostali doma, keby vedeli, čo ich čaká, ale boli aj takí, ktorí nás s radosťou priučili, odpovedali a tešili sa, že stretli žiakov, ktorí pracovali v teréne. Hlavnou témou bola RECYKLÁCIA..., no, SLOVÁCI ! málo sa snažíme...
RECYCLING - RECYKLÁCIA alebo ZÁPAD NA VÝCHODE ;-)
Tak, mohli by sme to nazvať projektové vyučovanie v praxi a na pokračovanie. Žiaci nám ukazujú, čo ich baví...z obchodu máme recyklačný dvor a žiaci sa nám nejdú vytešiť...roztriedenie základného materiálu nebol problém, ale naše vedomosti o problematike sú stále malé. Veď, čo tak obal z dobošky Lina??? Otázok je stále veľa, a preto hľadáme odborníkov, ktorí by sa nám mohli povenovať ako na to. Ak máte nápady, myšlienky, tak hor sa do 4.B. Máme sa čo učiť.
Týždeň finančnej gramotnosti
WEEK OF FINANCIAL LITERACY - TÝŽDEŇ FINANČNEJ GRAMOTNOSTI
Eurá, libry a aj zloté nemožné je zrazu MOŽNÉ! Konečne, tak tento vzdych urobili žiaci 3.A, 4.A a 4.B, ktorí si počas tohto týždňa mohli vyskúšať reálnu premenu meny. No, poriadne sme oprášili násobenie a delenie číslom 4, ktoré bude našich žiakov strašiť ešte dlho ;-). Nakúpiť v TESCU - britský reťazec, KAUFLANDE - nemecký reťazec, BILLE - nemecká skupina, LIDL - nemecký reťazec, CBA - poľský reťazec a mať k dispozícii iba zlote, groše a zaplatiť nimi v obchode, kde je všetko ocenené v librách a eurách nie je až také jednoduché. Záver bol pozitívny, lebo žiaci túžili preplnené shopping bags niesť domov a to nám urobilo veľkú radosť. A keďže sa projektové vyučovanie tak pekne zažilo, tak sa tešte na budúci týždeň, budeme to RECYKLOVAŤ!!! TAK DO ZRECYKLOVANIA PRIATELIA ;-)
Hravo ži zdravo
Červené stužky
Červené stužky sú symbolom a názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS. AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás. Žiaci a učitelia našej školy v tento deň prišli oblečení v červenom a „živou“ červenou stužkou sme vyjadrili svoju podporu ľuďom, ktorí žijú s HIV a AIDS a uctili si pamiatku tých, ktorí v dôsledku tohto ochorenia zomreli.
Vyhodnotenie Týždňa zdravej výživy
Jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravá výživa, na ktorú často zabúdame...Práve preto boli na 1.stupni ZŠ Klačno dni v týždni od 16.10. do 20.10.2017 zamerané na podporu zvýšenia spotreby mlieka a mliečnych výrobkov, zvýšenia konzumácie ovocia a zeleniny...
Tento rok sme tieto tematické dni farebne zladili a nazvali sme ich ako inak „Farebné dni na 1.stupni ZŠ Klačno“, počas ktorých prebiehali aktivity podporujúce zdravú výživu, a teda aj zdravý životný štýl našich žiakov.
Zelený deň
Tak, naše drony to pochopili super akčne. Roztiahli svoje zelené krídelká a do ZŠ Klačno pospúšťali multivitamínové bomby v podobe, brokolice, cukiet, mäty, byliniek.....Sladké smoothie a šaláty dobíjali náš energetický príjem a zabezpečili nám zásobu kilojoulov až do piatku.
RED DAY alebo VŠETKO NA ČERVENO
Vitamíny a minerály útočia! Dnes napadla červená invázia ZŠ KLAČNO a spôsobila nemalé zápchy vo vyučovacom procese. Nákladné vozidlá (p.učiteľky) sa značne spomaľovali a dávali prednosť novodobým dronom (žiačikom). Červené drony boli v značnej prevahe a orientovali si výučbu vo svoj mlsný prospech. Našťastie, zajtra pôjdu drony NAZELENO!!!
Zožltli sme!!!
Tak, 1.stupeň sa nám trošku žlto- zoranžovil a naše dietky sa zase priučili o ovocí a zeleninke, ktorá je trošku z iného súdka: mango, hokaido, citróny, pomelo...takto pestro to vyzeralo a pozor! Zajtra sa trošku začervenáme, tak do sčervenania priatelia:-).
TÝŽDEŇ ZDRAVEJ VÝŽIVY / HEALTHY WEEK
Informujeme verejnosť, že na ZŠ KLAČNO sa rozbehol týždeň zdravej stravy. Dnešný deň sme odštartovali nabielo a oprášili sme si vedomosti o mlieku a mliečnych výrobkoch. Triedy sa nám zabeleli a vápnik sa nám len tak sypal ;-). Na zajtra máme vyhlásený oranžovo-žltý deň, tak hor sa premýšľať, čo si zajtra prihodíme do školskej tašky. V mene školy a rodičov by sme radi poďakovali rodine Gabobjakovej/ mliekárni Leštiny za sponzoring pre 1.B-4.B, taktiež Školskej jedálni ZŠ KLAČNO za zabezpečenie vápnikovej multibomby, ďakujeme.
Samosprávne kraje
Koľko radosti to bolo počas tvorby projektov. Nešli sa vytešiť, keď mohli prezentovať. Hospodárstvo, župani, priemysel a všetko si to spracovali na vyučovaní, aby znížili starosť svojim rodičom. Najväčšiu radosť im urobila možnosť vžiť sa do role ŽUPANA....."ambície vždy boli, sú a budú" aj naša mlaď tomu rozumie;-).
Mobilná matematika alebo implementácia informatiky do matematiky
Dnes sme si trošku vydýchli a záverečnú kontrolu výpočtov sme prenechali na moderné prístroje. V tomto prípade nám poslúžili MOBILY. No, nebolo väčšej radosti ako zistenie, že mobil má aj túto funkciu. Tak hor sa do práce štvrtáci...
SVETOVÝ DEŇ SRDCA 2017
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 29. september za SVETOVÝ DEŇ SRDCA. Pripomenuli sme si ho aj v našej škole.
Ľudské srdce je najdôležitejším orgánom v našom tele. Keby prestalo biť, náš život by sa skončil. Okrem toho je srdce aj symbolom lásky. Všetko nasvedčuje tomu, že si zaslúži, aby sme o ňom vedeli viac
Dakedy platilo: Okno do sveta je kniha, našťastie, platí to aj dnes ;-)
Práca hasičov, policajného zboru a integrovaného záchranného systému
Dnes sme sa boli v Čutkovskej doline pozrieť na prácu hasičov, policajného zboru a integrovaného záchranného systému.
Spoznajte zážitkové vzdelávanie s kockami LEGO
Vo štvrtok 22.júna 2017 si žiaci 1.stupňa vyskúšali na hodine prácu s Legom osvedčenou metodikou z USA, ktorá je zameraná na prírodné vedy, mechaniku a inžiniering. Program Brick by Brick naučí deti praktické zručnosti v technických oblastiach. Žiaci sa učili kreatívne myslieť, a to zábavným spôsobom pod vedením špecializovaných lektoriek, ktoré im po motivácii predstavili sadu lega, z ktorého si krok po kroku podľa návodu sami postavili model tkz.“ Ruského kola“. Mali veľkú radosť, keď na koniec ich úsilia sa model dal do pohybu... Už teraz sa tešia, keď sa budú môcť v septembri prihlásiť na Lego krúžok na našej škole...
MOJA PRVÁ ŠKOLA - projekt KOZMIX
V mesiacoch apríl a máj sa žiaci zo 4. B pod vedením p. učiteľky Mgr. Lýdie Gejdošovej zapojili do projektu prebiehajúcom na vzdelávacom portáli Kozmix.sk. Vzdelávací portál Kozmix je brána do sveta digitálneho vzdelávania pre žiakov 1. stupňa základnej školy a ich učiteľov. V oblasti Malá finančná akadémia deti s kamarátom mimozemšťanom Kozmixom, ktorý pristál na našej Zemi „zarábali peniaze“, ktoré potom zmysluplne míňali na nákup potrebných vecí - domy, stromy, lego, krepový papier na výstavbu... Peniaze získavali za rôzne činnosti – domáce úlohy naviac, riešenie na portáli cez internet, výnimočné výkony na vyučovacích hodinách. Naučili sa hospodáriť, uvažovať nad potrebnými výdajmi, pracovali na interaktívnej tabuli, pracovali v skupinách. Dozvedeli sa niečo z histórie peňazí, prehodnotili svoje potreby, vyzdvihli hodnoty. Prišli na to, že najcennejšie hodnoty na svete - zdravie, lásku, rodinu, priateľstvo...si nekúpia za peniaze. Spolupráca v skupinách prebiehala na vysokej úrovni, dokázali sa dohodnúť, spoločne budovať svoju časť plánu mesta a nakoniec vytvoriť mestečko, v ktorom by chceli žiť a bývať. Nazvali ho KOZMOSEN. Z činnosti pani učiteľka zostavila prezentáciu, ktorú odoslala do ústredia tímu zanietených pedagógov a odborníkov Neziskovej organizácie EDULAB, ktorí tento projekt vymysleli a spravujú pod hlavičkou vzdelávania Moja prvá škola a zostavujú ďalšie digitálne projektové formy vzdelávania.
Prezentácia je k dispozícii TU.
Stop cigaretám
V rámci programu prevencie proti drogám absolvovali žiaci ôsmych ročníkov 11.5.2017 prednášku na tému fajčenie a jeho škodlivé vplyvy na ľudský organizmus. Dozvedeli sa informácie o mechanizme vzniku závislosti, o ochoreniach, ktoré fajčenie spôsobuje. Pani doktorka sa venovala aj informáciám o pasívnom fajčení, aby si žiaci uvedomili, že aj zdržiavanie sa v zafajčenom prostredí škodí ich zdraviu.
Nemusíš sa psíkov báť
Dňa 3. mája sa žiaci 1.A a 1.B triedy zúčastnili prednášky na tému „Nemusíš sa psíkov báť.“ Prednášku spojenú s praktickými ukážkami zorganizovala MŠ Klačno v spolupráci s kynologickým klubom. Deti sa dozvedeli, ako sa majú správať nielen k psíkom, ale aj k iným zvieratkám.
Etiketa slušného správania
Znovu nás navštívilo Múzeum na kolesách, s ktorým sme sa mali možnosť stretnúť už pri zaujímavých prednáškach o poskytovaní prvej pomoci. Tentokrát nám vtipnou, pútavou a zážitkovou formou páni ukázali, aké je to príjemné, keď sa k sebe slušne správame. Žiaci si mali možnosť vyskúšať, ako sa majú správať v rôznych spoločenských situáciách, aby neporušili bontón. Bolo zaujímavé sledovať naše dievčatá meniace sa na mladé dámy a chlapcov na zdvorilých džentlmenov.
Zážitkové učenie - záchrana žiab
V pondelok 10. apríla sa žiaci 1. A triedy vybrali na poznávaco-vzdelávaciu vychádzku náučným chodníkom. Ich cieľom bola vodná nádrž v Hrabovskej doline, do ktorej sa snažia práve v tomto období dostať naše obojživelníky - žabky, aby sa mohli rozmnožiť. Spárené ropuchy bradavičnaté to nemajú ľahké. Na jednej strane cesta po ktorej jazdia autá a na druhej vysoký múrik. Deti sa rozhodli žabkám pomôcť a niekoľko jedincov preniesli do vody, aby tam mohli naklásť vajíčka, z ktorých budú žubrienky a neskôr aj dospelé ropuchy. Okrem nich mohli pozorovať kačice, ryby, motýle. Pekný úvod do nového tématického celku o živočíchoch. Už teraz sa tešia na ďalšie hodiny prvouky, ktoré sa budú konať zážitkovým učením priamo v prírode.
Ochrana človeka a prírody 2017
Deň pred jarnými prázdninami žiaci druhého stupňa absolvovali program „Ochrana života a zdravia“. Trieda VI.B si na zdravotnú prípravu pozvala pani učiteľku Jackovú, ktorá oboznámila žiakov s prvou pomocou pri bezvedomí a každý, kto mal záujem, si mohol overiť svoje praktické zručnosti pri podávaní umelého dýchania a masáži srdca dospelého človeka i dieťaťa.
Krasové procesy
Žiaci 8. a 9. ročníka absolvovali odbornú prednášku o krasovom bohatstve nielen Liptova, ale celého Slovenska. Zopakovali si základné pojmy zo speleológie, vzniku jaskýň, stalaktitov, stalagmitov a stalagnátov. Dozvedeli sa zaujímavosti zo života netopierov v jaskyniach, o spôsobe života v jaskynných priestoroch v dávnych dobách a ich využití človekom. Zistili, prečo sú tieto podzemné priestory vhodnou skrýšou pre jednotlivé organizmy a ako boli objavené. Všetky zaujímavosti boli inšpiráciou na návštevu našich sprístupnených jaskýň.
Ako sa efektívne učiť
Pracovníci Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Ružomberku pripravili pre našich piatakov besedu AKO SA EFEKTÍVNE UČIŤ. Oboznámili ich so základnými podmienkami pre správne učenie sa, určili rušivé vplyvy pri učení a ako tieto vplyvy eliminovať, ako je nutné plánovať si čas na učenie a voľnočasové aktivity, ale i rôzne spôsoby učenia a ako využiť pamäť. Tieto cenné rady nám tak pomôžu zlepšiť prácu v nasledujúcich mesiacoch.
Chceme vedieť nemecky
Dňa 14.2. 2017 sa žiaci šiestych ročníkov zapojili do projektu „Chceme vedieť nemecky“. Prostredníctvom vyškolených animátorov prežili úvodnú hodinu nemeckého jazyka plnú zaujímavých aktivít. Cieľom animačných hodín bolo hravou formou motivovať žiakov k výučbe nemeckého jazyka a zároveň poukázať na výhody ovládania viacerých cudzích jazykov, predovšetkým čo sa týka našej geografickej polohy. Prostredníctvom metódy zážitkového učenia si žiaci osvojili v krátkom čase niekoľko nemeckých slovíčok. Veríme, že ich to bude motivovať v nadobúdaní nových vedomostí aj do ďalšieho školského roka.
Naše začiatky 1.A - 2016
Tri mesiace školského roku prešli ani voda a je čas, aby y sme sa Vám predstavili i my prváci, najmladší žiaci školy. Začiatky boli pre nás ťažké, trápili sme sa s prvými čiarami, no dnes už dokážeme napísať prvé písmenká, slabiky i slová a medzi nimi aj najkrajšie slovo “mama“. Zvykli sme si na pravidlá školy a zažili sme aj veľa pekného mimo triedy. Na začiatku roka sme sa zúčastnili akcie „Bezpečne do školy“ v Čutkovskej doline, zapojili sme sa do projektu „ Zdravý chrbátik“ a spolu s cvičiteľmi sme si riadne popreťahovali všetky svaly. Zacvičili sme si v Hopilande. V októbri sme sa zúčastnili „Šarkaniády“ a v novembri „Lampiónového sprievodu.“ Dnes sa už nevieme dočkať Mikuláša a Vianočných sviatkov, ktoré sú za dverami. Preto Vám na záver prajeme prekrásne Vianoce, nech Vám vykúzlia šťastie , lásku, úsmev na tvári a nech sa v Novom roku všetko vydarí!
Žiaci 1.A
Aj geológia nás baví
Sprievodnými akciami počas školského roka sú na hodinách biológie prednášky pracovníkov Správy slovenských jaskýň. Žiaci 8. ročníka tak mali možnosť zoznámiť sa s geologickými unikátmi na našej Zemi. Doplnili si odborné poznatky o vzniku jednotlivých typov hornín, metódach ich klasifikácie, znakoch, štruktúre, ale aj zaujímavosti zo sveta vulkanológie. Aj týmto spôsobom sa naučíme, čo všetko je okolo nás.
Pomoc pre zvieratká v útulku 2016
Aj tento školský rok sme si pripomenuli Svetový deň zvierat a v mesiacoch október – november zorganizovali finančnú zbierku pre opustené zvieratká.
Vyzbierali sa nielen peniažky- spolu 223, 04€ , ale aj prikrývky a dobroty pre havkáčov. Spolu so žiakmi našej školy a ich rodičmi sme ich odovzdali priamo v útulku v Bielom Potoku.
Všetkým, ktorí pomohli, ĎAKUJEME !!!
Červené stužky
Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi nakazenými HIV alebo postihnutými chorobou AIDS. Červená farba bola vybraná ako symbol krvi a života. Na Svetový deň boja proti HIV/AIDS, ktorým sa stal prvý december, si ľudia na celom svete pripínajú červenú stužku, aby tak vyjadrili svoj postoj k HIV/AIDS. Aj na našej škole si každoročne pripomíname tento deň rôznymi aktivitami. Žiaci VII.A na hodine biológie prezentovali svoje práce na tému ochorenia imunitnej nedostatočnosti. Prezentácie boli na výbornej úrovni sprevádzané pesničkami Freddieho Mercuryho a hudbou z filmu Philadelphia ako aj skutočnými príbehmi nakazených vírusom HIV.
Dravé vtáky
V piatok 28.10.2016 sme mali možnosť zažiť nádhernú prehliadku dravých vtákov z našich končín, ale aj z Amerického kontinentu, alebo Afriky. Najskôr sme si ich prezreli z bezprostrednej blízkosti a potom nám páni, ktorí ich priviezli, každého predstavili. Následne odmenili našich žiakov za ich vedomosti pohľadnicami, kalendármi, ale takisto možnosťou vypustiť dravca zo sokoliarskej rukavice, alebo ho na ňu privolať. Potom sme si pozreli ukážku ich lovu, alebo akým spôsobom trénujú.
Piaty ročník súťaže ZDRAVÁ VÝŽIVA
Už po piaty krát sme si formou súťaže pripomenuli DEŇ ZDRAVEJ VÝŽIVY. Naši šiestaci a siedmaci pripravili dňa 17.10. 2016 chutné a zdravé dobroty, na ktorých si potom pochutili a spolu sa výborne zabavili. Za foto ďakujeme Miriamke zo 6.B.
Raňajky v škole 2016
V piatok 14.10. sme si so žiakmi pripomenuli dôležitosť správnej stravy pre naše zdravie. Žiaci si priniesli zdravé raňajky, ktoré si doma pripravili spolu s rodičmi a v triedach sa počas prvej hodiny naraňajkovali. Zároveň sme sa porozprávali o správnej výžive, ktorá ovplyvňuje naše zdravie. A ako inak - nechýbali ani jabĺčka, ktoré žiaci každoročne v tento deň dostávajú na desiatu.
Program profesijnej orientácie
29. september – SVETOVÝ DEŇ SRDCA
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 29. september za Svetový deň srdca. Srdce si svoj deň zaslúži - je to najdôležitejší orgán ľudského tela. Často ho však zlou životosprávou vystavujeme veľkému riziku, v dôsledku čoho zomrú ročne na choroby srdca vo svete milióny ľudí.
Túto hrozbu môžeme zmierniť. Ako? Zdravo sa stravovať, pravidelne športovať, nefajčiť, nezabúdať na preventívne prehliadky.
Viete, čo znamená kód zdravého srdca 0 – 5 – 30 – 120/80 ?
0 = počet vyfajčených cigariet za život
5 = ideálna hodnota cholesterolu
30 = aspoň toľko minút denne športovať
120/80 = ideálna hodnota krvného tlaku
Žiaci 8. A triedy si tento deň prichystali prezentácie na témy: čo srdcu škodí, čo mu prospieva a najčastejšie ochorenia srdcovo-cievneho systému. Možnosti prevencie sme si pripomenuli spoločnými zdravými raňajkami a zábavnými pohybovými aktivitami v triede. Nevynechali sme ani meranie krvného tlaku a keďže žijeme zdravo, takmer u všetkých žiakov sa jeho hodnoty blížili k ideálu.
Urobte aj vy niečo pre svoje zdravie a zdravie svojich blízkych!
Ocenenie žiakov za zber papiera 2016
Dnes sme ocenili žiakov za zber papiera. Najlepší zberači za 1. stupeň boli: Alica Imrichová (4.A, 100 kg), Adrián Kenereš (4.B, 100 kg), Marek Bobák (1.B, 150 kg) a Patrik Mičuda (1.B, 200 kg).
Za druhý stupeň sme sladko odmenou odmenili Peťa Jágera (5.B, 89 kg), Sáru Raksovú (7.A, 102 kg), a Mareka Mičudu (5.B, 700 kg) Gratulujeme.
Celkovo prvý stupeň vyzbieral 2041 kg a druhý 2440 kg papiera.
Projekt „ZDRAVÝ CHRBÁTIK“
Dňa 12. apríla sa uskutočnilo stretnutie učiteľov ZŠ, ktorí sa zapojili do projektu „Zdravý chrbátik“. Školenie sa uskutočnilo na ZŠ Zarevúca a zúčastnili sa ho pedagógovia z celého okresu. Za ZŠ Klačno sa ho zúčastnila p. učiteľka Zuzana Smiešková.
Deviataci čítajú škôlkárom
Naše deviatačky a deviataci sa zahrali na učiteľov. Vo štvrtok 2.6. navštívili škôlkárov v MŠ Hrabovská cesta a MŠ Klačno a v rámci podujatia Čítajme si 2016 čítali deťom rozprávkové knižky o zvieratkách. Malí žiačikovia ich počúvali s veľkým záujmom a za odmenu im zatancovali a zaspievali pesničky, ktoré si s pani učiteľkami pripravili. Pani riaditeľkám a pani učiteľkám z oboch materských škôl ďakujeme za spoluprácu a príjemnú atmosféru a dúfame, že sa s tými šikovnými deťúrencami ešte stretneme.
Praktická hodina biológie – ROJKOVSKÉ RAŠELINISKO
Horúci májový pondelok sme sa vybrali na hodinu biológie do prírody. Pozorovali sme ekosystém rašeliniska v Rojkove vyhláseného za prírodnú rezerváciu v roku 1950. Vyskytujú sa tu rôzne vzácne druhy našej flóry. Obdivovali sme vachtu trojlistú, prvosienku pomúčenú i tučnicu obyčajnú. Najkrajšie boli zakvitnuté jedince vstavačovca májového, ktorý sa majestátne vynímal na močarisku. Žiakom V.B triedy sa však aj veľmi páčilo „čvachtanie“ vo vyvierajúcich zapáchajúcich vodách. Okolité lúky boli pre nás živou poznávačkou rastlín s iskerníkom prudkým, kukučkou lúčnou, veronikou obyčajnou, margarétou bielou no i s rôznymi druhmi tráv a hluchaviek, ktoré sme sa učili pomenovať.
Deň Zeme 2016
V piatok 22.4.2016 si aj ZŠ Klačno pripomenula Deň Zeme bohatým programom. Začali sme zberom papiera. Potom sa žiaci rozdelili na viacero skupín, v ktorých prebiehali rôzne aktivity. Čistili sme okolie školy, vodou sme naplnili naše mokrade, v Hrabove sme pomáhali pri záchrane žiab prenosom cez cestnú komunikáciu. Všetci žiaci druhého stupňa sa venovali zdravovede. Chlapci z Múzea na kolesách ich zaujímavo a pútavo oboznámili so zásadami prvej pomoci, ktoré si mohli aj prakticky overiť . Počasie prispelo k úspešnému priebehu dna a žiaci odchádzali domov s dobrým pocitom, že pomohli svojej škole a prírode, ktorú majú radi.
Rozhodni sa správne
Dňa 23. marca 2016 sa žiaci 4.A a 4.B triedy zúčastnili návštevy OKRESNÉHO ODDELENIA POLICAJNÉHO ZBORU v Ružomberku. V rámci projektu „Rozhodni sa správne“ sa mali možnosť nielen zahrať, ale aj zábavnou formou doplniť svoje vedomosti o protidrogovej prevencii, o bezpečnosti, ochrane zdravia, škodlivosti alkoholu a fajčenia na organizmus. Žiaci si prezreli aj celu dočasného zadržania. Návšteva OOPZ bola pre deti nezabudnuteľným zážitkom.
Náučným chodníkom Hrabovskej doliny...
Žiaci 4.A triedy sa 8. apríla, počas krásneho slnečného dňa, vybrali na prírodovedno-vzdelávaciu vychádzku náučným chodníkom Hrabovskej doliny. V rámci učiva z prírodovedy sa prostredníctvom výstavných tabúľ dozvedeli o flóre a faune Hrabovskej doliny. Marec a apríl je obdobie, keď sa tisícky žiab presúvajú z lesa cez komunikáciu. Ich cieľom sú vodné nádrže, aby tam nakládli vajíčka. Väčšine z nich sa to však nepodarí, skončia pod kolesami áut. Výnimkou nie je ani územie Hrabovskej doliny. Tu dochádza k najväčšiemu úhynu zákonom chránených žiab, konkrétne ropuchy bradavičnatej, ktoré sú od prírody pomalé. Žiaci sa na vlastné oči mohli presvedčiť a oboznámiť z rozmnožovaním týchto obojživelníkov. Videli zábrany, ktoré ochranári natiahli pozdĺž cesty, aby ochránili tieto užitočné „žabky“ pred kolíziou s autami. V neposlednej miere im aj oni sami pomohli dostať sa do vodného prostredia.
Sopky v piatom ročníku
V piatom ročníku patrí medzi najzaujímavejšie hodiny geografie téma Sopky. Na hodine už tradične robíme pokus, kde si na modeloch predvádzame činnosť sopky, keď sa magma vylieva z jej vnútra v podobe lávy. Naši piataci boli veľmi tvoriví. Svoje modely vytvorili z rôznych materiálov: papiera, pet fľaše, plastelíny, bábovkového a slaného cesta, vosku so zmesou vlastnej fantázie, ... a diela sa (niekde i s chybičkami) podarili krásne :).
Pomoc pre zvieratká v útulku
Aj tento školský rok sme si pripomenuli Svetový deň zvierat a v mesiacoch október – november zorganizovali finančnú zbierku pre opustené zvieratká . Vyzbierali sa nielen peniažky ( spolu 258,50 € ), ale aj prikrývky a dobroty pre havkáčov. Spolu so žiakmi našej školy sme ich odovzdali priamo v útulku v Bielom Potoku.
Všetkým, ktorí pomohli, ĎAKUJEME !!!
Zoznam tried:
1.A 15 € | 6.A 2,50 € | |
1.B 18 € | 6.F 5 € | |
2.A 17 € | 7.A 7,75 € | |
2.B 25 € | 7.B 15 € | |
3.A 6 € | 7.F 6 € | |
3.B 25 € | 8.A 2 € | |
4.A 10 € | 8.B 13 € | |
4.B 15 € | 8.F 10 € | |
5.A 26,25 € | 9.A 5 € | |
5.B 10 € | 9.B 5 € | |
5.F 15 € | 9.F 5 € |
Roadshow 2015
„Snažím sa hľadať cesty ako zlepsiť výchovu a vzdelávanie detí. Aby deti mohli viac objavovať a zažívať a menej sa nudiť počas svojho povinného sedenia v škole. A možno raz aby nemuseli vôbec sedieť v škole…“ Peter Halák, zakladateľ Indície, n.o Dňa 20. Októbra 2015 sme sa zúčastnili Roadshow Moderný učiteľ v Poprade, ktorá je organizovaná neziskovou organizáciou Indícia. V poradí už 11. ročník poskytol priestor hlavne učiteľom, ktorí rozprávali o tom, ako má dnes vyzerať škola, ktorá pripravuje žiakov na život v 21. storočí. Bol nabitý zaujímavými aktivitami, nápadmi i myšlienkami o vyučovaní, používaní elektronickej učebnice informatiky, čitateľskej gramotnosti, novej úlohe učiteľa, či úplnej elektronizácii dokumentácie školy. Nahliadnite a nechajte sa inšpirovať aj Vy! - http://www.ucimeprezivot.sk/
16.10. 2015 Deň zdravej výživy
S triedami 5.B, 6.B a 7.B sme si opäť formou súťaže pripomenuli dôležitosť zdravého stravovania. Žiaci strávili s p. uč. Jančiovou a p. uč. Drobúlovou veľmi príjemné popoludnie, pripravili v skupinách zdravé pokrmy a výborne sa zabavili. Všetkým najviac chutilo papaníčko od našich piatakov :).
Týždeň zdravej výživy 2015
Žiaci prvého stupňa opäť úspešne absolvovali týždeň zdravej výživy (12.10. do 16.10. 2015). Besedovalo sa o dôležitosti raňajok. Raňajky optimálneho zloženia (zdravé raňajky) majú priaznivé účinky na organizmus: zabezpečujú prísun energie, podporujú činnosti mozgu, zlepšujú náladu a ukľudňujú, ochraňujú pred cukrovkou a ischemickou chorobou srdca... Deti, ktoré pravidelne a kvalitne raňajkujú, sú v škole pozornejšie a dosahujú lepšie výsledky. Žiaci nosili ovocie a zeleninu, ktorú spracovávali v kuchynke na samé dobroty: ovocné a zeleninové misy, koktaily, ovocné očká i vynikajúce nátierky, po ktorých sa len tak „zaprášilo“... Na výtvarnej výchove zhotovili postavičky z ovocia a zeleniny a jesenných dekorácii, z ktorých urobili krásnu výstavku. Vymýšľali slogany. Venovali sa kresleniu, vymaľovávaniu a maľbe zátišia s ovocím. Zapojili sa do súťaže „Netradičné jablko“ . Na hodine informatiky vytvárali pekné sprievodné plagátiky našej akcie. Žiaci z druhého stupňa v piatok rozdávali našim žiakom jabĺčko a zdravú tyčinku To bola zdravá a sladká bodka za krásnym, tvorivým a vydareným vitamínovým týždňom.
Raňajky v škole 2015
16.októbra si naša škola tradične pripomenula SVETOVÝ DEŇ VÝŽIVY, ktorý bol sprevádzaný výherným sloganom: ŽITE HRAVO – STAČÍ MÁLO, JEDZTE ZDRAVO! Každé dieťa školy dostalo jabĺčko a cereálnu tyčinku. Okrem toho sme robili reklamu raňajkám, keďže nám dodávajú energiu na správne naštartovanie denných aktivít. Pravidelné raňajky znamenajú lepší príjem živín a pomoc pri udržiavaní zdravej telesnej hmotnosti. Sú dôležité predovšetkým u detí a adolescentov, pretože podporujú schopnosť učiť sa a podávať dobré výkony v škole. Keďže toto jedlo sa často vynecháva, na prvej vyučovacej hodine sme si spolu vychutnávali raňajky, ktoré sú základom dňa. Mali by byť pre nás samozrejmosťou a pekným ranným štartom. Stále platí známe príslovie: „Raňajkuj sám, obeduj s priateľom a večeru daj nepriateľovi“.
Svetový deň výživy 2015
Pri príležitosti SVETOVÉHO DŇA VÝŽIVY naša škola vyhlásila súťaž o najtrefnejší slogan súvisiaci so zdravým stravovaním a zdravým životným štýlom. Najlepšie výtvory sú zo VI.A. Táto trieda je aj autorom víťazného sloganu:
ŽITE HRAVO-
STAČÍ MÁLO,
JEDZTE ZDRAVO!
Medzi jednotlivcami sa výherkyňou za druhý stupeň stala Lívia Hrušková zo VI.A týmito sloganmi:
Prestaň cukry jesť a piť, začni ihneď zdravo žiť.
Naša škola zdravá je, ovocie v nej kraľuje.
Za prvý stupeň je najlepší autor zo IV.B – Šimon Kobolka heslom:
Zdravé ovocie je tu zas, svojimi vôňami prekvapí nás!
Víťazom blahoželáme a prajeme dobrú chuť!
The British International School na ZŠ Klačno 2015
Vo štvrtok 10.9.2015 navštívilo ZŠ Klačno 43 študentov z British International School v Bratislave. Študenti z Veľkej Británie, Francúzska, Vietnamu, či Španielska pripravili pre našich žiakov zaujímavý program pozostávajúci z niekoľkých workshopov, počas ktorého si žiaci overili svoje konverzačné schopnosti v praxi, otestovali si svoju slovnú zásobu a nadviazali nové priateľstvá so zahraničnými študentami.
Zneužívanie moci, profil agresora
Dňa 25.3.2014 sa vo veľkej telocvični žiaci 1.stupňa ZŠ zúčastnili kultúrno – vzdelávacieho programu vizuálnych kontrastov a hudby: Zneužívanie moci, profil agresora. Bol to program plný porovnávania, zvažovania a formovania postojov...Živá hudba, interakcia a momenty prekvapenia, ktoré sprevádzali program, boli pre žiakov príjemným spestrením a zároveň ich vtiahli do deja. Zhudobnené baladické básne ako : Ranená breza alebo Zatúlané húsatko ozvláštnili predstavenie a žiaci , ale aj pedagógovia, si ich radi zaspievali a zároveň hlbšie pochopili ich význam. Žiaci sa s radosťou zapájali do predstavenia, za čo boli odmenení sladkosťami. Všetkým sa program veľmi páčil.
Deň Zeme 2015
Spomedzi všetkých ročných období človek jar vníma asi najintenzívnejšie. Slniečko začína viac štekliť svojimi lúčmi, jarný vetrík prinesie vôňu rozkvitajúcich kvetov až do nášho nosa. No oveľa intenzívnejšie prežívajú jar žaby. Tie zimný spánok prespia vo svahoch zahrabané pod zemou. Na jar ich prirodzený inštinkt ťahá k stojatej vode, kde kladú vajíčka. No na ich putovaní ich čaká veľké nebezpečenstvo a tým je cesta a mnohé končia pod kolesami áut. Nebezpečný úsek cesty je aj v Hrabove pred priehradou, preto naša škola na DEŇ ZEME zorganizovala záchranársku akciu. Piataci vyzbrojení vedierkami a rukavicami preniesli do bezpečia desiatky žiab. Takto sme pomohli znížiť počty uhynutých obojživelníkov.
Hodina biológie v prírode 2015
My – žiaci V.A triedy sme 12. mája absolvovali hodinu biológie v prírode. Navštívili sme močarisko v Rojkove a obdivovali rozkvitnuté chránené rastliny vachtu trojlistú a prvosienku pomúčenú. Toto malebné miesto obklopené z jednej strany Šípom a z druhej Kopou nám dokonca priblížil tunajší obyvateľ a povodil nás po vyvierajúcich bublajúcich prameňoch. Okrem týchto vzácnych druhov rastlín sme si opakovali organizmy lúčneho ekosystému.
Upratovanie okolia školy ku Dňu Zeme 2015
Dopravná výchova - výchova k bezpečnosti v cestnej premávke 2015
Aj v tomto roku absolvovali naši žiaci dopravnú výchovu. Jej hlavnou úlohou je pripraviť deti na samostatný pohyb v cestnej premávke. Každá trieda absolvovala dopravnú výchovu v rozsahu dvoch hodín - jednu hodinu teoretickej výučby a jednu vyučovaciu hodinu praktickej prípravy, počas ktorej si žiaci vyskúšali nadobudnuté teoretické vedomosti v praxi.
Deň zmeny 2015
Dňa 21. mája sa dve triedy školy - 5.A a 9.A zúčastnili na DNI ZMENY, ktorý organizoval podnik Mondi SCP Ružomberok. Deti si mohli vyskúšať hasenie ohňa, jazdu na bicykloch, zásady triedenia odpadu a prvej pomoci, poznať listnaté dreviny. Veľmi populárny bol automobilový trenažér a prekonanie rekordu v počte drepov na labilnej podložke.